• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Covid-19’un piyasalara maliyeti artıyor! Merkezlerin virüs teyakkuzu

Çin’de ortaya çıkan ve süratle dünyaya yayılan Corona virüsün (Covid-19) küresel ekonomiyi tehdit etmesi merkez bankalarını harekete geçirdi. Paraya yön veren bu bankalar, virüsün yeni mali sorunlara sebep olmaması için gerekli önlemleri alma sözü verdi.

Yeniakit Publisher
2020-02-27 12:19:00 - 2020-02-27 12:21:01
Covid-19’un piyasalara maliyeti artıyor! Merkezlerin virüs teyakkuzu

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüse (Covid-19) karşı merkez bankaları da tetikte. ABD Merkez Bankası (Federal Reserve System-Fed), Avrupa Merkez Bankası (European Central Bank-ECB) ve Japonya Merkez Bankası (Bank of Japan-BoJ), virüsün etkilerini yakından izliyor. Çin, Türkiye ve Rusya’nın merkez bankaları ise Covid-19’a karşı ilave tedbirler almaya hazırlanıyor.

Olumlu hamle yapıldı

Çin Merkez Bankası (The People’s Bank of China-PBoC) piyasaları rahatlatacak bir adım daha attı. Piyasaya ilk etapta 1.2 trilyon Yuan enjekte eden kurum, ayrıca 7 ve 14 günlük ters repo faiz oranlarında indirime gitti. Ardından 400 milyar Yuan’ı dolaşıma soktu. Son olarak 1 yıl vadeli faizi 10 baz puan, 5 yıl vadeli faizi ise 5 baz puan düşürdü.

Yakın takip sürüyor

Boj da gelişmeleri an be an takip ediyor. Bankanın Corona virüsle ilgili riskleri bertaraf etmek için başvuracağı önlemler merak konusu. BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, yeni tip virüsün dünyaya etkisinin endişe kaynağı olduğuna işaret ederek, “Çin’in global ekonomide önemli bir payı var. Doğal olarak salgın, büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu anlayışla gerekli durumlarda ve dönemlerde tereddüt etmeksizin parasal gevşemeye yönelebiliriz” dedi.

Fed’den kritik uyarı

Covid-19 kâbusu Fed’in 28-29 Ocak’taki faiz kararına ilişkin toplantısının tutanaklarına da yansıdı. Tutanaklarda virüs tehdidinin küresel büyüme görünümüne yönelik yeni bir risk olduğuna dikkat çekildi.

Başkan Jerome Powell’dan, “Ekonomik büyümede dengelenme işaretleri oluştu. Ancak yeni virüsten kaynaklananlar dahil olmak üzere görünümdeki belirsizlikler devam ediyor” uyarısı geldi. Bu arada Fed’in Covid-19 sonrasında 0.25 baz puanlık faiz indirimine gitme ihtimali güçleniyor.

Endişelerin önüne geçilemedi

ECB, şu sıralar teyakkuz halinde. Kurum, salgının küresel ekonomiye darbe vurmaması için elinden geleni yapacağını belirtti. ECB Başkanı Christine Lagarde, Covid-19’un ekonomik riskleri arttırdığını vurguladı. Başekonomist Philip Lane de virüsün etkilerine dikkat kesildiklerinin altını çizerek, “Bu kritik süreçte SARS ve önceki salgınları temel alıyoruz” şeklinde konuştu.

Takip metinlere yansıdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son para politikası karar metninde de Corona virüs değerlendirmesine yer verildi. Metinde “Salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir” denildi.

TCMB Başkanı Murat Uysal, ölümcül virüsün piyasalara etkisine değinerek, şunları kaydetti: “Dünyanın en önemli ekonomilerinden Çin üzerinde bu durum yayılmaya devam ederse büyüme rakamları üzerinde ciddi etkisi beklenir. Ticaret ve emtia fiyatları üzerinde etkileri olabilir. İlk aşamada piyasalarda riskten kaçış ve risk algılamasının artması yönünde etki yarattı bununla birlikte de petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskıya neden oldu. Bu durumun nereye evrileceğiyle ilgili ciddi belirsizlikler söz konusu. Olayın başlangıcından bu yana geçmişte yaşanan benzer durumlarda küresel ekonomi nasıl etkilenmiş takip ettik. Gerektiğinde elimizdeki tüm araçlarla adım atma imkânımız var.Rusya Merkez Bankası tarafından ise olan bitenleri yakından gözlemlendiği açıklaması yapıldı.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23