• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI
25 Ocak 2020

Bu iş sabır ister

Kıvrım kıvrım yoldur insan meçhule uzanan. Başkalarının bilemediğini bilsin diye yaratılmıştır çünkü o. Uzak menzillere gitsin, ahireti dünyada öğrensin diye yaratılmıştır. Geldiği yeri bellemenin okuludur dünya onun için. Belleğini orada açılacak bilgilerle dolduracaktır şimdiden. Sonra meyve verecektir bilgileri orada. Amelleşen, fiile dökülen bilgileri sümbüllenecektir, çiçek açacaktır deste deste. “Marifet” adına olan düşünceleri, tefekkürleri şekillenecekler her biri ayrı ayrı sürprizler olarak. Karşılayacaklar onu, hayretten donup kalmış vaziyette. Sevinç boğazında düğümlenmiş olarak bulacaklar insanı, cennet ortasında. Her şey hayat olacak, her şey canlanacak o gün, dünyada ölü görünen, cansız zannedilen.

İnsan da canlanacak, kendini hayatta sanan. Rüyadan uyanır gibi uyanacak yeni hayatta. Ölü olduğunu anlayacak o zaman dünyada. Kendini hayatta sandığına hayıflanacak, şaşıracak bir süre. Hayretle bakacak irade denilen şeye. İradeyle seçtiklerine hayretle bakacak. Aldanmışlığına yanacak. Teslimiyet eksikliğine ağlayacak. Dizginler elinde olan tarafından dizginlendiğini bilecek. Ona ayrı bir sevinecek insan. Ya dizginlenmeseydi cebri bir elle, hali nice olurdu bu zayıf insanın. Zaaflarının kurbanı insanın. Öz varlığının düşmanı insanın. Ve aldanan, ömür boyu yanılgılar anaforunda sürüklenen insanın.

Gizli hazineleri keşfe memurdur âdemoğlu. Esma adına, sıfatlar adına. Varlık gayesidir insanın bir yönüyle bu. Dua ve yalvarışla yakalayacaktır o varlık gayesini. Sonra da insan olacaktır hakiki manada. Toplum da insanlaşacaktır onunla. İnsan insanlık için yaşayacaktır toplumda. Ferd kendini feda edecektir. Bitirip tüketecektir kendi gibileri için kendini. Yüzünü hamurunun ununa bulayacaktır. Yüz yerde gezecektir tevazudan. Başı süreyya yıldızına değerken yapacaktır bunu. Galibiyetin, muvaffakiyetin doruğundayken kendini sinekten hakir görecektir.

Fedakârlıklarına lügatten başka kelime bulacaktır daima. Başka kelime: Vazife gibi, görev gibi. Vazife bilecek bunu o kendine. Sevecektir vazifesini. Ölesiye sevecektir. Melek kanatları okşayacaktır ruhunu. Melekleşen ruhunu okşayacaktır gördüğü vazife. Tatmin olacaktır. Boşlukları dolacaktır. Görev aşkından kurtulmasın diye yalvaracaktır Rabbine. Onu kendine ayna edene dua edecektir kulluk şuuruyla. Onu halife kılana şükredecektir gönül dolusu.

Nimet cinsinden şükredecektir elbette. Misyonunu eda ederek şükredecektir. Nefsine karşı verdiği kavganın bir mislini de dışa karşı verecektir. Nefsini kurtarmak istediği gibi isteyecektir başkalarının kurtuluşunu da. Cennete sevketmek için kullanacaktır gücünü insanlar üzerinde. Şefkatinden dolayı yapacaktır cihadını. İncittiğini öyle incitecek, sevdiğini öyle sevecektir hep. Dışta kalmasına razı olamayacaktır hiçbir insanın. İnsanlığın dışında kalmasını istemeyecektir hiçbir kimsenin. Gayretlerini bu duygu yönlendirecektir. Kafasını bu düşünce dolduracaktır. Cehenneme istekli olacaktır başkalarının cenneti için. Yoksa o cenneti de istemeyecektir. Zindan olacaktır ona cenneti bile. Büyümek isteyecektir, cehennemi doldursun da başkası girmesin diye. Şakaklarına düşen aklar bu düşüncenin dehşetinden. Dayanamaz hale gelmiştir ak saçları bu kadar düşünmeye. Beyin sancısı çekmek ne zordur, bilene bir sorulsa…

Cevap veren olur mu ki beyin sancısı çekenlerden. Dudaklarındaki tebessüme gömülür kederleri onların. Sezdirmezler çektikleri sıkıntıları başkalarına. Alınlarındaki kırışıklar ele verir onları. Bir de iniltileri. Şarkılaşan iniltileri, ruhlarına gıda edindikleri.

Peygamber sabrı ister fazilet adına toplumu değiştirmek. Menfileri, olumsuz halleri müspete döndürmek, zıtlarıyla donatmak. Zorlardan zora talip olmaktır bu inkılaplar içinde. Güneşi batıdan doğdurmak gibi muhal bir işe soyunmaktır dış görünüşü itibariyle. Ne var ki, güneş doğuşunu değiştirir, batıdan da bir başka yerden de doğar Yaradan isteyince… 

Gel ey insan, ütopyadan kurtaralım realiteyi. Hayallerimize hapsetmeyelim yaşanacak gerçeği. Dünyamıza çekelim onu, bulunduğu yerden. Yaşatalım onu yeryüzünde, yaşamak için hakiki hayatı. Ferd, aile, cemiyet, millet ve bütün insanlık olarak. Kişi ile kalbinin arasına giren gücün çağrısına uyarak. Rehber İnsanın (s. a.v.) rehberliğinde toplanarak. Onun, o rehberin inkılabını sindirelim ruhlarımıza bir bir.

Hazırlanalım büyük fitneye aksi halde. Dünyayı kaosa boğacak fitneye. Zalimle beraber mazlumu da önünde sürükleyecek fitneye. İnsanlık henüz görmedi onun gibisini. İnsanlığı topyekûn inleteni. Ama yakın olur bu, biz yaklaşmazsak Rehber İnsana. Çırpınmazsak, gayret göstermezsek insanlık için, onun buyrukları doğrultusunda. Yazık olur o zaman insanlık adına, insanımıza. Meçhule uzanan yol tıkanır. İnsan büyük keşiften mahrum kalır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Şiir gibi müthiş yazınız için çok teşekkürler :) Gerçekten ders veren ibret dolu adeta bir manifesto.
 • Yanıtla

Rabia

Euzubillahimineseydanirraciymbismillahirrahmanirrahiym Hiç şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Allah, yapmakta olduklarınızı görmekte olandır. Hucurat 18.ayet.elhamdulillah.Sayin Erdoğan yazınıza bir not düşmek adına tefhimul kuran dan tevafuk ettiğim hadisi şerifi paylaşmak istedik şöyle ki; Selh bin Sa'd es-Saidi'nin Hz. Peygamber'den rivayet ettiğine göre o, şöyle buyurmuştur: "Bir mü'minin cemaat ile münasebeti, baş ile bedenin irtibatı gibidir. Öyle ki, mü'min, cemaatinin çektiği eziyeti, bedenin bir uzvunun çektiği ızdırabı baş nasıl duyuyorsa, aynen öyle duyar." (Müsned-i Ahmed). Allah ayaklarınızı dininde sabit kılsın.Saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler hasbinallahi ve nimel vekil deriz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı