• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Varol
Ahmet Varol
TÜM YAZILARI

Filistin sahasındaki son gelişmeler -2

04 Eylül 2021


Ahmet Varol İletişim: [email protected]

İşgal rejiminin Gazze’ye yönelik ablukasının kaldırılması talebiyle bölgedeki gençlerin protesto eylemleri başlatmaları üzerine işgal devletinin Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, bu bölgeye yeni bir operasyon düzenleyebileceklerini söyledi. Hatta bu kez düzenlenecek operasyonun başarılı olması için yapılacak planları tamamlamaları üzere ordu yetkililerine talimat verdiği iddiasında da bulundu. 

Kochavi’nin bu açıklamasına karşı, Filistin direnişi, işgal ordusunda Kudüs Kılıcı Harekatı karşısındaki yenilginin tesirinin devam ettiğini ve bölgeye yeni bir operasyon düzenlemeyi kolay kolay göze alamayacağını dile getirdi. 

İşgal rejiminin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Herzl Halevi’nin 26 Ağustos sabahı yaptığı açıklama da direnişin tahminlerini haklı çıkarır nitelikteydi. Halevi, Gazze’yle yeniden karşı karşıya gelmeye istekli olmadıklarını ama başka bir seçeneklerinin kalmaması durumunda böyle bir şey için de hazırlıklı olduklarını söyledi. Halevi’nin “hazırlıklıyız” iddiası başkanını tümüyle yalancı çıkarmamak içindi. Onun açıklaması böyle bir operasyon için askerine güvenemediğinin bir itirafı anlamına geliyordu. 

Gazze’de hareketliliğin başlamasının hemen ardından Mısır da, bu bölgenin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah sınır kapısını 23 Ağustos Pazartesi sabahı çift taraflı olarak kapattı. Kapının kapatılması giriş ve çıkış işlemleri için kayıt yaptırmış çok sayıda insanın mağdur olmasına neden oldu. Filistin tarafının girişimleri sonucu Mısır, 26 Ağustos Perşembe sabahı sadece dışardan gelenlerin Gazze’ye girmesi için tek taraflı açtığını duyurdu. 29 Ağustos Pazar günü de çift taraflı açtı. Bu seferki son birkaç ay içinde gerçekleştirilen en uzun süreli kapatma oldu. Mısır hükümeti bunun Gazze’de yaşanan olaylarla bir ilgisinin olup olmadığı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. 

Bu olaylardan sonra işgal rejimi Gazze’ye yönelik ablukada bazı hafifletmeler yapacağını, güneydeki Kerem Ebu Salim (işgalcilerin isimlendirmesiyle Kerem Şalom) Kapısı’ndan ticari ürünlerin girmesine izin vereceğini, kuzeydeki Erez Kapısı’ndan geçmesine izin verilecek tüccar sayısının artırılacağını duyurdu. Bu arada bu hafifletmelerin güvenlik ve istikrarın devamıyla irtibatlı olduğunu, şartların uygun olması durumunda daha da genişletilebileceğini belirterek direniş hareketlerine bir bakıma eylemleri durdurmaları için mesaj vermeye çalıştı. 

Ancak Filistin direnişi dilenci parası değil Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını ve zincirlerin kırılmasını istiyordu. Bu yüzden daha önce değişik zamanlarda uzun süreli olarak gerçekleştirilen gece şaşırtması eylemlerini 28 Ağustos’tan itibaren yeniden başlatma kararı aldı. Bu eylemler Gazze Şeridi’yle 1948’de işgal edilmiş bölgeyi ayıran sınır çit ve duvarlarına yakın bölgelerde her gece düzenlendi. İşgal güçleri bu eylemlere hem gerçek ve lastik mermilerle, hem de gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti. İşgalcilerin saldırılarında birçok gösterici yaralandı. Bunların bazılarına mermi isabet etmiş, bazıları da gaz bombalarından etkilenmişti. 2 Eylül Perşembe gecesi düzenlenen eylemlerde de bir genç hayatını kaybetti. 

Gazze’de bu olaylar yaşanırken Batı Yaka’daki Ramallah’ta, Filistin Başkanı Mahmud Abbas işgal rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz’la, 29 Ağustos Pazar akşamı iki buçuk saat süren bir görüşme yaptı. Abbas’ın bu görüşmesi Filistin’deki bütün direniş hareketlerinin tepkisine neden oldu. İslami Cihad Hareketi de konuyla ilgili açıklamasında işgalcilerin şehit ettiği Filistinli gençlerin kanları kurumadan, onun ordusundan ve askeri müdahalelerinden sorumlu bakanıyla böyle bir görüşme yapılmasının Filistin halkının arkadan hançerlenmesi anlamına geldiğine vurgu yaptı. 

2 Eylül Perşembe günü de Filistin Başkanı Abbas, Mısır diktatörü Sisi ve Ürdün Kralı II. Abdullah, Kahire’de üçlü zirve gerçekleştirdi. Zirvenin amacının ABD yönetimini Filistin’de iki devletli çözüm konusunda verdiği sözleri yerine getirmeye teşvik olduğu söylendi. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Davacı

Allah razı olsun Ahmed üstadım verdiğin bilgiler için
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23