Trafik canavarı

29 Ağustos 2019 Perşembe

24 Ağustos Cumartesi akşamı bir ölüm haberiyle sarsıldık. Eşimin iki çocuk annesi olan 58 yaşındaki ablası Cevher Saat, İzmir’de evinden dolmuşla bir yere giderken meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Gerçekten çok değerli, çok müstesna bir insandı. İbadetlerine özen gösterir, sürekli iyilik yapmaya çalışır, yakınlarından, komşularından ve tanıdıklarından herkesin iyiliğine koşar, herkesle iyi ilişki içinde olmaya çalışırdı. Yüce Allah’tan kendisine rahmet ve mağfiret diliyoruz. Allah mekânını cennet eylesin. 

Ancak olay artık bu trafik terörünün önüne geçilmesi, bunun için daha etkili bir şeyler yapılması gerektiğine inananlar açısından son derece düşündürücü ve ibret verici. Alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetine el konmuş, ama ehliyetsiz olarak araç kullanmaya devam eden bir kişi iki ana caddenin kesiştiği kavşakta minibüse yandan ama arka kısmından şiddetli bir şekilde çarpıyor. Otomobil çok aşırı süratli olduğu için çarpmanın şiddetiyle minibüs devriliyor ve içindeki yolculardan sekiz kişi yaralanıyor. Bunlardan ismini zikrettiğim baldızım hastaneye kaldırılırken hayatını kaybediyor. Minibüse şiddetle çarpan otomobil hızını alamayarak caddenin karşı yönünde duran polis motosikletlerinden birini de devirdikten sonra caddenin bitişiğindeki Endüstri Meslek Lisesi’nin bahçesine giriyor. Ama bu aracın sürücüsüne bir şey olmuyor. 

Olaydan sonra avukatlarla yapılan görüşmelerde, bu olaya neden olan sürücünün taksirle insan öldürme suçlamasıyla iki yıldan başlayan bir cezaya mahkum olabileceğinden söz ediyorlar. Gerçi mahkemenin ne karar vereceğini henüz bilmiyoruz, belki bilinçli taksir ve trafikte kusurluluk sebeplerini göz önünde bulundurarak cezanın miktarını artırabilir ama avukatların söylediği böyle. 

Burada önce şunu sormamız gerekir: Bu kişinin ehliyetine, alkollü araç kullanmaktan dolayı el konmasından sonra gene rahat rahat araç kullanabilmesi cezalandırmanın caydırıcı olmadığının bir göstergesi değil midir? Eğer ki herhangi bir sebeple ve özellikle de alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetine el konan kişiye yeniden araç kullanması durumunda caydırıcı ceza verilseydi o kişi tekrar araç kullanmaya cesaret edebilir miydi? Internette baktım bu gibi durumlarda para cezalarından ve ehliyete el konma süresinin uzatılmasından söz ediliyor. Para cezası ve ehliyete el koyma süresini uzatma ise etkilemiyor; çünkü sosyal medyada konuyu tartışanlar hep ehliyetlerine el konduktan sonra araç kullandıklarından söz ediyorlar. Demek ki cezalandırma onları vazgeçirememiş. 

Sonra bu kişi şehir içinde öyle bir hız yapıyor ki çarptığı minibüsü deviriyor sonra da kendisi caddenin dönüş yönünü de yararak karşıdaki lisenin bahçesine giriyor. Peki genelde tüm yollarda ve özelde tehlikenin daha büyük olduğu şehir içinde hız sınırlamaları niçin etkili olmuyor. Bu hız sınırlarını aşanlara karşı caydırıcı bir uygulama olmayacak mı?

Trafik terörü neredeyse bir iç savaş gibi. Nice insanın canı yanıyor! Nice yuvalar yıkılıyor! Bu konuda daha etkili bir mücadele verilmesi gerekmiyor mu? Trafikte kuralları hiçe sayan bir tavırla insanların canlarını yakanlar sadece “taksirle ölüme sebep olmaktan” hiçbir caydırıcı etkisi olmayan cezalandırmalara maruz kalırlarsa trafik terörünün önüne geçilmesi mümkün olabilir mi? 

Trafiğe çıktığımızda gerçekten korkunç bir umursamazlık, kuralları hiçe sayan bir tavırla karşılaşıyoruz. Özellikle çevre yollarında bir km gitmeden önüne bir makasçı çıkıyor. Bu makasçılar adeta birer trafik canavarı. Yüz metre gitmeden, sağa sola dikkat etmeksizin çekirgenin bir yerden bir yere atlaması gibi şerit değiştiriyorlar. Makasçılar yüzünden şimdiye kadar nice hadise yaşandı. Ama bakıyorum hâlâ yollar makasçılarla dolu. Hele aşırı hız yaparak yuvalar yıkanlar. Yolda sen hız sınırına uyduğun zaman arkadan adeta hakaret edercesine sinyal vererek, korna çalarak sıkıştırıyorlar. Sanki sen suçlusun o haklı. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Ahmet..Bey..Başınız..sağolsun..umarım..bu..alçak..cinayet..suçlamasıyla..yargılanır..ve..en..ağır..cezayı..alır..Baldızınız..muhterem..hanımefendiye..rahmet..Sizlere..tüm..sevenlerine..Ailesine..başsağlığı..dilerim.
 • nurinuri1 ay önce
  ALLAH CC Rahmeteylesin,
 • ÖmerÖmer1 ay önce
  Cezalar mutlaka caydırıcı olmalı hep diyoruz ama eski tas eski hamam kanun çıkarma yetmez uygulanmalı adam ölüme sebebiyet veriyor kaza yapıyor ben alkollüydüm diyor hafifleticisi nedeni kullanmak istiyor kasının boğazını vahşice kesiyor tahrik indirimi istiyor büyük ihtimal alacak böyle adalet mi olur idam getirilmeli suçlular maalesef korunuyor Ab yasaları bize uymuyor değişmeli hırsızlığı hiç demiyorum polis ne yapsın cezası yok ki bari boşuna yakalamaya uğraşmasın
 • İbrahim Yavuzİbrahim Yavuz1 ay önce
  Polisin kanunları uyguladığında sürüldüğü,uygulamadığında rahat ettiği bir ülkeden ne beklenir? Polisin hakime, savcıya,bakana,millet vekiline ceza yazmasının yasak olduğu bir ülkeden ne beklenir? Ehliyet sınavını öğretmenlerin yaptığı,trafik denetiminin fahri müfettişlerin ego tatminine bırakıldığı,sosyal medyayı iyi kullananın maduriyetine tutuklama diğerine tutuksuz yargılama verilen bir ülkeden ne beklenir? Yaşasın patagonya
 • F.ERDOĞANF.ERDOĞAN1 ay önce
  yüce ALLAH'ın rahmet üzerine olsun.
 • SÜLEYMAN ŞAHSÜLEYMAN ŞAH1 ay önce
  üstadım yerden göğe haklısın.ne yapalım başımızda devlet mi var? kanun mu var? varsa neredeler? her konuda problemlerimiz var. çözüm üretmesi gerekenler ne iş yaparlar. pipi pisine ölen bunca masum onları hala bir şeyler yapmaya yetmiyorsa vah bizim halimize... hani enkazın altında kalıpta sesini duyurmaya çalışanlar gibi.( hey orada kimse yok mu?yok yok kaderine razı ol. nokta... ölmeye devam yani.
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney1 ay önce
  Cevher Saat Hanim aAllah tan rahmet diliyorum; yeri mekani cennet olsun...
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney1 ay önce
  Cezalar caydirici olmadigi surece bu canavarlar trafikte var olacak maalesef. Burada cezalar oyle agir ki uymayan hemen mahkemede. Esim park dilmesi kisa olan bir yerde park etti, polis ceza yazdi hemen mahkemeye cikti itiraz ettigi icin. İki sene once sari isikta gecerken kirmizi yandi; 450 dolar ceza geldi; para cezasi bir yana kaybettigim 3 puan 3 sene sonra tekrar gelecek toplam puan 12; bu cezadan sonra kirmizi isiklarda alarmdayim. Bu orneklerden de cezanin agir ve caydirici olmasinin onemi belli olmakta. Tutkiye de cezalar trafik magandalarini caydirmak bir yana, egolarini sisiriyor, ceza yedim ama birsey olmadi diye hava atan cahil bir kafa. Astagfurullah! Burada profesyonel ehliyeti olan Esim ve Beb İstanbul da asla araba kullanmaya cesaret etmiyoruz, acayip birsey hollywood film ceker gibi hizli ve kontrolsuz ve gereksiz bir hiz, siddet mevcut. Allah yar ve yardimcilari olsun...

Günün Özeti