• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fırsatçılar, etkin denetim ve yüksek ceza ile yola gelecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı gıda denetim seferberliği kamuoyunu rahatlattı. Bakanlık personelinin 82 bini aşkın firmayı denetlemesini olumlu bulan tüketici hakları savunucuları ve gıda mühendisleri, “Teftişler artırılmalı, taklit ve tağşiş ürün adedi minimum seviyelere indirilmeli. Art niyetlilere de ağır yaptırımlar uygulanmalı” çağrısı yaptı.

2020-02-27 11:43:00 - 2020-02-27 11:44:30
Fırsatçılar, etkin denetim ve yüksek ceza ile yola gelecek

 Buğra Kardan 

Toplam 74 firmaya ait 99 üründe taklit ile tağşiş belirlenmesinin ardından alarma geçen Tarım ve Orman Bakanlığı gıda hilecilerine göz açtırmıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla başlatılan denetim seferberliği kapsamında 82 binin üzerinde işletmenin mercek altına alınması yüreklere su serpti.

Teftişlere ağırlık verilmeli

Gerek denetimlerin sıklaştırılması gerekse Pakdemirli’nin “Halkımıza, vatandaşımıza, milletimize yanlış ürün üretenlerle mücadele devam edecek” sözleriyle umutlanan tüketici derneklerinin yöneticileri, “Teftişlere ağırlık verilmeli. Hileli ürün üretip satanların oyun alanları daraltılmalı” talebinde bulundu.

Aynı yöneticiler, taklit ve tağşiş ürünleri piyasaya sürenlere ibretlik cezaların uygulanması gerektiğini de belirtti.

Yakın takip şart

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, gıda sahtekârlarının yakın takibe alınması gerektiğini kaydederek, “Yanlışa tevessül eden firmaların adlarını sanlarını, sorumlu müdürlerini yenileyerek yollarına devam etmeleri engellenmelidir” uyarısı yaptı.

Hükümete kritik uyarı

Hükümeti ağır müeyyideleri devreye almaya davet eden Ağaoğlu, şu görüşleri dile getirdi: “Müeyyideleri belirlerken çok ama çok dikkatli olunmalıdır. Halkın hayatı ve inancıyla oynayanlara ağır bir fatura kesilmelidir. Örneğin gıda ürünlerine zararlı ilaç, kimyasal ya da domuz eti katanlar ticaretten men edilmelidir veya hapis cezası almalıdır. Tabii dengeli olunmalıdır, bu ağır cezalar süte su yahut zeytinyağına ayçiçek yağı karıştıranlara da uygulanmamalıdır.

Ehil ellerden faydalanılmalı

Gıda Mühendisi Nurten Sırma ise Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bulunan 7 bin kontrolörün pek çok mekânı denetlediğine işaret etti. Denetimlerin, ifşaatların rolüyle taklit ve tağşiş ürün adedinin aşağı çekileceğine dikkat çeken Sırma, “Gıda güvenliği hem ülkemizin hem dünyanın önemli sorunlarından birisidir. Bu sorunun kontrollerin ve yaptırımların artmasıyla önlenebileceği bilinmelidir” dedi.

Taklit ve tağşiş ürünlerin adedinin kaliteli denetimle minimum seviyelere indirilebileceğini savunan Sırma, “Gelinen aşamada teftişler, deneyimli ve ehil eler tarafından yürütülmelidir. Şu anda 7 bin kontrolörden 2 bine yakını gıda mühendisi. Bu rakam süratle yukarı çekilmelidir” ifadelerini kullandı. Sırma, hilecilere uygulanan yaptırımların hafif kaldığını ve ağırlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Dürüst üreticiye önemli çağrı

Sırma, dürüst üreticilere “Kenetlenin ve hilecileri aranızda barındırmayın”; tüketicilere ise “Markasız, ambalajsız, güvenilir olmayan gıda maddelerini satın almayın” diye seslendi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mevhibe inal

Niçin kızıyorsunuz?! kapitalizmin gereklerini yerine getiriyorlar! Wahşi Kapitalizmin Tekel Şirketlerinde dürüstlük var mı?! Denetlenebiliniyorlar mı?! Verilebilirse! cezalar yollarından çeviriyor mu?!!
 • Yanıtla

bekir

gıda analiz fiatları çok pahalı dün şüphelendigimiz bir bal analizi yaptıralım dedik 315+kdv para istediler yaptırmadık.aldıgımız ürün 80 tl gıda sahtekarlarıyla vatandaş nasıl mücadele edecek
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı