• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Varol
Ahmet Varol
TÜM YAZILARI
14 Şubat 2020

Esed güçlerinin İdlib’deki oyunu

 

Suriye’de siyasi bir çözüm formülünün bulunması Suriye’deki muhalif güçlerin de Türkiye’nin de her zaman tercihi olmuştur. Fakat hem Suriye’deki Baas rejimi hem de onun arkasında duran dış güçler yeniden bütün ülkede Baas diktatörlüğüne dönülmesine imkan sağlayacak nitelikte; halkın özgürlükleriyle ilgili de hiçbir yenilik ve düzenleme içermeyen bir formülde ısrar ettikleri için siyasi çözüm amacıyla yapılan görüşmelerden şimdiye kadar sonuç çıkmadı. Çünkü Baas rejimi ve arkasında duran güçler açısından sorunun uzaması ve sürekli ölenlerin, yaralananların, evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının artması önemli değildir. İran’ın dünyanın değişik ülkelerinden topladığı milis güçleriyle karadan, Rusya’nın gönderdiği uçaklarla da havadan yapılan saldırıların muhalif güçlerin kontrolündeki alanın sürekli daralmasına neden olacağını ve sonuçta Baas diktatörlüğüne ateşin zoruyla dönüleceğini düşünüyorlar. O yüzden masabaşı görüşmelerde siyasi muhalefetin de söz sahibi olabileceği ve özgür seçimlerin yapılmasına imkan verecek bir anayasanın uygulamaya geçirilmesini sağlayacak siyasal çözüme asla yanaşmak istemediler. Çünkü Suriye halkının iradesini özgürce ortaya koyabileceği serbest seçimlerin yapılması durumunda Baas diktatörlüğünün devam etmesine imkan sağlayacak bir tercihi asla yapmayacağını biliyorlar. Dolayısıyla bu diktatörlüğün devam etmesi için şiddete başvurma ihtiyacı duyuyorlar ve sürekli o yola başvurdular. 

Bugün İdlib’de yaşanan olaylar Baas diktasının ve onun arkasında duran müdahil dış güçlerin silahın gücünü kullanarak Suriye’nin tamamında yeniden Baas diktatörlüğünün kontrolü sağlayabilmesi ve insanların siyasi özgürlüklerine kavuşacakları bir değişim süreci üzerinde pazarlığa mahal verilmemesi için sürdürdükleri savaşta hakimiyet alanını genişletme çabasıdır. İdlib’de kontrolü sağlayabilmek için Soçi mutabakatını askıya alarak Türkiye’yi çatışmasızlık bölgesi kabul edilen alanda gözetime son vermeye zorlama ihtiyacı duyduklarından, Türkiye’nin buradaki gözlemci askeri güçlerini hedef alan saldırılar düzenlediler. Bu saldırılarda Baas rejimi tarafından genellikle İran’ın topladığı milis güçler kullanılıyor. O yüzden onların saldırılarına karşılık düzenlenecek saldırılarda verecekleri can kaybını da çok fazla önemsemiyorlar. Çünkü bu milisleri zaten hayatlarını gözden çıkararak topladılar ve orada cephelere sürdüler. 

Türkiye’nin İdlib’de gözetime son vermek zorunda bırakılması durumunda buradaki direniş güçlerinin çok fazla dayanamayacaklarını ve Halep’te uyguladıkları kıskaca alma ve aç bırakma yöntemiyle teslim olmaya zorlama formülünün burada da sonuç vereceğini düşünüyorlar. Çünkü şu anda İdlib’i her yönden kuşatmaya alma planlarının önünde duran en önemli engel Türkiye’nin Astana görüşmelerinde ve Soçi mutabakatında kabul edilen prensiplere göre “çatışmasızlık bölgesi”nde murakabeyi sürdürmesidir. 

Rusya umuma yönelik açıklamalarında, Soçi mutakabatına bağlı olduğunu söylüyor ama arka planda Baas rejimi güçlerinin Türkiye’nin murakıp askerlerini hedef alan saldırılarda son derece cüretkar davranabilmesi onun desteği sayesinde mümkün olabiliyor. Rusya aynı zamanda hava sahasını da kontrol ederek Baas rejimine bağlı milis güçlerinin karada daha rahat ve serbestçe hareket etmelerine imkan sağlıyor. 

Baas rejiminin ve arkasındaki güçlerin İdlib üzerindeki planları ve oyunları son derece tehlikelidir ve bundan doğacak olumsuz sonuçlar sadece Suriye halkını ve Türkiye’yi değil Avrupa’yı ve genelde dünyayı etkileyecektir. O yüzden Türkiye’nin bu bölgenin saldırıların hedefi olmasını engellemek amacıyla tamamen insanî gerekçelerle sürdürdüğü murakabeye destek verilmesi, rejim güçlerinin ve onların arkasında duran destekçi güçlerin saldırılarının önlenmesi; Suriye’de özgürlüklerin önünü açacak bir geçiş sürecinin başlatılması amacıyla yeniden görüşmelere dönülmesi için Baas rejimine baskı yapılması gerekmektedir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

orhan inan

KATİL ESED VE O NU YAKINEN DESTEKLEYEN RUSYA İLE İRAN KAN DÖKEREK SONUÇ ALMAYA ODAKLANMIŞ DURUMDA..NİHAYET RUSYA SON AÇIKLAMASINDA BU HUSUSU DÜNYA KAMUOYUNA DEKLARE ETTİ BİLE..BU KANLI VE KİRLİ PLAN İŞLEMEYE DEVAM EDECEK.ANCAK,TÜRKİYENİN SON TUTUMU ONLARI BİRAZ ÜRKÜTTÜ VE NE YAPACAKLARI NOKTASINDA YENİDEN DÜŞÜNMEYE ZORLADI.MESELE TÜRKİYEYİ SURİYEDEN ÇIKARMAK..ESED KUKLASININ ARKASINDA ,SÜRİYEYİ İNSANDAN VE MÜSLÜMANDAN ARINDIRMAYA DEVAM ETMEK EN BÜYÜK HEDEFLERİ.TÜRKİYE BUNA İZİN VERMEYECEK VE ALLAH(CC) İZNİ İLE BU KARANLIK PLANLARI BOZACAKTIR.RABBİM'İN YARDIMI ÇOK YAKIN,İNŞALLAH.
 • Yanıtla

Şaşkın

Suriye'nin "iç gücü" olarak bize çok görev düşüyor. "Müslüman Gardaş" Mursi'yi "şehit" verdik Mısır'da; "iç güç" olarak orada da çok görev düşüyor bizlere. Unutmadan, Libya'nın "iç gücü" olarak Hafter kafirine de dersini vermeliyiz. Ah bir de ülkede fink atan CHP, HDP, SP ve de İYİ Parti gibi "dış güçler" olmasa ne iyi olacak!.. Bu Millet'le dalga geçmeyi bırakın lütfen. Bir uyarı: bu gidişle siz bile Karahasanoğlu'na dönüşebilirsiniz. Yani okuruna(!) bilgi aktarmak yerine taşlanacak bir "şeytan" gösteren; özetle tüm yazının toplandığı "bugün taşlanacak şeytan 'budur',taşlayın" yazısı yazan bir yazara dönüşebilirsiniz. Olmayın... (Editöre: yayınlamanız önemli değil, eleştiriyi yazara iletin lütfen.)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23