• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kur’an ve Siyer derslerine gereken önem verilsin

Geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde okutulmaya başlanan Siyer ve Kur’an-ı Kerim dersleri için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, okullarda tespitte bulundu. Tespitlerde, seçmeli olarak okutulan Siyer ve Kur’an-ı Kerim derslerinin son saatlere konulmasının dikkatleri dağıtıp öğrenimin kalitesini etkilediği, derslerin okutulduğu alanların bodrum ve ardiye gibi yerlerden oluşmasının da derse olan ilgiyi azalttığı belirtildi.

Yeniakit Publisher
2013-08-16 20:16:16 - 2013-08-16 20:17:13
Kur’an ve Siyer derslerine gereken önem verilsin
ŞUAYİP ALABAY / İSTANBUL  - Kur’an-ı Kerim ve Siyer derslerine daha çok önem gösterilmesi gerektiğini ifade eden ilahiyatçılar ve uzmanlar ise, daha iyi eğitim ve gelecek nesiller için problemlerin bir an önce düzeltilmesini istedi.
YILDIRIM: İDEOLOJİK
KAYGILAR, DİNİ
EĞİTİME KÖSTEK
Siyer Araştırmaları Vakfı Müdürü Muhammed Emin Yıldırım, “Siyer ve Kur’an derslerinin okullarda okutulması bu  ülke için önemli bir adımdı. Ama bunların da altının doldurulması gerekir ki gelecek nesillerin daha iyi yetiştirilmesi için atılan adımın bir anlamı olsun. Ne yazık ki ideolojik bazı kaygılardan dolayı bazı öğretmenler ve okul yöneticilerinin hâlâ atılan bu adımın tam anlamıyla uygulanmasını istemedikleri gibi, köstek oldukları da ortadadır” dedi.
ÖKSÜZ: BÖYLE BİR ORTAMDA
DİN EĞİTİMİ ÖNEMLİ
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı Ecevit Öksüz ise, “Okullarımızda Temel Dini Bilgiler, Peygamber Efendimizin Hayatı ve Kur’an-ı Kerim derslerinin okutulmaya başlanması Türkiye’nin normalleşme sürecinin en güzel göstergelerinden bir tanesidir. Eğitim-öğretim tarihi içerisinde en önemli hizmetlerden biridir. Gençlerimiz dünyevileşen ve tüm bunlarla beraber yalnızlaşan, hazcılığa, hedonizme doğru bir yapıya gidiyor. Diğer taraftan gençlerin özellikle sigara ve alkol kullanımının arttığını görüyoruz. Böyle bir ortamda değer eğitimi ve ahlak eğitimi hem bireylerin hem toplumların hem de devletlerin gelişmesinde büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede bu 3 dersin okutulmaya başlanması Türkiye için, dünya için, ahiret için önemli bir hizmettir” şeklinde konuştu.
İPEK: Kur’an
dersleri yük
gibi görülüyor
Esenyurt Hazreti Ebubekir Camii İmam Hatibi Mustafa İpek de, “Eskiden Kur’an eğitimi, Siyer eğitimi camilerin kurslarında izbe yerlerde veriliyordu. Günümüzde biz Kur’an kurslarında bu sorunu aştık. Kur’an’ın öğretildiği yer ferah, güzel, temiz,  bakımlı ve donanımlı olmalıdır. Eğitimine başlanan Kur’an ve Siyer dersleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri sanki bir yükmüş gibi görülüyor. Okullardaki  idareciler şayet art niyetli değilse, bu dersleri daha uygun zaman ve şartlar dahilinde ayarlamalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ‘İnsanın kafasında Kur’an’dan bir şey olmazsa harabe ev gibidir’ buyurmuştur. Dinini öğrenen çocuklarımıza sonuna kadar destek vermeliyiz” dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı