• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI

Ekonomik püskürtmenin ardından 

25 Aralık 2021
A


Latif Erdoğan İletişim: [email protected]

15 Temmuz’dan daha tehlikeli, eğer başarılı olsalardı sonuçları daha vahim bir ekonomik darbe, Başkan Erdoğan ve ekibinin basiretli davranışıyla önlenmiş oldu. FETÖ’cüler ve muhalefet yaftası arkasında birleşmiş iflah olmaz siyasi uzantıları yine tarihin en büyük hezimetlerinden birine yelken açtılar. Boğulanlar boğuldu, kalanlar yaşadıkları şokun şiddetiyle acemi ördeğe döndüler. Yine suya yanlış yerleriyle atladılar. 

İki-üç ay kadar önce gönderilen mesaj, şu anda gayr-i menkul almayın. Bütün paranızı dolara ve altına yatırın. Yakında dolar yirmi- otuz TL’ye çıkacak. Ortalık karışacak. Fiyatlar düşecek. O zaman gayr-i menkul alırsınız, şeklindeydi. 

Kehanetleri tutmadı. Dolar, TL karşısında değer kaybetti. Dolara yatırılmış sermayeler yüzde kırk eridi. FETÖ insanların dolar zaafını da kullanamadı. Şimdi kara yasa büründü. Daha da beter olacaklar. Doların, TL’den daha düşük olduğu günleri de görecekler. Onların çoğu bu yenilgilerin kahrından ölecek. Aklı başında olanlar kalmışsa kendilerini bunca yıldır hezimetten hezimete sürükleyen elebaşlarına lanetler okuyacaklar.   

Doları ve genelde dövizi ekonomik hayatımızın düzenleyicisi olmaktan çıkarmaya çok yakın bir yerde duruyoruz. Yetkililerden böylesi bir hamle daha bekliyor, millet olarak kendilerine olan güvenimizi bir kez daha pekiştirmek istiyoruz. 

İsraf, ihtiyaç fazlası lüzumsuz tüketim mutlaka önlenmelidir. İnsanlar kanaate, yetinme psikolojisine, tutumluluk ahlakına teşvik edilmelidir. Hayat nizamı, dar gelirli kahir ekseriyetin hayat standardı esas alınarak belirlenmeli, yanlış değer ölçüleri tekrar gözden geçirilerek elimine edilmeli, toplumsal hayatın hiçbir alanında kendilerine yer bulamamalıdır. Özellikle reklamlarla yapılan yanlış telkin ve özendirmelere fırsat verilmemelidir.  

Talep ne kadar azalırsa arz seyrini o kadar normal seviyede sürdürür. Kapitalist düzenin korkunç oyunlarından biri olan tüketimi kriter edinme anlayışı ve de alışkanlığı acilen terk edilmeli, kıymet ve değer ölçülerinde ahlaki ve manevi kazanımlar referans gösterilmelidir. 

Biz, Müslümanız. Müslümanca yaşamak zorundayız. Batıyı ve batılıyı taklide yöneldiğimiz günden beri düştüğümüz bizimle alakası olamayan yaşam tarzını ne kadar çabuk terk edebilirsek kurtuluşumuz da o kadar çabuk olur. Yoksa başarılarımız, yarını olmayan yenilgilere, gayretlerimiz istikbali bulunmayan zavallı gayretçiklere döner. 

Kendimiz olmamız için kimsenin iznini veya emrini beklemeye gerek yok. Herkes bireysel hayatını, ailevi yaşantısını, toplumsal ilişkilerini yeniden İslam’ın öngördüğü şekilde yeni bir maziye kavuşturabilir. İmanımızdaki güç ve kuvvet, yeni bir mazi kurma hususunda bizim için yeterli bir kaynaktır. İmanımız güçlendikçe, onun gücünden istifademizde o oranda güçlü ve kalıcı olacaktır.  

Dünyanın geçici yüzü daima aldatıcıdır. Bu aldatıcı yüze muhabbet bütün hataların da başı ve başlatıcısı durumundadır. Kalbimizi, ruhumuzu, dünyanın fani yüzünü sevmekten koruyabilirsek, yanlışlara, hatalara sürüklenmemiz son bulur. Böylece, selim fıtrata, yaratılıştan kendimizde var olan paklığa, duruluğa döneriz. Kerim olarak yaşar ve öyle de ölürüz. Yani, hiçbir yanlışın bağlısı ve bağımlısı olmadan yaşar ve öyle de dünya hayatımızı sonlandırmış oluruz.  

Topluma öncülük edenler, sade bir hayat yaşama hususunda da topluma öncülük etmelidirler. Sade yaşamanın teşvik edilerek özendirilmesinde en önemli görev, örnek yaşantılarıyla  toplumu yöneten ve yönlendirenlere  aittir. Bu gerçeği yaşanır kıldığımızda mevcut ekonomik tedbirlerin çoğuna ihtiyaç bile duymayız. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ayse

Her bir satirina katiliyorum; yazi icin sonsuz tesekkurler. Iyi ki yaziyorsunuz. Hergun yazin. Sn Dilipak yerine sizi okumak daha yararli ve dogru geliyor. Ne yazik ki Dilipak zillete katilmis; buna bir de dinimizi alet ediyor. Siz ise insanlari dogru ve guzele cagiriyorsunuz. Turkce diliniz de cok akici ve net…Sagoulun varolun!!

Kimi puskurttuk

Bu herzaman ekonomide kotu birseyler olunca birilerini puskurtuyiruz biz, kim bunlar?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23