Bosna kasabına ömür boyu hapis

22 Mart 2019 Cuma

Yeni Zelanda’daki iki camiye yönelik korkunç katliamları gerçekleştiren canavarın da kendisine örnek aldığı, karizma edindiği, ismini kutsallaştırdığı ve vahşet aletlerine yazdığı Radovan Karaciç yıllarca Bosna-Hersek’teki Müslümanlara karşı katliamlar gerçekleştiren Sırp milislerin liderliğini yapmıştı. 

Yugoslavya Federasyonu’nun dağılması üzerine bu federasyona bağlı altı cumhuriyetten biri durumundaki Bosna-Hersek’te de 1 Mart 1992 tarihinde halkın bağımsızlığı isteyip istemediğinin ortaya çıkarılması amacıyla bir referandum gerçekleştirildi. Bu referanduma katılanların % 99.43’ü bağımsızlığa “evet” oyu verdi. Bosna-Hersek yönetiminin de bu sonuca dayanarak bağımsızlık kararı alması üzerine bu cumhuriyetteki Sırp milislerin lideri Radovan Karaciç; “Bağımsızlığı kabul etmeyeceğiz. Eğer Bosna bağımsız olursa, Müslüman, Sırp ve Hırvatların çatışmasından kaçamayız. Umarım bu bir uyarı olur. Aksi takdirde, Kuzey İrlanda, Bosna-Hersek’in yanında bir tatil merkezi gibi kalır” diye açıklama yaptı. Bunun yanı sıra Radovan Karaciç’e bağlı Sırp milisler de, bağımsızlık kararı alan cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in liderliğindeki Bosna-Hersek yönetimini zor durumda bırakmak amacıyla yollara barikatlar kurmaya, yer yer Müslüman yerleşim merkezlerine saldırılar düzenlemeye ve hayatı zorlaştırmayı amaçlayan eylemler düzenlemeye başladılar. Zaman içerisinde Sırbıstan Cumhuriyeti’nden gelen milisler ve federal ordunun da destek sağlaması ile Müslümanlara yönelik saldırılar şiddetlendi. Artık Sırp saldırıları kademe kademe bir katliama dönüşüyordu.

Meşhur Srebrenitza katliamı Karaciç’e bağlı Sırp çetnikler tarafından gerçekleştirildi. Sadece bu katliamda 8400 Bosnalı Müslüman katledildi. 

Sırp çetniklerin lideri ve otuz bin Bosnalının öldürülmesinden sorumlu tutulan bu yüzden savaş suçlusu ilan edilen Radovan Karaciç hakkında uluslararası yargı tarafından yakalama kararı çıkarılmasına rağmen yıllarca kendini saklayabildi. 

Karaciç’in sorumlu olduğu katliamlardan dolayı yargılanması için hakkında 1995’te tutuklama kararı çıkarılmıştı. Fakat Dragan Dabic uydurma ismiyle 13 yıl daha dolaştı. Bunu başarabilmesinde tabii Sırbistan hükümetinin onu himaye etmesinin ve uluslararası güçlerin de üzerine gitmemesinin önemli rolü vardı. Tepkiler üzerine 2008’de Belgrad’da yakalanarak uluslararası yargıya teslim edildi. 

Irkçı kasap 13 yıl gıyaben yedi yıl da mahkemede sürdürülen yargılamadan sonra 2016 yılında verilen kararla kırk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza elbette onun katlettiği binlerce mazlumun ailesini tatmin etmedi. 

Karaciç kendisinin suçsuz olduğunu iddia ederek temyiz davası açtı. Lahey’deki mahkeme onun itirazı üzerine davasını yeniden görüştü. Ancak mahkeme onun insanlık suçları ve savaş suçları işlediği gerekçesiyle cezasının ömür boyu hapse çevrilmesine karar verdi. 

Karaciç, 1945’te eski Yugoslavya Federasyonu’na bağlı altı cumhuriyetten biri olan Karadağ Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan bir bölgede doğmuştu. Fakat Bosna-Hersek’in başkenti Sarabosna’da tıp alanında üniversite tahsili gördüğü ve burada doktor olarak çalıştığı için kendisinin Bosna-Hersek Sırplarından olduğunu iddia ediyordu. 1990’da Bosna-Hersek’te Sırp Demokratik Partisi’nin kuruluşunda yer aldı. Bu parti Bosna-Hersek ile Sırbistan’ı birleştirmek ve böylece Büyük Sırbistan’ı kurmak için çalışıyordu. O yüzden bağımsızlık kararı alan Bosnalılara karşı Sırp çetnikleri örgütleyerek savaştırdı. 

Elbette dünyada verilen ceza onun sergilediği vahşetin karşılığı olmayacak. Onun sergilediği vahşetin cezasını ancak ilahi adalet verebilir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • CahilCahil2 ay önce
  Israil yakinda golan tepelerinde islam ulkesi liderlerine iftar yemeği verir ardindan da yahudilere hizmet eden liderlere madalya verir tipki ingilizlerin verdiğihiristiyan madalyası gibi
 • fetösavarfetösavar2 ay önce
  bütün dünya seyretmişti müslüman katliamını... Mart 1992'deki referandum sonuçlarında bağımsızlık çıkmış, millet abd bayrakları ile bağımsızlık diye sokaklara akın etmişti... sonuç...
 • AliAli2 ay önce
  Kuran a göre cami yi kimler yapar.. feyzul Furkan tevsiri. 16 - Yoksa siz hep kendi halinize terk olunacağınızı mı sandınız? Allah'ın, içinizden cihad edenleri ve Allah'tan, Resulü'nden, müminlerden başka kimseye sığınmayan ve başkaca sığınacak bir yer aramayanları görmediğini mi (zannediyorsunuz)? Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.17 - Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.18 - Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.19 - Siz hacılara su dağıtma ve Mescid-i Haram'ı imar etme işiyle Allah'a ve ahiret gününe iman edip, Allah yolunda cihad edenlerin yaptığı işi bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında eşit olamazlar. Allah zalimler topluluğuna hidayet ihsan etmez.
 • dahilekdahilek2 ay önce
  allhım nerede bu hainleri destekleyen, arkasında duran, taraf olan varsa en kısa sürede kahruperişan zirü zeber eyle. bu rada bosnadan kaçıp memleketimizde yaşayan bosna zülmüne sessiz kalan veya sırpları destekleyenlerin yanında yer alanlarıda allaha havale ediyorum

Günün Özeti