• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Varol
Ahmet Varol
TÜM YAZILARI
17 Mayıs 2019

İşgalcinin hukuk anlayışı

31 Temmuz 2015 sabahına doğru Filistin’in Batı Yaka bölgesinin Nablus şehri yakınında bulunan Duma kasabasında Devabişe ailesinin kaldığı ev, yahudi yerleşimcilerin oluşturduğu bir çete tarafından yakıldı. Kundaklama gecenin geç vaktinde yapıldığından bütün aile efradı ve komşular uykudaydı. Komşuların yangını fark edip müdahalede bulundukları sırada Devabişe ailesinin tüm fertleri alevler arasında kalmıştı. Bütün gayretleriyle kurtarmaya çalıştılar. Ancak alevleri etkisiz hale getirip insanlara ulaştıklarında bir buçuk yaşındaki Ali Sa’d Devabişe yanarak hayatını kaybetmişti. Baba Sa’d ve anne Riham Devabişe’nin ciltleri yüzde doksan oranında yandığı için hastanede hayatlarını kaybettiler. Ailenin tek sağ kalan ferdi olan dört yaşındaki Ahmed Devabişe ise yine cildinin büyük bir kısmının yanmış olması sebebiyle uzun süre hastanede tedavi gördü. Ben şahsen bu çocuğu hastaneden çıkmasından sonra gördüm. Anne babasını ve küçük kardeşini kaybetmenin yanı sıra uzun süre hastanede tedavi görmek zorunda kalmanın çocuğun psikolojisini ciddi şekilde etkilediği gözlemleniyordu. 

Bu korkunç vahşeti işleyen çetenin elemanları işgal polisi tarafından yakalandı. Ama işgal yargısı, elebaşını psikolojik sorunları olduğu gerekçesiyle serbest bıraktı. Bu gerekçenin işgal yargısının siyonist işgalin sivil militanlarını serbest bırakmada sıkça kullandığı gerekçe olduğunu hatırlatalım. Elemanlardan birini de sadece ev hapsine mahkûm etti. Bu iki kişi hakkındaki kararı zaten diğerlerini de serbest bırakma, böyle bir vahşete imza attıktan sonra ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarına imkân verme niyetinde olduğunu gösteriyordu.

Bu çetenin yargılanan tek bir elemanı kalmıştı. İşgal rejiminin Lud Merkez Mahkemesi 12 Mayıs Pazar günü verdiği kararda bu kişiyi kasten cinayet işleme suçlamasından beraat ettirdi. Mahkeme gecenin geç saatlerinde, insanların uykuda olduğu bir vakitte bir evi kasten yakarak Devabişe ailesine karşı korkunç katliam gerçekleştiren siyonist çetenin yargılanan tek elemanının kasten cinayet suçu işlemediğine hükmederek onu sadece suç işlemek için komplo kurmakla suçladı. İşgal rejimi yasalarına göre böyle bir suçlamadan mahkum edilen kişiye ise beş yıldan fazla hapis cezası verilmiyor. Fakat Filistinli yorumcular işgal mahkemesinin söz konusu canavara çok daha hafif bir ceza vermesinin muhtemel olduğunu dile getirdiler. 

Bu olay siyonist işgal rejiminde herhangi bir hukuk anlayışının olmadığını, işgal rejiminin yargı kurumlarıyla da Filistin halkına karşı fiili bir savaş verdiğini ve bu savaşında bütün kurumlarıyla ve organlarıyla pek çok savaş suçu işlediğini çok bariz bir şekilde gözler önüne sermiştir. 

İşgal yargısının, böylesine korkunç cinayetler işleyerek Filistinlileri katleden ve güya sivil olarak nitelendirilen yahudi yerleşimcileri cinayet suçundan beraat ettirmesi diğer yahudi yerleşimci çetelerine de “bu tür cinayetlere, kundaklamalara, Filistinlileri katletmek için tuzaklar kurmaya devam edin” mesajı verme anlamı taşımaktadır. Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere karşı saldırılarda bu kadar cüretkar olmalarının sebebi de zaten budur. Bu da Filistin topraklarındaki siyonist işgalcilerin sadece askerleriyle değil aynı zamanda sivil kesimiyle de toprakları gasp edilen Filistin halkına karşı fiilen savaş verdiklerini göstermektedir. 

Lud Merkez Mahkemesi’nin Devabişe ailesini yakan canavar hakkındaki kararını vermesinden iki gün sonra yani 14 Mayıs tarihinde de, eşiyle birlikte arabasında yolculuk ettiği sırada Aişe Rabi’nin kafasına iki kg’lık kaya atarak hayatını kaybetmesine, kocasının da yaralanmasına neden olan siyonist teröristin serbest bırakılmasına hükmettiğini hatırlatalım. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı