İşte o zaman kaybederiz

13 Nisan 2019 Cumartesi

Gündemdeki hiçbir ekonomik, politik güncel konu bizim ebedi sermayemiz olan kardeşlik duygumuzu örselememeli, hem milli hem de dini bütünlüğümüzün harcı olan bu değeri geçici de olsa bize unutturmamalıdır.

İnat, haset ve tarafgirlik gibi menfi tavır ve davranışlar kardeşlik duygumuzu öldüren, bitiren, tüketen dış tesirlerdir. Bu menfi tavırların manyetik alanına giren hiçbir müspet değerin kendi öz cevherini koruyarak ayakta kalabilmesi mümkün olmadığı gibi, söz konusu menfiliklerden oluşan kaypak zeminde kardeşlik duygumuzun ayakta kalabilmesi ve kendinden beklenen semereli sonuçları verebilmesi de mümkün değildir.

Kardeşlik sadece sevgiyi, muhabbeti kendi gelişimi, oluşumu için rahm-i mader kabul eder. Düşmanlığın olduğu yerde kardeşlik ya hiç yoktur ya da sürgündedir. Hırs, ihtiras, basireti bağlar, feraseti köreltir. Hırsın, ihtirasın salma gezdiği ortamda kardeşlik bilinmez, görülmez olur, gizlenir. Gıybet de ayrı bir beladır. Gıybet, kardeşinin ölü etini yemek, dişlemektir. Böyle bir zeminde, şefkatten, merhametten eser yoktur ki kardeşlikten eser kalsın. İntikam, insanın vahşi yanının medeni yanına galebesidir. Vahşiler medeniyetin varlığına tahammül edemediği gibi intikam sahipleri de en medeni hal olan kardeşliğin mevcudiyetine tahammül edemezler. 

Ya bir de bütün bu olumsuz duygu ve davranışların hepsi sökün edip bir toplumun üzerine üşüşmüşse, böyle bir toplum, çatısı temelleri üzerine çökmüş viraneden farksızdır. Artık baykuşlara bayram olsun! Yıkım ki ne yıkım, felaket ki ne felaket. Çare İslam’da. ”Müminler sadece kardeştir” (Hucurat,10) düsturu sonsuza dek rehberimiz. “Müminler, bir binanın birbirini destekleyen taşları gibidir” (Buhari) hadisi, ebedi yol göstericimiz.

Kardeşliğin mayası iman. İman en kıymetli cevherimiz. Bu cevhere vermemiz gereken önem ve değer başkaca her türlü psikolojik, sosyolojik ve aidiyet kriterinin önünde ve üstünde olmak zorunda. Aksi değerlendirmeler külliyen yanlış ve hata.

Bugünlerde daha sık okuduğum – ki size de hararetle tavsiye ederim- Uhuvvet Risalesinden ödünç alarak söyleyeyim: İman cevherini Kâbe’ye benzetecek olursak, müminde var olan olumsuz özellikleri çakıl taşlarına benzetebiliriz. Nasıl ki, çakıl taşlarını Kâbe’den daha değerli telakki etmek çok ciddi bir yanılma hatta değer ölçülerinde sapma ise, Kâbe değerinde imanı bulunan bir müminin, bazı olumsuz özelliklerinden dolayı değerini sıfırlama da aynı ölçüde bir yanılgı, bir sapmadır.

İman bizi yüzlerce, binlerce birliktelik ile irtibatlandırır, yan yana getirir. Allah’ımız bir, Yaratıcımız bir, Rızık vericimiz bir, binlerce yani Esma-i Hüsna sayısınca bir bir… Esma-i Hüsna sonsuz olduğuna nazaran sonsuz birlik bağlarıyla bizler biriz, beraberiz.

Din, millet, ümmet gibi ebedi, vatan gibi, vatandaşlık gibi daimi birliktelikler de yine bizi bir araya getiren en kıymetli, en değerli birlik saikleri, birliktelik vesileleri. Bu saikler, bu vesileler birer elmas sütun iken, cam parçaları hükmünde olan arızi, geçici çıkarları, menfaatleri, şeytani birliktelikleri onlara tercih etmek kelimenin tam anlamıyla bir zulümdür, adaletten ve de insaniyetten yüz çevirmektir.

Düşmanlarımız ortak düşman. Dinimizin, milletimizin, maddi- manevi bütün değerlerimizin bunca amansız ve imansız düşmanı varken ve bizler bu müşterek düşmanlarımıza karşı aynı çizgide omuz omuza mücadele vermemiz gerekirken, düşmanın işini kolaylaştırmaktan başka hiçbir anlam ifade etmeyen sorumsuz davranışlarda bulunmak, özellikle de bizi düşmanlarımıza karşı en güçlü kılan kardeşlik sığınağımızı tarumar etmek, kardeşlik kalemizi yıkacak atraksiyonlarda bulunmak ne bu dünyada ne de öteki dünyada affı mümkün olmayan büyük bir vebal, büyük bir günahtır.  

Bizim için “büyük yürüyüş”, sağlam adımlarla İslam birlikteliğini hedefleyen yürüyüştür. Bu yürüyüşün ilk adımı da aramızdaki iman kardeşliğini yeniden inşa ve ihya etmektir. Bu açıdan bakıldığında, hem ülkemiz ölçeğinde hem de İslam alemi çapında geliştirilecek kalıcı kardeşliğe her zaman olduğundan daha fazla muhtacız. Yoksa mağlup ve kaybedenlerden oluruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DostDost2 ay önce
  Gecen 5 yila yakin surenin bir muhasebrsini yaparak, oz elestirinizi duymak isteriz, nasil yapilir bir gosterseniz...
 • Hasan AkdağHasan Akdağ2 ay önce
  Kurşun yemek önemli değil, önemli olan beni size olan inancımla vurmayın yeter, Latif Bey. Çok söz cahile söylenir. Hz. Yusuf misal olayları yorumlayanlara kendinizi açıkça anlatın yeter. Selam ile...
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • İSMAİLİSMAİL2 ay önce
  PARDON HANGİ KARDEŞLİKTEN BAHSEDİYOSUN.CUMHUR İTTİFAKINDAN OLMAYANI ŞER GÖREN ZİHNİYET İSLAM KARDEŞLİĞİ DEĞİL PARTİ KARDEŞLİĞİ İSTİYOR.YENİ BİR MESHEPMİ ÇIKTI.
 • EmrklEmrkl2 ay önce
  Sayın yazar kul hakkı yiyoruz bundan sonra ben yemiyeceğim Bçekmece 2018 seçmen sayısı 172351 2019 seçmen sayısı 174600 arada 230o fark var bu farkın içinde 18 yaşını doldurmuş ilk defa oy kullanacaklarda var hani nerde 14 bin 20 bin fark Allah aşkına halbuki Başakşehirde 10 Bİnin üzerinde artış var şilede 8.8 yüzde artış var bunun gibi 14 ilçede aynı 13 akp 3 mhp almış
 • LatifLatif2 ay önce
  "O münafıkların dış görünüşlerine aldanma. Onların liderlerini gördüğün zaman, yakışıklıdır, gövdeleri hoşuna gider. Konuşurlarsa güzel konuşurlar, dinlersin. İşte onlar sıra sıra dizili kereste gibidirler. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar." (Münafıkûn, 63/1-4).
 • LatifLatif2 ay önce
  Münafıkların kalbi verimsiz toprak gibidir (A'raf, 7/58), menfaatlerine göre şekil alırlar, dönektirler (Nisâ, 4/141; Ankebût, 29/10-11)
 • LatifLatif2 ay önce
  “…Onlar sizinle buluştukları zaman «İnandık!» derler; sizden ayrıldıklarında size olan kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar. De ki: «Kininizden (kahrolup) geberin! Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.” (Âl-i İmrân, 119)“Size bir iyilik dokununca tasalanırlar. Size bir kötülük isabet ettiğindeyse buna sevinirler. Eğer siz sabreder ve sakınırsanız, onların «hileli düzenleri» size hiçbir zarar veremez. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarını kuşatandır.” (Âl-i İmrân, 120)
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  müslüman yaradılanı sever yaradandan ötürü . Hayvan sevenlere almanya 500 evro vergi alıyor bizde neden vergi yok , parası olmayan bakmasın.Mecburmuyum köpek pisliklerini görmeye .balgam atanlara kızanlar itinizin pisliğini sokağa parka yaptırmayın.20 yıl önce parklar cimen kokardı şimdi hayvan pisliği kokuyor.
 • AdemAdem2 ay önce
  Sayın yazar; Bu yazdıklarınızın neresinde olduğunuzu en başta kendinizde ve birlikte çalışmakta olduğunuz gazete ve çevresinin bunun neresinde olduğunuzu hiç düşundünüzmü. Bugun size ve camianıza yön veren tek bir adam var ve siz ona REIS demektesiniz. O kime düşman olarak bakıyorsa sizlerde bakıyorsunuz. O ise kim emrinde ise dost, kimki emrinde değil diyasetin tasvip etmiyorsa düşman ve hatta hain olarak bakmaktadır. Bu anlayışta sizin bahsettiğiniz hususlara taban tabana zıt ve insanın hem dünya hem ahiretini mahveden bir anlayıştır. Bundan dolayi hepiniz büyük bir sorumluluk taşımaktasınız. Bugun toplumda her şey siyasete endekslenmiş ve siyasetinde baş rol oyuncusu o REİS diye ilahlaştırcasına yücelttiğiniz kişidir. Bu tavrınız o kişiyede sürekli hata üzerine hata yaptırmakta ve bu hatalar zulüm seviyesine ulaşmaktadır.Sizinde çok yakınen bildiğiniz gibi ve uzun süre içinde olduğunuz ve bir zamankar hizmet hareketi diye tabir ettiğiniz ve Reisinizinde hayranlıkla baktığı bu hareket bir anda şeytanlaştırılarak suçlu ve suçsuz ayırımı yapmadan hepsine birden TERÖRIS muamelesi yaptı ve sizlerde buna inanarak aljışladınız bunun hesabını nasıl verceğinizi hiç düşündünüzmü? Hadi o reisiniz siyasi saikle bunları irtikap etti sizlere ne oldu ki bunları gerçek kabul ederek bu günaha taraftar oldunuz. Siyaset bu derece önemli mi ki bu vicdansızca yaklaşıma taraf oldunuz ve toplumu da bu cinayete yönlendidiniz. Sizin adınıza çok güzgunüz ve Allah bir an önce sizlere basiret ihsan eylesin ve butün bunların muhasebesini yapmay~ nasip eylesin diyorum.
 • AdnanAdnan2 ay önce
  Muhalefettikilere terörist,zındık diyerek mi kardeşlik yapacaksınız?
 • Hayırlı olsun sonumuz Hayırlı olsun sonumuz 2 ay önce
  Sri öküzu verdiğimiz gün kaybettik. Sagci solcu dedik. Benim senin adamim senin adamin dedik kaybettik.Solcular da çalıyor hiç değilse bizimkiler vicdanlı caliyor dedik kaybettik.Evet Akp ye oy verdim. Ama iki haftadir suren bu dyurum mide bulandirici. Varsa bir sorun oceden neden tebir alinmiyor. Neden bu kadar tantana var da hala sonuc yok.Bu miz miz cocuklarin oyunda yenilince zirlamalarina benzedi.Amaç vatandaşa hizmet olsa sagida soluda yaygara yapmaz ortak bir nokta bulup çözüm uretelim derlerdi Amac farkli demek ki belki menfaat catismasi ...Milletin durumunu görün. Özel sektör her gun birileri işten çıkarılıyor.Çalışan maaşın i alamıyor asgari ücretli can cekisiyor. Patrona destek destek ne kadar amacına uygun kullaniliyor sorgulayan yok. Devlet hukumet bir evin babasi gibi olmali . Çocuklarını arayip sormalı. Çocukları arasında ayırım yapmamalı varsa hatası olan yanlışı olan uyarmali.Kabahat buyukse ceza vermeli. Taraf tutmak babaya yakışmaz. Benim bu cocugum namaz kılıyor bu kilmiyor naparsa yapsın diyemez. Tüm çocuklarına sahip çıkmalı hayırlı evlat olmaları için ne gerekiyorsa yapmalı Bizim sagcida olsa solcuda olsa erdemli insanalara ihtiyacimiz var. Bireyler degil kaliteli insanlar yetistirmemiz gerekiyor.
 • REİSREİS2 ay önce
  Sayın Hocam:Bu ülkede İMAN edenler vardır tüm sevab ve günahlarıyla bir ve beraberdir Çünkü İMAN etmenin ŞARTIMÜSLÜMAN'ları günah ve sevablarıyla BİRLİKTESEVMEK ve onlaraMERHAMETLİ olmaktır..Ülkede herşey YANDI bitti KÜL oldu diyen ALLAH"sızlar ESKİ TC nin KÜFR düzenini HAL'etsinler diyeDEVLET'te imkan fırsat yetki İŞ AŞ verdiğimiz AMA güvenimizi KÖTÜYE kullanıp ABD ye sığınan FETÖ'yü RAB' edinen O'nunemriyle ülkede TEK efendi SAHİPolmak için BİZE SAVAŞ açan ve savaşı kaybedince KIYAK maaş'lı İŞ'lerinden makamlarındanYazlık kışlık tatil mal mülk hayalleri. HAYEL olunca Ülkenin DEİZ'me gittiği yalanını ortaya atacak kadar Allah cc DİNİ'ni AYAK'lar altına ATMAYI İSLAMI değersizleştirmeyi İMAN edenleri bir HİÇ göstermeyiMEKKE MÜŞRİK"leri AĞZI ile konuşmayı sürekli FİTNE kazanı için odun taşıyan medine MÜNAFIK'ları gibi HAYIR yerine ŞER"ri çağıran ALLAH"sızKAFİR'lerdir.AK parti birliği hepsinin üstesinden Gelecektir
 • MehmethanMehmethan2 ay önce
  atraksiyonadvaryetelerde, revülerde ve genellikle de gazinolarda ara eğlencesi olarak sunulan oyalayıcı, eğlendirici, ilgi çekici gösteri.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Kemal ErgunKemal Ergun2 ay önce
  Allah sizden razi olsun .tenevvur olduk.
 • EmeklşEmeklş2 ay önce
  Bizlerdeki islamın hırs yalan para Kadın üzerine kurulduğunu gören gençlik deizime yönelmeğe başladı şu seçimlerde bile kendimizhazırladığımız tuzağın içine düştük derdik ya Allah’ın da bir tuzağın var millet akp kaçmaya başladı bu yapılan haksızlıkları görünce ayağımıza değil beynimize kurşun sıktık yazıklar olsun bu anlayışa
 • İnsaf Kardeşİnsaf Kardeş2 ay önce
  Sn Cumhurbaşkanı dahi 17/25 Aralık tarihinde desteğini çekenleri bağrına basmışken 17/25 den yıllar önce Hain e karşıbayrak açan ve bugün avazı çıktığı kadar bağırarak FETÖ ye karşı insanımızı uyandırmaya çalışa Sn Latif Erdoğan a kim ne diyebilir. Bir şey diyen maskeli kriptodur. Evet evet.Sn Latif Erdoğan'avuran yorum sahibi maskeli FETÖ den başkası değildir. Amacı Latif Erdoğan ı yıpratmak. Sn Latif Hocam sizin çok munis yazılarınız bile bu şer şebekesineçok çok dokunuyor. İşte bu yüzden gelecek yazılarınızı dört gözle bekliyoruz.
 • UnalUnal2 ay önce
  Türklerin tarihini okuduğun zaman o kardeşlik duygularının ne olduğunu anlarsın
 • Hasan Hasan 2 ay önce
  Biz ne zaman kaybettik bunu en iyi sen bilirsin.Senin gibiler fetöşü büyük din alimi ve keramet sahibi gibi görüp yüzbinlerce genci zehirlemeye başladığınız gün kaybettik.Nurculuğu bir din gibi sunmaya başladığınız gün kaybettik.Sen ve gülerce günah çıkarmaya çalışmayın.Bu ülkenin milyarlarca dolarını okul yapacağız diye kaçırmaya başladığınız gün kaybettik.Alnını secdeden kaldırma ve tevbe et.Amma bu millet ahirette sizden çook şikayetçi olacak bunu böyle bil.
 • İman hem nurdur hem kuvvetİman hem nurdur hem kuvvet2 ay önce
  İslam kardeşliği ne güzel kardeşliktir. Bu yazı da kardeşlik kadar güzel.
 • HalimHalim2 ay önce
  Geçti artık geçti,bitti

Günün Özeti