• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI

Arafat günlüğü...

10 Ağustos 2019


Latif Erdoğan İletişim: [email protected]

Bugün hacılarımız Arafat’ta vakfedeler. Dünyanın dört bir yanından gelen bu talihli kullar, ihramlarına bürünmüş ve tek gayenin peşindeler: Bu kutlu ve kutsal beldeden ayrılmadan Rablerinin rızasını kazanmış olmak... Doğduğu gün gibi günahsız, tertemiz, memleketlerine geri dönebilmek... Biz de onlardan bir bahtiyarı bütün hacılarımız namına kendimize muhatap edindik ve Arafat günlüğünü kendilerine arza cüret ettik... 

Gel, tasdik et imanını, amelinle doğrula amentünü. Namazınla, orucunla, zekâtınla, haccınla, cihadınla tasdik et, kalbinin tasdik ettiklerini. Öyle secde et ki, Rabbin görünsün secdende. Öyle haşyet yaşa ki, kıyamında, rükûunda, ahiret tüllensin sende. Namazdaki oturuşunda mahşer okunsun bütün dehşetiyle. Melekler selam dursunlar selamına. Allah’la konuş niyazında. Ellerini ona açarken, kalbini ağyara açma sakın. Sadece sana kulluk ederim, derken, seni yalanlamasın vicdanın.

Vicdanınla birlikte söyle niyazını. Kalbin vicdanını, vicdanın kalbini ve davranışların cümlesini hep doğrulasın. Ve sen de hep böyle doğrulasın kıyamına ve doğrulanasın her kıyamında böylece. Sen Kâbe’ye döndüğünde kalbin de Kâbe’ye dönsün. Sen Kâbe’yi kıble edin, o da seni kıble bilsin. Mescitlerde asılı olsun bir de kalbin. İbadetle serpilsin, gelişsin bedenin. İlahi gölge görünsün sende böylece, daha dünyada iken ve mahşerden çok önce...

Öyle oruç tut ki, imanın Kevser taşısın günün sonunda iftarına... Açlık sende açılsın, bütün açlar yerine. Karnı aç olanları da, kalbi, ruhu aç olanları da doyursun senin orucundaki açlık. Sen oruç tutarken, o da seni tutsun, zaaflarınla sürçeceğin yerlerde. Düşmeden yere, çıkarsın seni göklere tuttuğun oruç. Cennetlere taşısın susuzluğunla seni. Neye susuzluk duymuşsan hak adına, hepsine ulaştırsın, hepsine kandırsın seni orucun. 

Neler ki sana kötülük tattıracaksa, hepsinden seni uzak tutsun. Yalandan uzak tutsun, gıybetten, bühtandan uzak tutsun. Dilini korusun onlardan, bütün bedenini korusun günah sayılanlardan. Bütün haline, bütün ahvaline içir, yedir, orucun açlığını, susuzluğunu. O seni korurken kötülüklerden, sen de bozma onu ve koru orucunu. Sükûtunda çağlasın beyan ırmakları. Söze düğüm vur, söyleyeceklerini hal diliyle söyle. Sabır dile daim, kızma, öfkelenme. Melekleş böylece.  

Öyle infakta bulun ki, ebkem olsun bütün cömertlikler, senin sahavetine bakıp. İnsanı, Allah’a, nasıl yaklaştırdığını göstersin cömertliğin; ancak Allah’a yakın olanların böyle cömert olabileceğini doğrulasın, tasdik etsin. Cimriliği sürgüne gönder cömertliğinin şiddetli rüzgârıyla. Mal, can, bütün varlık nasıl verilirmiş Hak uğruna, öğret çağına.  

Öyle “lebbeyk” diyerek coş ki ihrama bürünüp, yoklukta varlık şimşekleri çaksın seni görenlerin gönlünde. Terkleri(terk-i dünya, terk-i ukba, terk-i hesti, terk-i terk) hatve edinerek yürü Arafat’ına doğru. Her şeyden geçmenin destanını yaz haccında. Gözyaşlarınla yıkansın üzerindeki kefen bezi ihramın. Son urbanı giy, ömrünün sonuna varmadan daha. Ölmeden önce ölmenin temrinlerini yap kutsal beldede. Doğduğun gün kadar masumlaşmaya çalış, arına arına günahlarından.

 Ümmet kütüğüne kaydettirmeye uğraş adını. Nebi-i Muhterem’e arz ederken ihtiramını, ona olan imanını da ele versin ihtiramın. Peygamberine olan ihtiramın, aynı zamanda peygamberine olan imanını ispat etsin. Onu Peygamber olarak gönderene de imanını ispat etsin, ona ihtiramın. Ürpertin ürperti versin kalplere, onun huzurunda iken. 

Peygamberine sevgin şekillendirsin edebini. Edebin, edepli eylesin seni huzurda görenleri. Bu derin hürmet, ancak peygambere gösterilir, ancak bir peygamber bu denli sevilir, bilsin herkes.

Takva örtüsüne bürün de gel, Kâbe imrensin örtüne. Melekleş de öyle dön, melekleri hayran et dönüşüne. Kâbe’de dönüşüne, Rabbine dönüşüne.. 

İblis, ümidini yitirsin artık bu haccında, içinde ışıldayan nura bakıp. Simandaki secdeyi gördükçe nedameti azık edinsin kendine İblis. Sen taşlamadan önce, o çalsın kendini oradaki dikili taşlara. Niye secde etmedim diye Adem’e, başına toprak saçsın İblis, her cemrende...  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yunus 16

Fgülen Arafata gittimi HACI oldumu? Genel olarak Acılar çileler le dolu PEYGAMBERLER TARİHİNİ anlatıp AĞLARDI !!! ( timsah gözyaşları) Düzenli olarak KUR'AN I KERİM okuduğunu gören, Beş vakit NAMAZ kıldığına Şahit olan varmıdır??? Sanırım herşeyin kılıfı Namaz TAKKESİYDİ!! ( 5 dakikada üç dört defa takke düzeltmesi DİKKAT çekiyordu, belliki kafasını rahatsız ediyordu! Sahte hoca olduğundan olabilir mi?) Günümüzde maalesef TAKKE SAKAL BAŞ ÖRTÜSÜ... suistimal edilip kılıf olarak kullanılmaktadır.!!! ( Fgülen in takkesi ne kadar müslüman ise TEMEL in SAKALİDA o kadar Müslüman) DEVLETİ Yönetenlerin görevi vatandaşlarını uyarmaktır! SAHTE HOCALARI ŞARLATANLARI.... Açığa çıkarmak DEVLETİN GÖREVİDİR. Sizce, Nasıl bir LİSE okuduğu kayıtlarda görünmeyen İNŞAAT MÜHENDİSİ A.KUYTUL, HOCA MIDIR??? ( 3 yıl ortadan kayboluyor, Mısır'dan dönüşte SAKAL ve ŞIHLIĞINI ilan ediyor!!! HOCA olmak, KUR'AN I KERİM ve HADİS İ ŞERİF İLMİNE hakim olmak İSLAM İlmi yapmak 10-20 YIL yetermi????....Şarlatan İsrail ajanı HAHAM AOKTAR a yıllarca HOCA dediler!!! NEREDE DEVLET??? DEVLET DEVLET.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23