Fuat Avni

FETÖ'nün Twitter sözcüsü Fuat Avni hakkında bilgi

fuatavni, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin içinden olduğunu iddia eden ve hükümet ile ilgili bilgiler sızdıran twitter fenomeni.

İlk tweetini 18 Şubat 2014 tarihinde, son tweetini ise 20 Temmuz 2016 tarihinde atmıştır.

Hesap iddialarını hükümet içerisindeki iç ve dış görüşmeler, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması, seçimlerdeki -sözde- birtakım usulsüzlükler, hükümet ve FETÖ arasındaki olaylar ve gizli operasyonlar üzerine şekillendirmektedir.

Kayseri'de askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle operasyon başlatılacağını söyledikten bir gün sonra bu operasyon başlamıştır.

PKK gençlik yapılanmasına yönelik operasyon yapılacağını iddia ettikten bir gün sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerine operasyon yapıldı.

Kayseri'de medya ve sermaye gruplarına operasyon yapılacağını iddia ettikten sonra ise Boydak Holding ve Melikşah Üniversitesine operasyon yapıldı.

Bunlar gibi verdiği doğru bilgilerin yanı sıra, 19 Temmuz 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa değişikliği referandumuna idamın geri getirilmesi maddesini ekleyeceğini söyledi. Ancak referanduma idam ile ilgili herhangi bir madde eklenmedi.

 

FUAT AVNİ KİM?

Bazı çevrelerce Fuat Avni’nin, FETÖ teröristi Emre Uslu olduğu iddia edildi. Bu iddianın sebebi, Emre Uslu ile fuatavni hesaplarından atılan tweetlerde aynı dilbilgisi hatalarının yapılması olarak gösterildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan bir operasyonla, kendisinin fuatavni olduğu iddia edilen Başbakanlık Veri Toplama Merkezi İstihbarat Şefi Akif Mustafa Koçyiğit, 9 bilgisayar mühendisi ile birlikte göz altına alındı. Yapılan sorguda Koçyiğit, fuatavni hesabını yurt dışındaki 8-10 kişilik bir grubun kullandığını ve kendisinin onlara bilgi aktardığını söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede fuatavni hesabının kurucusunun Said Sefa olduğu iddia edildi. İlerleyen günlerde Said Sefa için müebbet hapis cezası istendi.