Golan Tepeleri ve siyonist işgal

23 Mart 2019 Cumartesi

Şimdiki Suriye diktatörü Beşşar Esed’in babası Hafız Esed 1967 Arap-İsrail savaşında Suriye’nin Hava Kuvvetleri komutanlığı ve Savunma bakanlığı görevlerini yürütüyordu. Bu savaştan Suriye’nin büyük yenilgiyle çıkmasının ve Golan Tepeleri’ni kaybetmesinin baş sorumlusu odur. Savaşın ilk 22 saatinde Suriye ordusunun herhangi bir harekette bulunmasına engel oldu. Oysa bu sırada İsrail birlikleri güneyde Mısır ve Ürdün’e karşı toplandığından Suriye ordusunun kuzeyden yapacağı saldırı İsrail’i son derece zor durumda bırakacak ve savaşı Arapların lehine çevirebilecekti. Daha sonra İsrail uçaklarının Suriye birliklerine karşı hava saldırıları düzenlemeleri üzerine de Esed, Suriye birliklerini Şam’a çağırdı. Siyasi yorumcuların çoğunluğunun görüşlerine göre Esed’in 1967 Savaşı’nda böyle davranmasının sebebi onun Suriye yönetimine göz dikmiş olmasıydı. Bu konuda ABD’nin desteğini alabilmek için Suriye’yi savaşta pasif konuma geçirmiş ve yine aynı amaç için Golan Tepeleri’ni feda etmekten de kaçınmamıştır.

1967 Savaşı’nda Kunaytıra şehri İsrail’in eline geçmeden 17 saat önce Hafız Esed’in imzasını taşıyan bir bildiriyle bu şehrin İsrail işgaline geçtiği duyuruldu. Bu açıklama Suriye’nin Kunaytıra’yı İsrail’e teslim etme niyetinde olduğunu ortaya koydu ve Suriye birliklerinin moral gücünü kırdı.

Ancak daha sonra Esed için Golan Tepeleri meselesi bir siyasi prestij meselesi ve ulusal dava haline geldi. 

Golan Tepeleri, Suriye’nin güneyinde yer alan ve Şam’ın Çamlıcası olarak nitelendirebileceğimiz Kasyun Dağı’ndan çıplak gözle görülebilen tepelerdir. 

Siyonist devlet burayı 1981’de “İsrail” olarak gösterilen bölgeye ilhak ettiğini açıkladı. Ancak uluslar arası statüde bu ilhak kabul edilmediği için Suriye’ye ait ve işgal altında tutulan bölge olarak kabul edilmektedir. Ne var ki başta BM olmak üzere bu konuyla ilgilenmesi gereken uluslararası kuruluşlar Siyonist devletin gasp ve ilhak uygulamaları karşısında fiili güç ve baskı araçlarını kullanmadığından resmiyetteki niteleme vakıayı değiştirmiyor.

İşgal devleti bölgeye Yahudi yerleşim merkezleri inşa etti. Bölgeyi askeri amaçların yanı sıra tarım ve içme suyu kaynaklarından yararlanma amacıyla değerlendiriyor. Siyonist işgalcinin kullandığı en önemli içme suyu kaynaklarından olan Taberiye gölünü besleyen kaynaklar Suriye’den işgal edilmiş bölgededir.

İşgal devleti açısından bölgenin en önemli yanı ise askerî ve stratejik cihetidir. Her şeyden önce tepeler çevrenin kontrol edilmesini sağlıyor. Dolayısıyla işgal devleti bölgeye yerleştirdiği teknik araçlarla kendisine yönelebilecek tehlikeleri erken tespit edebilecektir. Bu, hem yakın takip hem de riski uzakta tutma imkânı veriyor. Tepelerin iade edilmesi ise tehlikenin yakınlaşmasına yol açacaktır.

Bu ve benzeri sebeplerden dolayı siyonist işgal rejimi bu tepeleri Suriye’ye iade etmemekte ısrarlı davrandı. ABD Başkanı Trump ise İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından şimdi de Golan Tepeleri üzerindeki siyonist işgali meşrulaştırmak için girişimde bulunuyor. 

Öncelikle bu meseleyle ilgili olarak şunu bilmek gerekir ki Golan Tepeleri meselesi Esed’in veya Suriye’deki Baas rejiminin değil Suriye halkının ve İslâm âleminin davasıdır. Siyonist işgalci Filistin topraklarında olduğu gibi Golan Tepeleri’nde de işgalci konumundadır ve bu işgalin meşrulaştırılmasına asla onay vermemiz mümkün değildir. Trump’ın bu tepeler üzerindeki işgali meşrulaştırmak için yaptığı girişim ise siyonist işgal rejiminin kazıklarını sağlamlaştırmasına destek amacı taşıyan bir girişimdir. Bugün Suriye’de Baas rejiminin katliamları ve zulümleri bizim Trump’ın bu tehlikeli oyunu karşısında duyarsız kalmamıza neden olmamalı. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Şu notu yeni akit sayesinde tarihe düşmek için yazıyorum , suriye nüfusu 22 milyondan 14 milyona düştü 8 milyon dışarda , israil 7 milyon civarında ve hiç acelesi yok suriyede bir karışıklık terör veya bir saldırı yaparsa nüfus 9-10 milyona düşer zaman içinde kendi nufusu 10 milyona yükselir , golan birinci aşama ikinci aşama suriyenin doğu bölğesi yani fıratın batısı fırat nehri ve fıratı kızı denize kadar akıtmak üçüncü aşama ürdünün akabe bölğesinden suudi arabistanın batısını alıp ürdünün doğusundan tekrar suriyeye birleştirmek ürdün ne olur bilmem suriye belki sadece amanos daglarının devamından ibaret kalır kalırsa , ha bu yarın olmaz , obürgün , bir ucundan başlar , ama , ben böyle düşünüyorum, çok iyi analiz etmek ve orta doğuyu çok iyi bilmek lazım deaş askerlerini israil tedavi ediyordu , oyun büyük uyanık olmak lazım,
 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Geçmiş ola atı alan üsküdarı geçti , biz birbirimizi yemeye devam edersek daha çok golan kaybederiz, hangisini anlatayım , lakin anlattıgınız tarih yanlış , hafız darbeyi yapmadı genelkurmay başkanı mustafa tlas yaptı , bir yıl sonra hafıza devir etti , hafız yanlışı bil klintın döneminde israille barış yapmamakla yaptı , korktu barış yapsaydı islam ümmeti onu hain ilan ederdienver sedat gibi bir sonuçla karşılaşabilirdi , şu anda yine yanlış yapılıyor ,önce amerikayı sonra dünyayı yönetiyor israil , ve dediğinden istediğinden bir milim sapmıyor ,falih rıfkı atayın , zeytin dağı kitabını okumanızı tavsiye ederim,)
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  İslam..devletlerine..en..büyük..zararı..içindeki..satılmış..hain..Devlet..adamları..ve..Komutanlar..vermişlerdir..
 • OkurOkur2 ay önce
  Tambu durumda esatla görüşmek daha doğru olabilir mi?
 • hamido hamido 2 ay önce
  Abdullah & rahmanaynı tas aynı kafa aynı hamm.
 • Ali Ali 2 ay önce
  Elmalılı H . Yazır. tevsiri.Kuran da mescit imarı. Tevbe suresi16 - Yoksa siz hep kendi halinize terk olunacağınızı mı sandınız? Allah'ın, içinizden cihad edenleri ve Allah'tan, Resulü'nden, müminlerden başka kimseye sığınmayan ve başkaca sığınacak bir yer aramayanları görmediğini mi (zannediyorsunuz)? Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.17 - Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.18 - Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.19 - Siz hacılara su dağıtma ve Mescid-i Haram'ı imar etme işiyle Allah'a ve ahiret gününe iman edip, Allah yolunda cihad edenlerin yaptığı işi bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında eşit olamazlar. Allah zalimler topluluğuna hidayet ihsan etmez.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz2 ay önce
  Kudüs'e olan duyarlılığımız,İsrail'in Kudüs'ü başkent yapmasına engel olamadı.Golan tepeleri söylemi ile İsrail'e ayar çektik.En zayıf noktamızdan zarar vurdular.Dolar 5.70'in üstüne çıktı.Demem o ki,devletin işleyiş tarzı,İstanbul'u fetheden Fatih'in vezirleri ve devlet ricalinin becerisi gibi olmalıydı.Başarılı sonuç alabilmek için başarılı ve alt yapısı sağlam siyasete ihtiyaç vardır.Siyonist işgal,göstere göstere yapılıyor.Ne ABD'ye,ne Rusya,İngiltere,ne de İsrail'e karşı kendi tezimizi kabul ettirebilecek sosyo ekonomik ve siyasi gücümüz var mı?Siyonist işgalin meşrulaştırılmaması için İslam dünyasının yek vücut hareket etmiş olması gerekirdi.İslam dünyası ve hilafet söylemi çiğnenmiş sakıza döndü.Kerbela istenmiş olsaydı yaşanmazdı.Kerbela'nın taraflarına bakınız,hangi isimlerdir onlar?Şimdi de Kerbela'yı yaşıyoruz.Kabe,Mekke Medine'yi elinde bulunduran Suud'un ülkesi,İsrail ve ABD ile can yoldaşı olmuş,müslüman kanı akıtma yarışına girişmişler.Yazınız fevkalade güzel ve isabetli olmuş,ancak,yazınızın isabetliliği Kerbela yaklaşımına çare değil.O beğenmediğimiz Cumhuriyet'in kurucu ilkelerine geri dönebilmiş olsak,belki de rahat bir nefes alabileceğiz.Bazı yazarlar söylemlerinde,referandumla T.C.'nin cenaze namazı kılındı,diye gönüllerinden geçenleri dile getirdiler.T.C.'nin yerine T.C.den daha iyi neyi ikame edebildik?Yine dünyaya 5'li çete hakim.İslam dünyasının kendilerine hayrı yok.Aşiret kafası ve aşiret devletleri oluşturan 5'li çetenin dediği dedik.'li çete güç'ten anlar.Hani nerede o güç ve kudret?Bağışıklığınız çökmüş ise,hafif bir rüzgarla bile zatürre olursunuz.Biz İsrail'e heeeyytt! deyiverdik,doları 5.70'in üstüne çıkardık.ABD'yi kızdırmış olsak,ekonomi sopasıyla hizaya getirirler bizi.Birbirimizi kandırıyor,birbirimizi kandıracak siyasi söylemler geliştiriyoruz.Oysa ki dünyada bizim söylemlerimizin bir karşılığı ve geçerliliği yok.Masal dünyasında,eski Osmanlı'nın yükseliş devrinin hayallerini kuruyoruz.Saygılarımla.
 • Ali Ali 2 ay önce
  Kuran'da mescitleri kimler onarır Şenlendirir.
 • RahmanRahman2 ay önce
  Kanazirsan fetih, yenilirsen isgal.Hersey kilicin ne tarafinda durdugun ile alakali.
 • HamidoHamido2 ay önce
  AbdullahBu ülkeyi Erdoğan ve Erbakan hariç bir asırdır senin le aynı fikri taşıyanlar yönetti.
 • AbdullahAbdullah2 ay önce
  Ya arkadaş biz alınca fetih, adamlar alınca işgal mi oluyor? Adam fethetmiş orayı, adamın kılıç hakkı değil mi? Sadece bize mi var kılıç hakkı? Golan tepelerinde nüfusun çoğunluğu kim Yahudiler. Daha ne?

Günün Özeti