Sri Lanka’daki katliam

25 Nisan 2019 Perşembe

Sri Lanka’da 21 Nisan 2019 Pazar günü başkent Colombo’da ve daha başka şehirlerde muhtelif kiliselere ve otellere yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılarda en son verilen bilgilere göre 350’den fazla insan hayatını kaybederken, en az 500 kişi de yaralandı. Bu saldırılar ne adına ve kim adına gerçekleştirilmiş olursa olsun insanlık adına reddedilmesi gereken saldırılardır. İslam adına bu saldırıların onaylanması ve sahiplenilmesi ise asla mümkün değildir. 

Her şeyden önce İslam’ın bir savaş hukuku vardır ve bu hukuka göre meşru bir gerekçeye dayalı fiili savaşın olmadığı yerde bir insanın ölümle cezalandırılması hükmünü ancak meşru hukuki bir temele dayalı olarak hukuk müessesesi verebilir. Böyle bir hukuki gerekçeye dayanmayan öldürme fiili cinayettir ve büyük günahlardandır. Bir ferdin öldürülmesinin bile onaylanması ve kabul edilmesi mümkün değilken böylesine korkunç katliamların kabullenilmesi ve onaylanması asla mümkün olamaz. 

Kaldı ki mabetler savaş ortamlarında bile güvencededir. Meşru gerekçeye dayalı fiili bir savaşın olduğu bir ortamda bile, askeri karargâh veya saldırı noktası olarak kullanılmaması durumunda mabetlere hiçbir şekilde saldırılmasına izin verilmez ve buralara sığınanlar güvence altında kabul edilir. Bu mabetler kimlere ve hangi inanca hizmet ediyor olursa olsun durum değişmez.  Savaş ortamında dahi hedef alınması mümkün olmayan mekânların savaş haricinde hedef alınmasının ve buralarda katliamlar gerçekleştirilmesinin onaylanması asla mümkün olamaz. 

Henüz amacı ve mahiyeti tam olarak anlaşılmış olmamakla birlikte Sri Lanka’daki saldırıların Yeni Zelanda’daki cami katliamlarına karşı bir misilleme, bir intikam saldırısı olduğu yönünde yorumlar yapıldı. Böyle bir şeyi İslam adına kabul etmek ve onaylamak mümkün olmamakla birlikte Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen insanlıkdışı katliamın intikamını Sri Lanka’daki kiliselerden ve buralara devam eden insanlardan almaya kalkışmanın hiçbir mantığı, izah edilebilir tarafı olamaz. 

Böyle bir intikam saldırısının IŞİD adına gerçekleştirilmesini ve bunun İslam’a fatura edilmesini ise İslam’a karşı yürütülen savaşın bir stratejik boyutu olarak değerlendirme hakkımız var. Çünkü her şeyden önce IŞİD tekfirci bir örgüttür ve kendi anlayışına itiraz edenlerin neredeyse tamamını tekfir ediyor. Suriye’de Baas rejimine karşı değil, “mürtetlerle savaşmak, kafirlerle savaşmaktan önceliklidir” diyerek direniş gruplarına karşı savaşıyor. Böyle tekfirci bir zihniyetin kalkıp da güya Müslümanlar adına intikam almasının hiçbir tutarlı ve gerçekçi tarafı yoktur. 

Ancak Müslümanları kumpasa sokmak isteyenlerin karanlık stratejileri için bu örgüt her kalıba, her şablona uyan bir hamur gibidir. Vahşeti de kendisi için bir kahramanlık tarzı olarak kabullendiği veya öyle lanse ettiği için bu tür korkunç saldırıları sahiplenmesi, üstlenmesi zor olmuyor. Ama ne yazık ki Müslümanlar her ne kadar onu ve benimsediği fiilleri tamamen reddetseler de İslam karşıtı propagandaya malzeme çıkarmak isteyenler onun üstlendiği korkunç eylemleri İslam’a fatura etmeye büyük önem veriyorlar. 

Bu saldırıların en başta Sri Lanka’daki Müslümanlara zarar vereceği apaçık ortadadır. Dolayısıyla bu saldırıları planlayanlar ve gerçekleştirenler bu ülkedeki hıristiyanlardan, kilise cemaatlerinden çok Müslüman kitleye zarar vermişlerdir. Müslüman topluluk her ne kadar bu saldırıları onaylamasa, reddetse de onların aleyhine bir zemin oluşturmak için çalışanlar bu saldırıları araç olarak kullanacaklardır. 

Ayrıca bu saldırılar Yeni Zelanda’daki vahşi katliamların üzerine de örtü çekmiş, orada camilere yönelik saldırılarla sergilenen vahşetin gölgede kalmasına neden olmuştur. Benzer hadiseler daha önce Afrika’da da muhtelif ülkelerde yaşanmıştı. Bu açıdan da özellikle düşündürücüdür. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ankaralı AhmetAnkaralı Ahmet29 gün önce
  Ali zaten Işid Müslüman olmayan, Amerika başta olmak üzere emperyalist kafirlerin piyonluğunu yapan aşağılık bir örgüttür.Çünkü İslam'a zarar vermek artık onun rutin işi olmuştur. Batı alçak ve büyük katliam yaptı Müslümanlara karşı doğrudur. Ancak katil batının katliamlarını gerekçe gösterip Işid'in yaptığı katliamların misilleme olarak algılanması zaafiyetten başka birşey değildir. Suriye'de Işid'in ne mal olduğunu gördük. islam devrimi tam hedefine ulaşacakken, provokatör Işid ortaya çıktı ve direniş gruplarına saldırıp onların önemli komutanlarını şehid etti. Eee Yüce Rabbimiz elbette bunun de hesabını soracaktır.
 • aliali1 ay önce
  gercek islam bu degil demektedir yazar
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  MÜSLÜMANLARIN İMTİHANI ZOR VE MEŞAKKATLİ.GAVUR HER TÜRLÜ MANİPÜLASYONU YAPABİLİYOR.İSLAM DÜNYASI BUNA MÜSAİT.ÇÜNKÜ,GÜÇLÜ DEVLETLERİ YOK.HER TÜR OPERASYONLARA AÇIKLAR.ALLAH(CC) YARDIMCIMIZ OLSUN,İNŞALLAH.ELİNİZE SAĞLIK.
 • galipgalip1 ay önce
  kim üstlendi saldırıyı bilen varmı
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Kimse bir iki yazı yazıp susmasın katil batının tüm katliam fotoğraflarını yayınlansın hergün . Yüz yıl öncesini kariştıranlara yakın tarihi yayınlayın bütün görsel medyada .
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bırakın batının sunduyu eylemleri şimdi batının Katliamlarının resimlerini Yayınlayın 365 gün bütün cıplaklığıyla yayınlayın. Bir iki ğünahsız konuşup susmayın her gün iki sayfa yorumsuz yayınlayın .Batının kendi cektiği resimleri önce batı sevdalısı bizlerin gözüne sokun sonra katil batının gözüne tüm yayın organlarıyla haydi iş başına
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  Kur'anda geçen BEŞER kavramı ile İNSAN kavramı ayrı manaları ihtiva etmektedir. Kur'anın ayetlerini doğru anlamazsak böyle katliamları yapanları insan olarak niteler sonra nasıl böyle canilikler yapıyorlar diye şaşırıp kalırız. İnsan denilen varlık aslında beden ve can olarak beşer olarak tanımlanmıştır.BEŞER hayvan türlerinden bir tür dür. Yani insan türü diye bir üçüncü tür yoktur.Beşer beden ve can dan oluşmaktadır.Bu yapı diğer hayvan trlerinde de aynıdır.Yani hayvan türlerinin hepsi beden ve can dan oluşmaktadır. Allah bu beşer türlerinden an gelişmiş olana ruh verince bu beşer bilinç kazanıp insana dönüşmüştürDiğer hayvan türlerinde ruh denilen kutsal cevher yoktur.Bu belirtisi bilinç olmamasıdır.İnsan bilinçlidir.Bu bilinci ruh denilen kutsal cevherle kazanmıştır.Zaten insan somur bir şey değil bir özelliktir.Bunu kavramazsan bu katliamı yapan canileri anlayamazsın.Bir kişinin beşer tarafı ve insan tarafı vardır.Allah beşer tarafını kontrol etmek için ruh u vermiştir.Yoksa beşer tarafını kontrol eden bir mekanizma olmazsa bu varlık dünyadaki en vahşi varlık olur.Düşünün hem aklı var ve bu aklı vahşice kullanıyor.İşte meleklerin Allaha verdikleri cevap buydu.Çünkü melekler ruhu olmayan beşerin vahşiliğini görmüşler ve Allaha bunu söylemişlerdi.Ya Rabbi biz seni durmadan yüceltirken yeryüzünde bozgunculuk yapacak kan dökecek birini mi yaratacaksın diye itirazları beşerin kan dökücülüğünü görmüş olmalarıdır.Beşer ruh un olmadığı yapıdır.Bu yapı hem somut beden ile soyut can dan oluşur. Bir kişi eğer bilincini kullanmazsa beşere tarafıyla hareket ediyor demektir ki bu kişi son derece tehlikeli olabilir.İnsanın bir özellik olduğunu hiç unutmamak gerekiyor.İNSANI TANIMAK İÇİN KUR'ANI ANLAMAK ŞARTTIR.KUR'ANI MEHCUR BIRAKMIYALIM.emri bil maruf neyhi anil münker yaptım.

Günün Özeti