İçimizdeki cami düşmanları

21 Mart 2019 Perşembe

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Şüphesiz mescidler Allah’ındır. Öyleyse Allah’la beraber başkasına tapmayın. Gerçekten Allah’ın kulu O’na ibadet için kalktığında onun üzerine üşüşerek neredeyse keçe gibi olacaklardı.” (Cin, 72/18-19)

Mescidler yani camiler Allah’a kulluk görevinin yerine getirilmesi için kullanılan yerlerdir. Buralarda insanların huzur içinde kulluk görevlerini yerine getirmeleri kimseyi rahatsız etmemeli. Ancak bazıları bundan rahatsız olurlar. Allah’ın kulu sırf ibadet görevini yerine getirmek için kalktığında içlerindeki kin ve düşmanlık duyguları harekete geçer. Onun üzerine yüklenmek, onu boğmak isterler. Ayette geçen “keçe gibi olacaklardı” ifadesiyle Müslümanın ibadetinden rahatsız olanların üstüste yığılarak, ibadet için kalkan kulun üzerine çökme ve onu linç etme arzularını dile getirmektedir. 

Bir âyeti kerimede de şöyle buyurulmaktadır: “Eğer Allah’ın insanların bazılarını bazılarıyla savması olmasaydı şüphesiz içlerinde Allah’ın adı çokça anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescidler yıkılırdı. Allah kendine (dinine) yardım edenlere elbette yardım edecektir. Şüphesiz Allah güçlüdür, yücedir.” (Hacc, 22/40)

Çünkü insanların bazılarının içi Allah’ın adının çokça anıldığı mabetlere karşı kin ve nefretle doludur. Bunlar özellikle hanif İslam çizgisini insanlara tebliğ etmek üzere gönderilmiş peygamberlerin sonuncusu olan Hz. Muhammed (s.a.s.)’in öğrettiği ibadetlerin yerine getirilmesi için inşa edilmiş olan mescitlere ve camilere karşı kin ve nefret doludur. 

Haçlı zihniyetinin günümüzdeki temsilcilerinin bu kutsal mekanlara karşı kin ve nefretle dolu olduklarını ve buralara saldırmayı, Allah’a kulluk için gelenleri katletmeyi kendi açılarından kahramanlık olarak telakki ettiklerini görüyoruz. Onların böyle kin ve nefret duygularıyla beslenmelerinde Batı medyasının İslam’a karşı yürüttüğü savaşın önemli rolü olduğuna daha önce dikkat çekmiştik. Ama suçu sadece Batı medyasına yükleyip içimizdeki cami düşmanlarını görmezlikten gelmemiz de doğru olmaz. 

Paris’teki İslam Kültür Merkezi’nin Müdürü Beşir ibnu Hasan, camilere karşı düşmanlıkların ve saldırganlıkların artmasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Emirinin Veliahtı Muhammed bin Zayed gibi siyasi liderlerin yaptığı provokatif açıklamaların önemli payı olduğunu dile getirdi. 

Beşir ibnu Hasan, 19 Mart 2019 tarihinde El-Cezire’de yayınlanan “Ters Yön” adlı programda yaptığı açıklamada Yeni Zelanda’da camilerde gerçekleştirilen katliamların adı geçen liderlerin camileri hedef gösteren provokatif açıklamalarının bir sonucu olduğuna dikkat çekti. 

Beşir ibnu Hasan, Suriye’deki diktatör Beşşar Esed de dahil olmak üzere bütün bu diktatörlerin kendi saltanatlarını korumak için mutedil Müslüman halklara karşı savaş halinde olduklarına; IŞİD gibi terörle bağlantılı grupların ise onların istihbarat teşkilatlarının bir ürünü olduğuna dikkat çekti. 

Sisi, Bin Selman ve Bin Zayed gibi liderler Avrupa ülkelerine yönelik yaptıkları açıklamalarında camilerin birer terör merkezi olduğunu iddia etmiş ve Avrupa ülkelerinden buraları sıkı denetim altında tutmalarını istemişlerdi. Kendi ülkelerinde ise camilere adeta nefes aldırmıyor; imamları insanlara dini anlatmayı bırakıp kendilerinin lehine siyasi muhaliflerinin ise aleyhine propaganda yapmaya zorluyorlar. Bunu yapmayanları ise sadece görevden almakla yetinmiyor, aynı zamanda siyasi sebeplerle cezaevlerine atarak korkunç işkencelere tabi tutuyor hatta idamla bile yargılayabiliyorlar. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Olayı saptırıyorsunuz mescit ayrı camii ayrı bu farkı bilecek kadar tahsiliniz şüphesiz vardır, Hz Muhammet ve dört halife döneminde mescit vardı fakat camii ve minareyi emeviler kurdu , Hz Ali ve ehlineyte seb etmeyi yani küfür etmeyi mecburi kıldı taa Ömer bin abdülazize kadar , o küfrü seb etmeyi kaldırdı , emevilerin açtığı yarayı bilmiyor olamazsınız amma ikrar etmek ayrı bir erdem,
 • ramazanramazan2 ay önce
  mersin de camide kuran kursuna gelen 12 yaşında kıza tecavüz eden p.ç imam ı da yazsana şerefs.z ,selam ve dua ile
 • ErcanErcan2 ay önce
  Camilerde siyasi toplantı yapılması, partiler tarafından kahvaltı verilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
 • KEMALİSTKEMALİST2 ay önce
  TABİ Kİ, HAY! HAY! ŞÜKÜH KARDEŞİM; 2) SÖYLEV VE DEMEÇLER, C. III, S. 70 C3) SÖYLEV VE DEMEÇLER, C. II, S. 90, (SÖYLEV YANI NUTUK’ TAMAMINA BAK) ŞİMDİ İKİNCİ SORUNA CEVAP:BİRİLERİN ANLATMASI SAYIN ŞÜKÜH; (MIŞ,MIŞ)GEÇMIŞ ZAMANLA..!YAZDIĞIM YAZIYABAKARSAN ORADA TARİKATLARIN UYDURMASI YANI DİN" İLE ATATÜRK'Ü ÇATIŞTIRMA OLAYIDIR. BU KİŞİLERİN AMACI, GAYESİ Kİ, BİZ O KİŞİLERİ BİLİYORUZ FAKAT BAZI İDEOLOJİLER ,İŞTE (KOMÜNİZMİ, BAZI PANİSLAMİZM ,SÖMÜRGECİLİK,FAŞİZM,ANARŞİZM,PANTURANİZM BU GÖRÜŞLERE KEMALİZM SICAK BAKMAZ ÇÜNKÜ BU İDEOLOJİLER KÖKÜNDE ÜLKEYE,CUMHURİYETE DARBE YAPIP ORTADAN KALDIRMA YERİNE DE SADECE KENDİ DÜZENLERİNİ GETİRME ÇABALARIN DADIRLAR..BUDA ÜLKEDE KAOSA YOL AÇIP ANADOLU TOPRAKLARINDA Kİ, TÜRK ULUSUNUN FARLI ULUSLARLA KARIŞTIRIP,VARLIĞINA SON VERMEK İSTEMELERİDİR..BUNA KEMALİZ'İM GEÇİT VERMEZ KARŞIDIR ,ANCAK,SOL DEĞERLERE SAHİBİZ BUNUN NEDENİ MARKX’IN EVRENSELSOLUNU BENİMSERİZ AMA MARK’TAN SONRA KI, İZIMLER; LENİZİM, MAOİZİM VS..BUNLAR KEMALİZMİN BELİRLEDİĞİ UNSURLAR DEĞİLDİR ATATÜRK BU UNSURLARLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR. ATATÜRK BU KONUDA ŞUNU SÖYLEMİŞTİR,BOLŞEVİKLİĞİ REDDETMİŞTİR BUNUNLA İLGİLİDE SÖZÜ VARDIR,HİÇ KUŞKUSUZ LAİKLİK, DİNSİZLİK ANLAMINA GELMEZ TABI BUNU DA BİLMEK LAZIM SAYIN ŞÜKÜH . REJİMLERİNİN GEREĞİ OLARAK DİNİ REDDEDEN KOMÜNİST ÜLKELERDE BİLE DİN DUYGUSU, YÜREKLERDEN SÖKÜLÜP ATILAMAMIŞTIR. DİNSİZ BİR TOPLUM DÜŞÜNÜLEMEZ. DİN,İNSANLARIN ENKUDRETLİMORALDAYANAĞIDIR DURUM BÖYLE OLUNCA ATATÜRK'ÜN BİZZAT DİN SORUNUKARŞISINDAKİTUTUMUNU KENDİ BEYANLARINADAYANARAKSAPTAMAKTAYARARVARDIR. KARDEŞİM ATATÜRK, GERÇEK ISLAMA KARŞI, İMANLI VE ULUSAL BİR TAVIR TAKINIRKEN, BÜTÜNTARİKATLARIN KARŞISINDADIR..TARİKATLARA KARŞI DA SAVAŞ AÇMIŞTIR.BENCE ESKİDEN DİN BU ÜLKEDE DAHA MİSTİK BİR HAVASI VARDI YANI DÜNYA MODERN DÜNYAYA GEÇTİĞİ VAKİT İMPARATORLUKLAR KRALLIKLAR DİN VE DEVLET İŞLERİN AYRILMASI İLE YAŞAM DEĞİŞTİ FAKAT TARİKATLARDAKİ ÖRF ADET VE GELENEK DEĞİŞMEDE ESKİ ÇAĞ ZİHNİYET DEVAM ETMİŞTİR BİZ BUNA KARŞIYIZ AMA SAMIMI ,HARAMI HELALI BİLEN MÜSLÜMAN, ATATÜRK'Ü SEVMEYEBİLİR ,AMA KÜFÜRDE ETMEYEN SAMİMİ MÜSLÜMANI SEVERİZ ONUN AŞIRI DİN DUYGUSU TAŞIMASI BİZİ RAHATSIZ ETMEZ BUGÜN ÇOK AYDIN DİN ADAMLARIMIZ VAR BUNLAR LAİK SİSTEMDE YETİŞMİŞ İNSANLARDIR.ATATÜRKÇÜLÜĞÜNİSTEDİĞİ ŞEY, HER DÜŞÜNCEYE AÇIK FAKAT CUMHURİYETE KARŞI YAPILACAK İDEOLOJİK GİRİŞİMLERE KARŞIDIR…!
 • AliAli2 ay önce
  Elmalılı Hamdi Yazır tesiri. Allah ın mescidlerini Allah tan hakkıyla korkanlar yapar . Bulun Allahtan hakkıyla korkanları mescid inşaatında çalışacağım . 16 - Yoksa siz hep kendi halinize terk olunacağınızı mı sandınız? Allah'ın, içinizden cihad edenleri ve Allah'tan, Resulü'nden, müminlerden başka kimseye sığınmayan ve başkaca sığınacak bir yer aramayanları görmediğini mi (zannediyorsunuz)? Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.17 - Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.18 - Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.19 - Siz hacılara su dağıtma ve Mescid-i Haram'ı imar etme işiyle Allah'a ve ahiret gününe iman edip, Allah yolunda cihad edenlerin yaptığı işi bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında eşit olamazlar. Allah zalimler topluluğuna hidayet ihsan etmez.
 • Ali Ali 2 ay önce
  Tevbe suresi 17_18_19 Allah ın mescidlerini yapanların özellikleri. Gercek mescidlerindüşmanları ayetler uymayanlar. E.Hamdi Yazır.16 - Yoksa siz hep kendi halinize terk olunacağınızı mı sandınız? Allah'ın, içinizden cihad edenleri ve Allah'tan, Resulü'nden, müminlerden başka kimseye sığınmayan ve başkaca sığınacak bir yer aramayanları görmediğini mi (zannediyorsunuz)? Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.17 - Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.18 - Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.19 - Siz hacılara su dağıtma ve Mescid-i Haram'ı imar etme işiyle Allah'a ve ahiret gününe iman edip, Allah yolunda cihad edenlerin yaptığı işi bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında eşit olamazlar. Allah zalimler topluluğuna hidayet ihsan etmez.
 • KEMALİSTKEMALİST2 ay önce
  TABIKI HAY HAY ŞÜKÜH KARDEŞIM; 2) SÖYLEV VE DEMEÇLER, C. III, S. 70 C3) SÖYLEV VE DEMEÇLER, C. II, S. 90, (SÖYLEV YANI NUTUK’ TAMAMINA BAK) ŞIMDI IKINCI SORUNA CEVAP:BİRİLERİN ANLATMASI SAYIN ŞÜKÜH; (MIŞ,MIŞ)GEÇMIŞ ZAMANLA..!YAZDIĞIM YAZIYABAKARSAN ORADA TARİKATLARIN UYDURMASI YANI DİN" İLE ATATÜRK'Ü ÇATIŞTIRMA OLAYIDIR. BU KİŞİLERİN AMACI, GAYESİ Kİ, BİZ O KİŞİLERİ BİLİYORUZ FAKAT BAZI İDEOLOJİLER ,İŞTE KOMÜNİZMİ, BAZI PANİSLAMİZM ,SÖMÜRGECİLİK,FAŞİZM,ANARŞİZM,PANTURANİZM BU GÖRÜŞLERE KEMALİZM SICAK BAKMAZ ÇÜNKÜ BU İDEOLOJİLER KÖKÜNDE ÜLKEYE,CUMHURİYETE DARBE YAPIP ORTADAN KALDIRMA YERİNE DE SADECE KENDİ DÜZENLERİNİ GETİRME ÇABALARIN DADIRLAR..BUDA ÜLKEDE KAOSA YOL AÇIP ANADOLU TOPRAKLARINDA Kİ, TÜRK ULUSUNUN FARLI ULUSLARLA KARIŞTIRIP,VARLIĞINA SON VERMEK İSTEMESİDİR..ANCAK,SOL DEĞERLERE SAHİBİZ BUNUN NEDENİ MARKX SOLUNU BENİM SEVERİZ AMA MARK’TAN SONRA KI, İZIMLER LENİZİM, MAOİZİM VS..BUNLAR KEMALİZMİN BELİRLEDİĞİ UNSURLAR DEĞİLDİR ATATÜRK BU UNSURLARLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR. ATATÜRK BU KONUDA ŞUNU SÖYLEMİŞTİR,BOLŞEVİKLİĞİ REDDETMİŞTİR BUNUNLA İLGİLİDE SÖZÜ VARDIR,HİÇ KUŞKUSUZ LAİKLİK, DİNSİZLİK ANLAMINA GELMEZ TABI BUNU DA BİLMEK LAZIM SAYIN ŞÜKÜH . REJİMLERİNİN GEREĞI OLARAK DİNİ REDDEDEN KOMÜNIST ÜLKELERDE BILE DIN DUYGUSU, YÜREKLERDEN SÖKÜLÜP ATILAMAMIŞTIR. DİNSIZ BİR TOPLUM DÜŞÜNÜLEMEZ. DİN,İNSANLARIN ENKUDRETLİMORALDAYANAĞIDIR DURUM BÖYLE OLUNCA ATATÜRK'ÜN BİZZAT DİN SORUNUKARŞISINDAKİTUTUMUNU KENDİ BEYANLARINADAYANARAKSAPTAMAKTAYARARVARDIR. KARDEŞİM ATATÜRK, GERÇEK ISLAMA KARŞI, İMANLI VE ULUSAL BİR TAVIR TAKINIRKEN, BÜTÜNTARİKATLARIN KARŞISINDADIR..TARİKATLARA KARŞI DA SAVAŞ AÇMIŞTIR.BENCE ESKİDEN DİN BU ÜLKEDE DAHA MİSTİK BİR HAVASI VARDI YANI DÜNYA MODERN DÜNYAYA GEÇTİĞİ VAKİT İMPARATORLUKLAR KRALLIKLAR DİN VE DEVLET İŞLERİN AYRILMASI İLE YAŞAM DEĞİŞTİ FAKAT TARİKATLARDAKİ ÖRF ADET VE GELENEK DEĞİŞMEDE ESKİ ÇAĞ ZİHNİYET DEVAM ETMİŞTİR BİZ BUNA KARŞIYIZ AMA SAMIMI ,HARAMI HELALI BİLEN MÜSLÜMAN, ATATÜRK'Ü SEVMEYEBİLİR ,AMA KÜFÜRDE ETMEYEN SAMİMİ MÜSLÜMANI SEVERİZ,BAĞRIMIZA BASARIZ ONUN AŞIRI DİN DUYGUSU TAŞIMASI BİZİ RAHATSIZ ETMEZ, BUGÜN ÇOK AYDIN DİN ADAMLARIMIZ VAR BUNLAR LAİK SİSTEMDE YETİŞMİŞ İNSANLARDIR.
 • Saffet LüksemburgSaffet Lüksemburg2 ay önce
  İçinizdeki cami düşmanlarına "Ayasofya'yı cami olarak açmam, önce Sultanahmet'i doldurun" diyenler de dahil mi? Yoksa onlar dokunulmaz mı?
 • Menderes aydinMenderes aydin2 ay önce
  Benim yorumum yazin
 • ŞükuhŞükuh2 ay önce
  Eyvallah Kemalist kardeş.Yalnız şu miş miş ifadesini anlayamadım,sanki benim sözlerim miş gibi mir anlam içeriyor.Nutuk'ta ki ifade aynen öyle,bana ait değil yani.Gökten indiği sanılan kitaplar konusuda TBMM kayıtlarında yine kendi konuşma tutanaklarındaki ifadeler.Belgeli delilli kayıtları fuzuli konuşma olmasın diyerek karşılamak siz bilgili insanlara yakışmıyor.Din konusundaki ifadeleri için tarihler vermişsiniz,kaynak nedir acaba,daha doğrusu sağlam kaynakmıdır,resmi kaynakmıdır ? Teşekkür ederim.
 • Bİz de o zaman MüslümanlarısevmiyoruzBİz de o zaman Müslümanlarısevmiyoruz2 ay önce
  bir vatandaş ben Atatürk'ü sevmek zorunda mıyım diyor .Elbette değilsiniz. Ama biz sizin ona ve onu sevenlere düşman olduğunuz biliyoruz.Biz de ona soruyoruz. Biz Hz.Ömeri,Ebu bekir,i ve Hz. Muhammedi sevmek zorunda mıyız? Ne kadar ekmek o kadar köfte. Bundan böyle hiç bir Müslümanın yanında değilim ve dünya çapında Müslümanlara saldırı olduğunda da asla ve üzülmüyorum.(Susma ve sevinme hakkımı şimdilik saklı tutuyorum!)Bana ne canları cennetlerine diyorum. Dedim ya ne kadar saygı o kadar mukabele.
 • KEMALİST:ATATÜRK DİN HAKKINDA DİYOR Kİ:KEMALİST:ATATÜRK DİN HAKKINDA DİYOR Kİ:2 ay önce
  Şüküh kardeş yorum yapmış demiş ki;Atatürk dine düşmandı,kendi kitabı Nutuk'dan okuyabilirsin,İslamiyetin kaldırılmasını yadsıyacak değiliz der."".mişş miş :)) ve Kura'na da inanmazmış:))01 Kasım 1937 Meclis konuşmasında " GÖKTEN İNDİĞİ SANILAN KİTAPLAR kura'nı reddedermiş buda Atatürk din sevmez anlamındaymış,Bir yaşıma daha girdim:)) bu düşünceyi kimler söylerdi eskiden hatırlayalım .Laik dünya görüşünden hoşnut olmayan tarikatçılar,NURCULAR,SÜLEYMANCILAR,TİCANİLİK,BİBERİLİK;UYDURMASI.. asıl Atatürk; BAK NEDEMİŞiİSLAMadına duyda öğren bir yerde konuşurken bilgin olsun fuzuli konuşma olmasın: ATATÜRK DİN HAKKINDA DİYOR Kİ;"Din, gerekli bir kurumdur. Dinsiz ulusların devamına olanak yoktur. Yalnız şurası var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır." "... Türk Ulusu daha dindar olmalıdır, yani tüm sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinimize, BİZZAT hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum..." (1924) (2')"... Bizim dinimiz en makbul ve en doğal bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur.Bir dinin doğal olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tamamamen uyar." (31.1.1923) (3)"... Özellikle",bizim dlnimiz için herkesin elinde blr ölçü vardır. Bu öIçü ile hangi şeyin bu dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz. Hangi şey ki, akla, mantığa, kamu çıkarına uygundur bilin ki o bizim dinimize de uygundur. Bir şey akıI ve mantığa,ulusun çıkarına, İslamın çıkarına uygunsa kimseye sormayın. O ŞEY dinidir. Eğer bizim dinimiz aklın,mantığın uyduğu bir din olmasaydı, en mükemmel din ,son din olmazdı... (16. III. 1923) (l) AYRICA ATATÜRK FLORYA'DA KUR'AN TİLAVETİ VERİR SONRADA HİCAZ DİNLETİP BU ŞEKİL TOPLANTILARI DA VARDI. LAİK GÖRÜŞÜ VE İÇKİ İÇMESİ ;ATATÜRK BİR GÜN ÇIRAĞAN SARAYINDA İÇKİSİ İLE İLGİLİ DEDİKODULARA ŞÖYLE CEVAP VERMİŞTİR ..MASAYA BİR RAKI GETİRİN DER EVET BU RAKIYI İÇİYORUM AMA ŞUNU UNUTMAYIN Kİ AÇIK AÇIK İÇİYORUM BUNU PADİŞAHLAR GİZLİ GİZLİ İÇTİLER YÜZ YILLARCA BENDE AÇIK AÇIK İÇİYORUM DEMİŞTİR...AMA BU DİN DÜŞMANI OLDUĞU ANLAMINA GELMEZZATEN BATILAŞMA OSMANLI DEVLETİNDE BİLE BAŞLAMIŞ BİR HAREKETTİ EĞER LAİKLİK KASITSA BUNUDA BİLMEK LAZIM GELİR.... KISACA ;ATATÜRK DİNE KARŞI DEĞİL ,DİNİ İSTİSMAR YOLUYLA CEBİNE PARA KOYANA ,ONU ÇEŞİTLİ İŞLERİNE ALET EDENLERE KARŞIDIR OLAY BUDUR SEVGİLİ ŞÜKÜH
 • Rıfat Rıfat 2 ay önce
  Bu yazıyı yine Atatürk meselesine taşıyan bazı ateist ahmaklar var, işin özü Atatürk bir ateistti, dine ve özellikle İslama düşmandı, ha böyle birini sevmek zorunda mıyım, tabi ki Hayır!
 • salihsalih2 ay önce
  Başka yerleri bilmem ama , Ülkemdeki camii leri sevimli hale getirmek istiyorsanız görevlileri iyice bir eğitimden geçirin dava şuuru yükleyin sıradan bie memur olmadıklarını hatırlatın!! islamiyet belki camii siz yaşar ama imansız ayakta kalamaz!!
 • ZeynebZeyneb2 ay önce
  Sayın Şükûh bey Atatürk söyleminde herkes biraz zorlanıyor biliyorsunuz özel koruma kanunu var o yüzden onu temsil eden Kemalistler diyelim çünkü onların kanunu yok üstelik yaşayan kesime bakalım çünkü zarar veren onlardır camiyi istemeyende Alevi ve Kemalist zümre.
 • ŞükûhŞükûh2 ay önce
  Abdullah,yazıda Atatürk ile ilgili en ufak bir imâ yok,adı geçmiyor,ona düşmanlığı işaret eden bir ifade de yok.Bu durumda sen kendi kendine kuruntu yapmış ve düşman yaratmış oluyorsun,üstelik Atatürkçülüğün nasıl bir kişilik ortaya çıkarttığının ip uçlarını da veriyorsun.Ama bak Atatürk dine düşmandı,kendi kitabı Nutuk'dan okuyabilirsin,İslamiyetin kaldırılmasını yadsıyacak değiliz der.Kur'an'a inanmazdı,01 Kasım 1937 Meclis konuşmasında " GÖKTEN İNDİĞİ SANILAN KİTAPLAR....... " der,resmi devlet arşivlerinde var okuyabilirsin.Camileri için 15 Teşrinisani 1936 Tarih,3163 sayılı resmi gazetede,2845 kanun numarası ile bazı camilerin kapatılması,satılması ile ilgi düzenleme yapıldı,yetki kendisindeydi.Ayasofya'nın 24.11.1934 tarihinde bakanlar kurulu kararı ile kapatılıp müze yapılması için düzenlenen kararnameyi imzalayan EN YETKİLİ İSİMDİ mesela,01 Şubat 1935'de de müze yapıldı.Bunlara şimdi yine iftira,hakaret ediliyor diyenler olacak,evet Atatürk hakkındaki gerçekleri konuşmak,yazmak,yayınlamak ve tartışmak maalesef toplumumuzda böyle algılanıyor.Neyse Aziz NESİN'i dinleyelim; Hakiki müslüman Atatürk'ü sevmez,neden sevsin ki,yaptığı hiç bir iş müslümanların lehine değildir,seviyorsa ya AHMAKTIR ya SAHTEKAR,der.Evet Abdullah kardeşim,kimse Atatürk'e düşman değil.Şöyle düşün,senin hakkında doğruları konuşan düşman,yalanları konuşan dostun mu oluyor mesela !
 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 ay önce
  ABDULLAH RUMUZLU YORUMCU ,ÖNCE KENDİSİNE DÜŞMANLAR İCAT ETMEYİ BIRAKMALI. ARDINDAN YORUMU İLE İFADE ETMEK İSTEDİĞİ ŞEYİN ÇİRKİNLİĞİNİN DE FARKINA VARMALI.."CAMİYE NAMAZA GİDEN MÜSLÜMANLARI ATATÜRK DÜŞMANI OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ VE ONLARA DÜŞMAN OLDUĞUNU" BELİRTEN BU CÜMLESİNİ ŞİDDETLE KINIYORUM..MÜSLÜMAN ALLAH(CC) 'IN EMİR VE YASAKLARINA UYAN HER FERDİ,RENGİNE VE IRKINA BAKMADAN "KARDEŞ" KABUL EDER VE BAĞRINA BASAR. İSLAMIN DIŞINDAKİ HİÇ BİR DİN MENSUBUNA DA HAKARET ETMEZ,SALDIRMAZ..İNSAN OLAN YA DA OLMAYAN HER CANLIYA "ALLAH(CC) YARATTIĞI İÇİN SAYGI DUYAR.ONLARA KARŞI SEVGİ BESLER..SADECE İNSANLIĞA ZARAR VEREN, YA DA KENDİ İNANCI,NAMUSU VE NESİL GÜVENLİĞİ İLE CAN GÜVENLİĞİNİTEHLİKEYE SOKANLARI "DÜŞMAN "KABUL EDER..EFENDİLER MÜSLÜMANI DÜŞMAN GÖRMEYE ÇALIŞANLAR ,ÖNCE DEDİĞİM GRUBA DAHİL OLSUNLAR..YOKSAHEZEYANLARINIZLA MÜSLÜMANLARI KENDİNİZE DÜŞMAN EDEMEZSİNİZ..SİZİ GAALE BİLE ALMAZLAR..ÖNCE BUNU BİLİN..HAK İLE KÜFRÜN SAVAŞI ,İNSAN OĞLU YARADILALI HİÇ BİTMEDİ..DÜN VARDI ,BUGÜN DE VAR VE YARINDA OLACAK..ÖNEMLİ OLAN İSLAMI BİLMEYE VE İYİ BİR MÜSLÜMAN OLMAYA GAYRET ETMEK..DÜŞMANA KARŞI TEDBİRLİ OLMAK ÖNEMLİ AMA DOĞRU YOLDA AZİMLİ OLABİLMEYE GAYRET EDEBİLMEK DAHA ÖNEMLİ..ÖLÜM VE ZAFER ALLAH(CC) KATINDA. RABBİM NE NASİP EDER İSE ONA RIZA GÖSTERMEK DE İMANIMIZDAN..DUAMIZ RABBİM ZAFER İLE BİZLERİ ŞEREFLENDİRSİN İNŞALLAH..ELİNİZE SAĞLIK.
 • BilalBilal2 ay önce
  Oh mis gibi yazı işte, saray okuyup okuyup aferin desin size. YAHU diktatör Esad dediğiniz ülke israil den başka ülke ile savaş halinde değildi hangi Müslüman ülke ile savaşmış?ama siz petrol kokusu alıp gözleriniz döndü ABD ile bir olup Suriye savaşını başlattınız, hem de tüm tv lerde canlı yayınlarda. Ancak yeni nesli kandırırsınız işte, tazecik beyinlere tüm savaşları uzaylılar başlattı bizler ise sadece savunmadayız ışid falan örgütler aslında Suriyenin gizli teşkilatlarıdır falan:) Şunu unutmayın ki bugün batıda camiiler taranıyorsa 1.nolu suçlusu ABD ile bir olup tüm Müslüman ülkelere savaş ilan eden AKPdir. Miyonlarca mülteci batıya kaçmasaydı islamofobia bin kat artmasaydı bunlar olmazdı. Ama kime diyorum ben çalınan petroller yandaş medya dahil çoktan pay edilmiş İslam kimin umurunda?
 • Rıfat Rıfat 2 ay önce
  Abdullah senin gibi al..klar yüzünden dışardaki düşmana ihtiyaç yok!
 • engineerengineer2 ay önce
  abdullah korkunun ecele faydası yok, ergeç sizinle bizim bir maçımız olacak rahat ol sen.
 • vvcvvc2 ay önce
  Bizim camiler cok mu farkli icinde kahvalti edilen siyasi mitung yailan yerlere dondu sayenizde akp sayesinde camilere gidemez olduk imamlar allah adina degil akp adina konusur oldu
 • yorum suzyorum suz2 ay önce
  beşir ibnu hasan diye birini bulamadım Paris Institute of Islamic Culture de , Al cezire de böyle bir röportaj da bulamadım...Ayette keçe gibi olacaklardı mealini veren müfessir de bulamadım....lütfen kaynaklarınızı mümkünse link olarak yazarmısınız...
 • mesut kantacımesut kantacı2 ay önce
  Ahmet bey yazılarınız çok güzel yüreğinize sağlık
 • AbdullahAbdullah2 ay önce
  Atatürk'e düşman olan benim kardeşim değil düşmanımdır.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  İçimizdeki..İblisler..olmasa..dışarıdan..gelenleri..daha,,kolayca..bertaraf..ederiz..Alçaklar..bizi..sırtımızdan..vuruyorlar.
 • dursundursun2 ay önce
  "Beşir ibnu Hasan, Suriye’deki diktatör Beşşar Esed de dahil olmak üzere bütün bu diktatörlerin kendi saltanatlarını korumak için mutedil Müslüman halklara karşı savaş halinde olduklarına; IŞİD gibi terörle bağlantılı grupların ise onların istihbarat teşkilatlarının bir ürünü olduğuna dikkat çekti. ".bu gailba biraz Bay Kamal ın söylemi gibi olmuş.

Günün Özeti