• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kapalıçarşı esnafı ‘sağlık olsun’ dedi zararın karşılanması için yardım istedi

Türkiye’yi alarma geçiren yeni tip Corona virüsüne (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında Kapalıçarşı’nın kapatılması kuyumcu ve halıcı esnafını vurdu. Sıkıntılı günler geçiren esnaf, zararların karşılanmasını talep ediyor.

2020-03-27 12:09:00 -
Kapalıçarşı esnafı ‘sağlık olsun’ dedi zararın karşılanması için yardım istedi

 Buğra Kardan 

Dünyayı tehdit altına alan ve Türkiye’de paniğe yol açan Corona virüsüne (Covid-19) yönelik önlemler çerçevesinde turistlerin uğrak noktalarından Kapalıçarşı’ya geçici olarak kilit vurulması kaygıyla karşılanıyor. Tarihi çarşıda faaliyet gösteren kuyumcu ve halıcı esnafında tedirginlik hakim.

Kayıplar söz konusu

Covid-19’un yayılmaması için gerekli adımları attıklarını ve atacaklarını dile getiren esnaf, “Ne var ki Kapalıçarşı’nın kapatılması büyük darbe almamıza, önemli kayıplarla karşı karşıya kalmamıza neden olacak. Hükümet tarafından bu kayıplarımızı telafi edecek çalışmalar yapılmasında, virüsten dolayı doğacak zararlarımızın karşılanmasında yarar var” çağrısında bulunuyor.

Kapalıçarşı’da altın ticareti yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk, Covid-19’un ekonomik hayata büyük darbe vurduğuna işaret etti. Virüsün turizmi baltaladığına dikkat çeken Yıldırımtürk, “Buna bağlı olarak 11 sektörden 3 bin 500 firmanın yer aldığı, 20 bini aşkın ailenin ekmek yediği çarşımıza gelen yerli ve yabancı müşteri adedinde belirgin bir gerileme görüldü” dedi.

Covid-19’dan ötürü mücevhercilerin, halıcıların, dericilerin ve çantacıların sıkıntılı bir döneme girdiğini vurgulayan Yıldırımtürk, şunları kaydetti: “Turistler ayaklarını kesince, virüsle ilgili tedbirler arttırılınca esnaf çekinceli çalışmaya başladı. Bankalar da şubelerini kapatma kararı alınca nakit akışı yavaşladı. Bu durum sıkıntıyı arttırdı. Kepenklerin tek tek indirilmesine sebep oldu. İnanın, geçen hafta cuma günü dükkânların yüzde 99’u kapalıydı. Altıncılardan 1-2’si açıktı. Şu anda onlar da çalışmalarını durdurmuş vaziyette.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı