• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Coco Chanel kimdir?

Coco Chanel kimdir?

Coco Chanel

Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Saumur, Fransa’da ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Tam adı Gabrielle Bonheur Chanel’dir. Coco Chanel’in doğumundan 7 sene sonra anne ve babası evlendi. Annesi bir çamaşır yıkayıcısı olan Eugenie "Jeanne" DeVolle'ydı ve babası Albert Chanel sık sık at arabası ile kasabalardaki pazarları dolaşan bir satış elemanıydı. 2 erkek 2 kız kardeşi vardı. Annesi tüberkülozdan hayatını kaybettiğinde o henüz 12 yaşındaydı. Aubazine Katolik Manastırında eğitimini tamamladı. Babası onu ve kardeşlerini yetimhaneye bırakıp bir daha geri dönmedi. 18 yaşına geldiğinde kardeşlerini de yanına alarak Katolik kızların kaldığı Fransa’nın Aubazine şehrinde bulunan bir evde kalmaya başlarlar. Aubazine’de kaldığı 6 yıl boyunca dikiş dikmeyi öğrenir. Fransız Subaylarının kıyafetlerini diken bir terzinin yanında çıraklığa başladı. 

Chanel’in çalıştığı yere güvari Fransız Subayları içinde Fransız subayı ve milyoner olan Etienne Balsan ile tanıştı. Bir gün Chanel’i Fransız Subaylarının gittiği Cafe Chantant adlı eğlence mekânına davet eder. Chanel ilk kez böyle bir yere gelmiştir. Kadınlar, kahkahalar, dans, subaylar, sigara dumanı ve sahne… O sırada sahnede bir kadın şarkı söylemektedir. Etienne, Gabrielle’nin sahneye çıkıp kendisi için bir şarkı söylemesini ister. Zoraki de olsa sahneye çıkan Gabrielle piyanist’in yanına yaklaşarak “ Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero?” parçasını biliyor musunuz der. Yani “Coco’yu Trocadero’da kim gördü? … Şarkı biter ama alkışlar bitmez bir yandan da Bir daha Coco! Bir daha Coco! Diye haykırışlar gelmektedir. Gabrielle sahneden indikten sonra Etienné kendisine sarılır ve “ Co-co Co-co” diye fısıldar ve “ Sen benim için bugünden sonra Coco olacaksın” der. Ve Coco Chanel aslında o gün doğar…

Sahneye çıktığı bir akşam genç bir Fransız subayı ve milyoner olan Etienne Balsan'e aşık oldu. Chanel’in ilk aşka diyebileceğimiz Balsan onu şatosuna davet etti. Chanel 3 yıl metresi olarak kaldığı bu şatoda güzel ve şık kadınlar, asil erkekler, elmaslar, inciler, şampanyalar, partiler kısacası “lüks” ile tanıştı. Coco Chanel’in Etienne Balsan’dan çocuğu oldu.

1908 yılında Etienne Balsan’ın arkadaşı İngiliz üst sınıfına mensup, aristokrat bir aileden gelen Captain Arthur Edward 'Boy' Capel ile tanışarak 9 sene sürecek olan birliktelikleri başladı. Boy Chapel, Coco için Paris’te bir apartman dairesi kiraladı. 1918 yılında Arthur Edward 'Boy' Capel İngiliz aristokrat Lady Diana Wyndham ile evlendikten sonra bile 21 Aralık 1919 tarihinde bir araba kazasında ölene kadar Coco Chanel ile ilişkisi devam etti. Coco Chanel kazanın olduğu yere onun anısına bir anıt yaptırdı.

Coco Chanel, 1910 yılında 27 yaşında iken çok beğenilen şapkalarını yapıp sattığı ilk dükkânını Paris'te Captain Arthur Edward 'Boy' Capel’in finanse etmesi ile açtı. I. Dünya Savaşı sırasında eşlerini askere göndermiş, özgürlük arayışı içinde olan kadınları korselerden kurtarıp farklı kıyafetler tasarladı. 1912 yılında Tiyatro oyuncusu Gabrielle Dorziat bir tiyatro oyununda şapkalarını giydiğinde Chanel'in kariyeri açıldı

1913 yılında Arthur Edward 'Boy' Capel’in finanse ettiği Deauville'de bir butik açtı. Burada Chanel şapkalar, ceketler, kazaklar ve denizci bluzu olan marinière'u sattı.

1916’da haute couture butiğini açtı. 1917 yılına gelindiğinde Chanel’in ünü o kadar yayılmıştı ki yanında 300’den fazla terzi çalıştırıyordu. 1918'de Chanel, Paris'in en şık semtlerinden birinde yer alan 31 rue Cambon'da binanın tamamını satın aldı. 1919’da Paris’te Chanel moda evini açtı.

1920’li yılların başında Chanel’in hayatına Büyük Aşk filmine de ilham kaynağı olan Rus besteci Igor Stravinsky girdi. Stravinsky tüberkülozlu eşi ve dört çocuğuyla Paris’te sürgün hayatı yaşayan bir müzisyendi. Tutkulu bir aşk yaşayan ikili kısa süre içerisinde yollarını ayırırlar.

1921 yılında ilk parfümü efsanevi No: 5’i yarattı. Chanel’in bu parfüme No: 5 ismini vermesinin nedeni beş rakamının uğuruna olan inancıydı. Hatta koleksiyonları da 5 Şubat ve 5 Ağustos’ta görücüye çıkarırdı. Öyle ki bugün bile Chanel modaevinin defileleri ayın 5’inde yapılmaktadır.

1923 yılında Monte Carlo'da Westminster Dükü Hugh Richard Arthur Grosvenor ile tanıştırıldı ve onun sevgilisi oldu. Dük Londra'nın prestijli Mayfair bölgesinde Chanel için bir ev satın aldı. Birliktelikleri 10 yıl devam etti. 1929 yılında, Dük, Coco için Monte Carlo yakınlarında bir arazi satın alır ve Coco’da buraya büyük bir villa inşa eder.

1925 yılına gelindiğinde Coco, Avrupa’da ki elit kesime hitap edilen ve tasarımları herkesin beğenisi toplayan bir modacı olmuştur artık.

1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giydi. 2013yılında da TSK kıyafetlerinin son tasarımını yapan Arzu Kaprol da kıyafetlerde beğendiği ve değiştirmek istemediği kısımların hep Chanel tarafından tasarlananlar olduğunu söylemiştir.

Coco Chanel, 1932’de iç mimar Paul Iribe ile evlenmeye karar verdi. Iribe, planlanan düğünlerinden kısa bir süre önce ölünce, basın Chanel’e “La Grande Mademoiselle” ismini verdi.

1939 yılında İkinci Dünya Savaşı patlak verince Chanel, moda evini kapattı. Yalnızca evinde haute couture giysiler dikerek o dönemi geçirdi. Chanel'in faaliyetleri hakkında söylentiler ortaya çıktı. Coco Chanel, Alman diplomat, Baron Hans Günther von Dincklage ile birlikte oldu. Savaş bittikten sonra Coco Chanel, ilişkisi hakkında sorguya çekildi. İkinci Dünya Savaşından sonra 1945 yılında, Coco İsviçre'ye taşındı. birkaç yıl İsviçre'de yaşadı sonra 1954 yılında Paris'e döndü ve moda evini yeniden açtı.

5 Şubat 1954’te 70 yaşındayken yeni koleksiyonunu sergileyen Chanel’in defilesini Amerikan Vogue ve Harpers Bazaar dergisinden editörler de izledi. Vogue bu koleksiyonu “koketliğin dönüşü” olarak tanıttı.

Coco Chanel’i efsane yapan en önemli nedenlerden biri kimsenin yapmaya cesaret etmediği şeyleri hayata geçirmesiydi. Kadınlara ilk kez pantolon giydirdi.

Kadınlara ilk pantolonu o giydirdi. Matem rengi sayılan, cenaze törenlerinde giyilen siyahı, modanın vazgeçilmez renklerinden biri yaptı. Aristokrat İngiliz erkeklerinin giydiği tüvit kumaştan kendi adını taşıyan ve eskimeyen ceketi yarattı. Audrey Hepburn’ün 1961 yapımı “Tiffany’de Kahvaltı” filmindeki siyah elbiseli, inci kolyeli hali de onun eseri... No: 5 parfümü, zincir saplı çantası, babetleri hep vazgeçilmez oldu.

Coco, hiçbir zaman evlenmedi.

Coco Chanel, 10 Ocak 1971 tarihinde Paris, Fransa’da 88 yaşında hayatını kaybetti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23