Trump’ın Kim’le anlaşması

14 Haziran 2018 Perşembe

Bundan yaklaşık bir yıl önce Kuzey Kore, ABD’yi füzeyle tehdit ediyordu. Temmuz 2017’de gerçekleştirdiği füze denemelerinin ardından ABD’ye bağlı özerk bir bölge durumundaki Guam’ın açıklarına füze fırlatabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Hatta Kuzey Kore Haber Ajansı’nın yayınladığı haberlere göre Pyongyang yönetimi Ağustos 2017 içerisinde Guam açıklarına atılacak dört adet orta menzilli füzenin hazır olacağını bildirmişti. Haberde hazırlanacak füzelerin fırlatılması planının uygulanması için Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un onayının bekleneceği ifade ediliyordu. Kuzey Kore ordusundan yapılan açıklamada da “Planımızı yapacağız ve Guam’ı vurmak için başkomutanımızın emrini bekleyeceğiz” ifadesine yer verilmişti.

Fakat bütün bu tehditlere rağmen Guam adasında ciddi bir telaş ve orada yaşayan insanlarda üzerlerine füze fırlatılacağı korkusu yoktu. Çünkü Kuzey Kore yönetimi füzelerini psikolojik savaş amacıyla Guam’ın 30-40 km açığına göndereceğini söylüyordu. Bundaki amacı da tehdidin ABD’ye çok yaklaştığını ortaya koymaktı. Ancak bunu yapabilmesinin de kolay olmayacağı tahmin ediliyordu. Fakat Kuzey Kore için önemli olan ABD’yi tehdit etmek ve onu kendisini muhatap almaya, kendisiyle pazarlık yapmaya zorlamaktı. 

ABD yönetimi Kuzey Kore’yi karşısına almak ve onunla pazarlık yapmak istemediği için onu Çin’in hizaya sokmasını istiyordu. Bu yüzden bir yandan Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı tehditlerle cevap verirken bir yandan da onu hizaya sokması için Çin’e baskı yapmaya çalışıyordu. Trump bu konuda yaptığı açıklamada Pyongyang’ın en büyük ekonomik ortağı olan Çin’in müttefikine baskı yapabileceğini söylemişti.

Çin ise konuyla ilgili açıklamalarında ABD ile Kuzey Kore’yi taraflar olarak nitelendirdi ve kendilerini daha uzlaşmacı bir tutum sergilemeye çağırdı. Çin’in sergilediği tutum Kuzey Kore’yi ABD’nin muhatabı olarak görmesi ama çözümü şiddet ve tehditte değil görüşme ve uzlaşmada aramalarını önermesi anlamına geliyordu.

Sonunda ABD, Kuzey Kore’yi karşısına almak, onunla doğrudan görüşme yapmak ve nükleer füze krizini çözmek için bire bir görüşme yapmak zorunda kaldı. Bu durum Çin’in ve Kuzey Kore’nin ABD Başkanı Trump’ı Kim Jong-un’la masaya oturmaya zorlama konusunda başarılı olmaları demektir. Bu, Kuzey Kore’nin tehditlerinin ve psikolojik savaşının başarılı olduğunu ortaya koyması açısından önemli bir gelişmedir. 

Pazarlıkta ABD’nin isteklerinin kabul edilmesi ve Kuzey Kore’nin nükleer programından vazgeçeceğini, denemelere son vereceğini açıklaması onun psikolojik savaşında başarılı olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Çünkü onun açısından önemli olan bu tehditleri, ABD’nin kendisine uyguladığı yaptırımlara son vermesi ve kendisini doğrudan muhatap olarak kabul etmek, kendisiyle bire bir pazarlık yapmak zorunda kalması için bir baskı aracı olarak kullanabilmekti. Trump, Kim’le görüşmek için Singapur’a gitmeyi kabul etmek zorunda kaldığı gibi bir sonraki görüşme için de onu Beyaz Saray’a davet etti. 

İki başkanın Singapur’daki ittifakından sonra Kuzey Kore için önemli olan ABD’nin taahhütlerini yerine getirmesi ve yaptırımlara son vererek, kendisiyle normal ilişkiler içine girmeye başlamasıdır. O yüzden şimdilik ona verdiği söz nükleer programını durdurmak ve füze denemelerine son vermektir. Ama nükleer kartını tamamen elinden çıkarmış değildir. ABD’nin ilişkileri normalleştirme konusunda Kuzey Kore’yi tatmin edecek adımlar atmaması durumunda onun bu kartı yeniden devreye sokması ve sözünde durmayan taraf olarak ABD yönetimini göstermesi mümkündür. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Hasan aliHasan ali9 ay önce
    Abi bizde ne kadar akıllı adam var; maşallah herkes herşeyi biliyor da bu kadar akıllının olduğu bir ülkede ne hikmetse yüzyıldır yerimizde sayıyoruz.Hayırlı Bayramlar.
  • ahmet ahmet 9 ay önce
    amerika-rusya, amerika-kuzey kore çekişmeler danışıklı dövüştür. amerika özellikle böyle yaparak dünyaya en güçlüolduğu algısını vermektedir. kuzey kore nükleer füze atarsa amerika atamaz mı..savaşsalar bile ufacık kuzey kore amerikanın bir eyaletini füzelerle yıkana kadar amerika kuzey korenin hepsini nükleere boğabilir. kuzey kore amerikayla başedemeyeceğini biliyordur.
  • wwwwww9 ay önce
    öyle değil hacı abi küçük enişte oraya buraya attığı füzelerin teknolojisini zaten batıdan alıyor

Günün Özeti