Doğu Türkistan’daki zulmü görmemek mümkün mü?

11 Ocak 2019 Cuma

Gazetemizde 8 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan “Doğu Türkistan’da Nazi zulmü” başlığını taşıyan yazımızda Doğu Türkistan Müslümanlarına özellikle son dönemde uygulanan zulümler hakkında bilgi vermiştik. 

Doğu Türkistan Müslümanları uzun süreden beri Çin diktatörlüğünün çeşitli zulüm uygulamalarına maruz kalıyor. Ancak son dönemde “yeniden eğitim” başlığı altında farklı bir zulüm uygulamasına tabi tutuluyorlar. Çin diktatörlüğü, Doğu Türkistanlıları yeni bir eğitime tabi tuttuğu iddiasıyla kamplarda topluyor. Bu kamplarda onlar bir tür toplu işkenceye tabi tutuluyorlar. Devlet onların evlerinde yalnız kalan çocuklarını da akrabalarına vermeyip yetim yurtlarına götürerek ateist, dinsiz bir eğitime tabi tutuyor. Asıl amaçlarının da bu yetişen nesli anne ve babalarından ayırarak, ailede din duyarlılığı ve bilinci almalarının tamamen engellenmesi suretiyle sürekli devlet gözetiminde tutarak dinden uzak bir anlayışla yetişmelerini sağlamak olduğu tahmin ediliyor. Anne ve babalara ise “eğitim” iddiasıyla bir şekilde işkence edilerek iyice yıldırılmaları, rejimin baskılarına tümüyle boyun eğmelerinin sağlanması amaçlanıyor. İddia edilen eğitimle onların anlayışlarının, çizgilerinin değiştirilmesinin mümkün olmadığı ise biliniyor. 

Çin diktatörlüğünün, zulüm uygulamaları hakkında dünya kamuoyuna bilgi sızdırılmasının engellenmesi için çok yönlü tedbir almasına rağmen günümüzde haberleşme imkânlarının gelişmiş olmasından dolayı yapılan zulüm hakkında insan haklarıyla ilgilenen uluslararası kurumlara ve basın yayın organlarına pek çok farklı kanaldan bilgi ulaştı. Aynı şey Suudi Arabistan’ın zulüm uygulamaları için de söz konusudur. Devletin bu zulüm uygulamaları hakkında dünya kamuoyuna bilgi iletilmesini engellemek için çok geniş çaplı tedbir almasına rağmen yine de pek çok zulüm uygulamaları hakkında farklı kanallardan bilgi ulaşmakta ve  raporlar tutulmaktadır. 

Ancak ilginçtir ki Çin’deki zulüm rejiminin sözcülüğünü ve savunuculuğunu yapan muhtelif merkezler Doğu Türkistan olayının abartıldığı, söylenenlerin aslında Çin’e karşı bir komplo olduğu iddiasında bulundular. 

Doğu Türkistan’daki zulmün yeni başlamadığı, yıllardan beri devam ettiği ve oradan kaçma fırsatı bulabilenlerin getirdiği veya yaşamaya devam edenlerin sızdırdığı bilgilerle bu zulüm gerçeği çok açık bir şekilde gün yüzüne çıktığı halde bu zulmü görmezden gelmek elbette mümkün değildir. Fakat bugün Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü örtmeye çalışanlarla beraber Baas zulmü konusunda onlarla aynı hedefi vuranların, Esed saltanatının korunması için onun adına medyada savaş verenlerin burnumuzun dibindeki Suriye’de sergilenen vahşeti örtmek için de aynı şeyi yaptıklarını gözden kaçırmamak gerekir. 

Suriye’de bir milyondan fazla insan hunharca katledildiği, insanların üzerine varil bombalarının ve daha nice yasak bombanın yağdırıldığı gün gibi ortadadır. Esed zulmünün ve onun saltanatını korumak için müdahalede bulunan işgal güçlerinin korkunç saldırılarının geride bıraktığı manzaralar hakkında sadece bizde değil tüm dünya kamuoyunda artık mütevatir derecesinde bilgi oluşmuştur. Ama bugün hâlâ o zulmü tebri etmeye, zulme maruz kalan halkı suçlu çıkarmaya çalışan birçok kişinin bulunduğu biliniyor. Bazılarına göre ise Suriye’de ortaya çıkan bütün bu manzaralardan, sergilenen bunca vahşetten Esed rejimini sorumlu tutmamak gerekmektedir. Doğu Türkistan’daki zulmün üstünün örtülmeye çalışılması Suriye’de sergilenen korkunç vahşetin üstünün örtülmeye çalışılmasının yanında belki çok basit kalır.  

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • LeventLevent3 ay önce
  MHP arkasini AKPýe dayadi! Çin mallarini almayin diyemor, o kadar aciz oldu MHP, sözde Milliyetciler. Utanin!
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Doğu Türkistan sorunu artık MHP’nin bile konusu değil, kaldı ki AKP aldırış edecek.
 • Kunta KürdeKunta Kürde3 ay önce
  Bizim lider şu an Mımbiçe odaklanmış! Mımbiç mımbiç diyor başka bi şey demiyor ! Bi ara da Beşika Beşika diyordu ! Başıka yolunu buldu galiba !
 • yusuf akkanyusuf akkan3 ay önce
  doğu Türkistan dendiğinde yüreğimdeki sızıyı, anneleri ve çocukları düşündükçe. öfkemi kelimelere dökemiyorum.çaresizliğimize kahrediyorum.yarabbi bir kolaylık ihsan et. hainlerin zalimlerin, Allah ve Resulullah düşmanlarının ğırtlağını sıkmayı nasip et.
 • salihsalih3 ay önce
  mecliste araştırılsın önergesine hayır diyen AK Parti MHP ye neden bir kaç laf edemediniz?Rezza Sarraf için ABD ye nota verenler neden sesiz???
 • ramazanramazan3 ay önce
  MANGALDA KÜL BIRAKMAYAN TÜRK VE MÜSLÜMANLAR NERDE.ATATÜRKCÜLER NERDE YERİ GELİNCE TANRI DAĞI KADAR TÜRK HİRA DAĞI KADAR MÜSLÜMANIZ DİYENLER NERDE.KANIMIZ AKSADA ZAFER İSLAMIN DİYEN ERBAKANCILAR NERDE.BU ZULMÜ ENGELLEMENİN BİR ÇARESİ YOK MU .KENDİNİ TÜRK VE MÜSLÜMAN HİSSEDEN HERKES BİR ÇARE ÜRETMEK ZORUNDA.EY MÜSLÜMANLAR VE TÜRKLER BU ZULMÜN NEDEN DEVAM ETTİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ.BİRİLERİ İRANI KARDEŞ ÜLKE ÇİNİ DE DOST ÜLKE İLAN ETTİ.NEDENMİ? D8 SEVİCİLİĞİ YÜZÜNDEN. ÇÜNKÜ,İRANIN SİYASİ VE TİCARİ PARTNERİ ÇİN DE ONDAN. BU İKİ ÜLKEDE KÜRESELCİ(GLOBAL SERMAYEDEN YANALAR. BU ZULÜMLERE İRAN DSTLUĞU VE D8 SEVİCİLİĞİ YÜZÜNDEN SESSİZ KALINIYOR DA ONDAN.BANA BAŞKA BİR SEBEP GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ.ÇÜNKÜ BAŞKA SEBEP YOK.HABERİNİZ VARMİ.HER ŞEYİN SEBEBİ BU.BU ZİHNİYET DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ASYADA (D.TÜRKİSTAN,ARAKAN,TAYLAND.VE DİĞER ÜLKELERDE) HİÇ BİR TÜRK VE MÜSLÜMAN KALMAYINCAYA KADAR BU ZULÜMLER DEVAM EDECEK.HABERİNİZ OLSUN.AHLA VAHLA ONA BUNA LANET OKUMAKLA BU ZULÜM ENGELLENEMEZ.HERKES BİRÇARE DÜŞÜNMEK ZORUNDA.OYSAKİ AKLINI KULLANANLAR İÇİN ÇARE O KADAR BASİTKİ.ÜSTELİK ÇOK KOLAY VE MASRAFSIZ.BU VE BU GİBİ İŞLER TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ HALLEDİLEBİLİR.RABBİMİZ AKLINI KULLANMAYANLAR İÇİN ZİLLET VAR DEMEDİMİ KİTABINDA.ÜSTELİ YARADAN BUNLARIN ÜZERİNİ ÇİZDİ.İRAN İÇ SAVAŞLA BÖLÜNECEK,ÇİN EKONOMİK OLARAK BİTİRİLECEK VE BUNUN SONUCUNDA TÜRKİ BÜYÜYECEK. BİRİLERİ BÖYLE KARAR VERDİ.BU SÖZÜM OLAYI ANLAYANLAR İÇİN.BU İŞİ YALNIZ VE YALNIZ TÜRKİYE BİTİREBİLİR.NE MUTLU BU ZULÜMLERE ENGEL OLMAK VE BİTİRMEK İÇİN FİKİR,.AKIL YÜRÜTENLERE.CEHENNEM ONLARA Kİ BU ZULME SİYASİ TAVRI YÜZÜNDEN SEBEP OLANLARA VE DEVAM ETMESİNE NEDEN OLANLARA BU ZULME ENGEL OLMAYANLAR İÇİN YAŞASIN CEHENNEM.