• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Varol
Ahmet Varol
TÜM YAZILARI

Direniş hatalı mıdır?

14 Mayıs 2021


Ahmet Varol İletişim: [email protected]

İşgalci siyonistlerin Filistinlilere yönelik her saldırısında olduğu gibi bu kez de Filistin direnişini taşlayanlar, suçlayanlar ve olayların müsebbibi gibi gösterenler oluyor. Filistin direnişinin füzelerinin işgalci teröristin işine yaradığı iddiasında bulunuyorlar. 

Burada en başta belirtelim ki, onuru ve hukuku için büyük zorluklara katlanan Filistin halkı ve bu halkın haklarını savunmak için büyük fedakârlıklarda bulunan direniş, normalde siyonist işgalci karşısında her zaman meşru direniş hakkına sahip olmakla birlikte yaşanan olayların müsebbibi değildir. İşgalcinin bundan önceki geniş çaplı saldırılarında da müsebbip olmadı. Savunma hakkını kullanan taraf oldu. 

Bu kez de işgalci, Ramazan’ın girmesiyle birlikte sebepsiz yere Kudüs’te şiddet ve zulmü tırmandırdı. Ama Kudüs ahalisi ve çevreden onlara destek verenler, işgalciye karşı kitlesel mücadeleyle direnmeyi tercih etti. Direniş grupları uzun bir süre savaşın fitilini çekebilecek bir müdahalede bulunmaktan çekindi. Kudüs’teki direnişe de medya alanında ve sosyal yönden destek vererek, İslam dünyasının dikkatini bu olaylara çekmeye çalıştılar. 

Ama işgalci, saldırgan tutumunu hiç yumuşatmadı, bilakis daha da tırmandırdı. En sonunda, fanatik yahudi grupların Mescidi Aksa’ya çok büyük kalabalıkla baskın düzenleme hazırlığı yapmaları karşısında da ihiçbir tedbir almayıp Filistin halkını riske sokan kampanya ve faaliyetlerin önünü açtı. Filistinlilerin Mescidi Aksa’yı savunmak için toplanması üzerine olayların büyüyeceğini anlayan işgalci, zorunlu olarak fanatik yahudilerin rotasını değiştirdi ama bu kez onların intikamını almak için güvenlik güçleriyle Mescidi Aksa’da toplananlara saldırdı ve beş yüzden fazla insanı yaraladı. İçlerinde gözlerini kaybedenler var. 

Bu durum karşısında direniş olanlara sessiz kalamayacağını ve işgalcinin Mescidi Aksa’daki kuşatmayı kaldırmaması, şiddete son vermemesi durumunda harekete geçeceğini bildirdi. İşgalci ise şiddete ve vahşete devam etti. Direniş de uyarısının boşuna olmadığını göstermek için işgal rejiminin hükümet kurumlarının bulunduğu Batı Kudüs’teki bazı hedeflere füze attı. 

İşgalci Mescidi Aksa’da, içlerinde gözlerini kaybetmiş ve sağlık durumları çok kritik olanların da bulunduğu beş yüz insanı huharca yaralarken direnişin ne yapmasını beklerdiniz? Füze değil de bir tepsi baklava mı göndermesi gerekiyordu?

Üstelik karşınızda, siz sessiz kalsanız da direnseniz de saldıran, sürekli haklarınıza tecavüz eden, evlerinizi yıkan veya gasp eden, sahip olduğunuz evleri boşaltmaya zorlayan, en kutsal mekanlarınızı kirleten, keskin nişancılarıyla özellikle gözlerinize plastik mermiler atan, insanlarınızı yere yatırıp vahşice işkence eden kısacası insanlıktan nasibi olmayan bir düşman var. Böyle bir düşmana şartsız teslim olmayı ve hiçbir hakkınızı savunmamayı mı onurunuza yakıştırırsınız yoksa icabında birtakım zorlukları göze alarak direnmeyi mi? İsteyen istediğini seçer. Ama Filistin halkı, onurla mücadeleyi ve direnmeyi seçmekte haklıdır. 

Direnişin attığı füzelerin işgalcinin işine geldiği iddiasının ne kadar saçma olduğunu görmek için bizzat siyonistlerin kendi yorumlarını okumanız yeterlidir. Ben şahsen zaman zaman siyonist medyayı da takip ediyorum. Bu günlerde ise, hadiselerin işgalcilerin penceresinden nasıl göründüğünü iyi teşhis etmek için daha sık takip etmeye çalışıyorum. Bizzat Netanyahu taraftarı medya organları bile hiç beklemedikleri bir durumla karşılaştıklarını ve son olayların işgal rejimine çok ağıra mal olduğunu kendi ağızlarıyla itiraf ediyorlar. 

Aslında işgalci Kudüs’te havayı gerginleştirirken direnişin böyle sert bir karşılık vereceğini beklemiyordu. O yüzden meseleye sadece ilkesel açıdan değil stratejik açıdan bakıldığı zaman bile Netanyahu’nun çok büyük bir hata yaptığı, ama bunun hesabını baştan yapamadığı, asıl yanılanın Filistin direnişi değil işgalci siyonist olduğu görülecektir. 

Neden böyle olduğu hakkındaki tespitlerimizi inşallah müteakip yazımızda sunacağız.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

HACI

Direniş konusunda itraile meşruluk kazandırmak isteyenler hain ve haysiyetsiz kişilerdir. Kendi vatanını savunan nasıl olurda işgalci itlerin işgaline meşru zemin hazırlar böyle sakat beyinsiz şerefsiz haysiyetsiz bir düşünce olabilirmi
 • Yanıtla

Turgut Ertav

Filistinliler diye tabir edilen topluluğun direnişi hak,Kürt topluluğunun direnişi kabahat hatta ihanet midir?''.....Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. Adaletli olunuz; bu takvanın ta kendisidir.....''Maide suresi, 8. ayet.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23