• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI
29 Nisan 2017

Büyük kavgada mücadele günlüğü

Devlet, terörle ve özellikle de FETÖ ile mücadelede takdire şayan hamleler gerçekleştiriyor. Son operasyonda Emniyet yapılanması içinde başlatılan tutuklamalar ve tasfiyeler, devletin bu habis yapının kılcallarına kadar girdiğinin bir göstergesi. Aynı başarılı operasyonların Yargı, asker ve diğer devlet birimlerinde de an be an tahakkuk edeceğinde kuşku yok.

Bizim son iki senedir yaptığımız uyarının anlamı da zaten buydu. Örgütün sivil ayağı çözülmedikçe, bu işi sonlandırmak mümkün değil, dedik durduk. Elbette, kripto FETÖ’cülerin hâlâ varlığını sürdürdükleri gerçeği ile düşünüldüğünde yapılacak işin çok zor olduğunu biliyorduk. Ama görüyoruz ki, devlet bu en zor akabeyi de aşmış durumda. Bundan böyle, FETÖ’nün devletten gizleyebileceği şey ya hiç kalmayacak ya da çok aza indirgenmiş olacak. Bununla tehlike bitti demiş olmuyorum. Ama FETÖ’yü bitirmede çok önemli mesafe kat edildiğini söylemiş oluyorum. 

Yargıdaki kripto FETÖ elemanlarının hummalı bir faaliyetle, bazı masum hatta karşı görüşteki insanları FETÖ’cü yaftasıyla tutukladıkları, bununla da devlete ve hükümete karşı düşman cepheyi hem artırmak hem de çeşitlendirmek istedikleri oyununu deşifre eden söylentiler hiç de uzak ihtimaller değil. FETÖ’nün işler normal seyrinde giderken bile sıkça müracaat ettiği bu oyundan, şu zor günlerinde vazgeçmelerini bekleyemeyiz.

Bu açıdan da, devlet bu yönlü gelen şikayetleri daha hassas kriterlerle tartmalı ve gerçek mağdur ve masumları diğerlerinden ayrıştırmanın bir çaresini bulmalıdır. Geçenlerde, görüşlerine değer verdiğim bir milletvekili dostumla da bu konu üzerine sohbet ettik. O da bazı mağduriyet haberlerinin kendisine de ulaştığını aktardı. Sonuçta haksızlıkla mücadele ediyoruz, haksızlığın karşı cevabı bir başka haksızlık olmamalıdır, dedik.

Sözün veya düşüncenin buraya kadar olan kısmını doğru ve isabetli kabul etsek de, devletin elini kolunu bağlayıcı söylemlerden şiddetle kaçınmak gerektiğini de bir an için hatırdan çıkarmamak gerekir. Hele, mağduriyet yönlü haber ve ifşaatın pek çoğunun da yine FETÖ’cülerin uydurdukları kurgular olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurursak. 

Siyasi iradenin 16 Nisan referandumundan güçlü olarak çıkması, bundan sonraki süreçte FETÖ’yü hem yurt içinde hem de yurt dışında eskisini çok aratacak oranda zor günlerin beklediğinin habercisi. FETÖ, hükümetle uyum içinde olduğu döneme ait gücü bütünüyle kaybetmiş durumda. Siyasi iradenin, hem batıyla hem de dünyanın diğer ülkeleriyle şu an kazandığı güçle yapacağı siyasi manevralar sonucu FETÖ’nün elindeki bütün inisiyatifleri geri almasında hiçbir zahiri engel yok gibi.

Maarif Vakfı aracılığı ile gerçekleştirilen istirdat hamleleri hayatın her alanında çok rahat gerçekleştirilebilir; bu da FETÖ’nün varlık gerekçesini temelden yok eder. Özellikle ekonomik alanda atılacak her adım FETÖ’nün yok oluşunu daha da hızlandırır. 

Hiçbir devlet mantığı, güçlü bir devletle uzlaşı içinde olmaya, bir terör örgütüyle uzlaşı içinde olmayı stratejik bağlamda tercih etmez. Aksi tercihler ancak taktiksel olur. Taktiklerin ömrü ise, sadece çıkar ilişkileri kadardır. Çıkara dayalı birliktelikler, açken yutulup tokken kusulan cinstendir. Dış ülkelerin FETÖ’yü kusmaları bu açıdan hiç de sürpriz olmayacaktır. Çünkü malum örgütün bu seviyede çıkar ilişkilerini sürdürebilecek potansiyeli kalmayacaktır.

Mayıs ayında Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği mekik siyaseti sonuçları itibariyle büyük öneme sahiptir. Hindistan’a, Rusya’ya, Çin’e ve Amerika’ya yapılacak ziyaretler, dünya çapında Türkiye’ye verilen değerin bir göstergesidir. Hiç kuşkusuz, 16 Nisan referandumundaki başarının bu kabullenmelerdeki payı oldukça fazladır. 

Bu arada, AB’den gelen çemkirme seslerine de pek kulak asmayın. Gücü gördüklerinde onlar çemkirmeyi bırakır kuyruk sallamaya başlar. Onlara bunun ötesinde önem atfetmeye değmez.. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23