• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Covid 19 kapıdan girdi, şirketlerde corona mesaisi başladı

Dünyayı endişeye sevk eden yeni tip Corona virüsü (Covid-19) üretici ve ihracatçı firmaların tedbir amaçlı yeni uygulamaları devreye almasına neden oldu. Tedbirler arasında çalışanlara uluslararası seyahat yasağı ile evden çalışma öne çıkıyor.

Yeniakit Publisher
2020-03-13 10:40:00 -
Covid 19 kapıdan girdi, şirketlerde corona mesaisi başladı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya korku salan Corona virüsüne (Covid) karşı iş dünyası da alarma geçti. Virüsle ilgili çalışanlarını tek tek bilgilendiren köklü holdingler, şirketler ve KOBİ’ler hijyen seferberliği başlattı.

Ofisler temiz tutuluyor

Seferberlik kapsamında plazalar, ofisler devamlı temizleniyor. Yerler, oturma grupları sürekli silinip süpürülüyor. Mutfaklar, yemekhaneler, tuvaletler sık sık yıkanıyor. Kapı kolları, aydınlatma armatürleri ve çalışma masaları da dezenfekte ediliyor.

Kritik uyarılar

Üretici ve ihracatçı firmalar tarafından çalışanlara yurtdışı yasağı getiriliyor ayrıca “İzne çıkın ya da evden çalışın” uyarısı yapılıyor.

Eğitim toplantılarında da “Mecbur kalmadıkça otobüs, metro, metrobüs, minibüs ve dolmuşa binmeyin. Kalabalık yerlerden, kapalı alanlardan uzak durun” ikazında bulunuluyor. Covid-19’a karşı finans kurumları da teyakkuz halinde. Bu kurumlar, müşterilerini internet ve telefon bankacılığından yararlanmaya davet ediyor.

Çalışanlar tedirgin

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, Covid-19’un çalışanları tedirgin ettiğini belirtti.  Seyahatlerin bir bir ertelendiğine dikkati çeken Şenocak, “Tabii evden çalışanların adedinin arttığını da duyuyoruz. Ama bu, üretim değil de hizmet sektöründe istihdam edilenler için geçerli bir durum” dedi.

İptaller art arda

Öte yandan; Corona virüsünden korkup dev fuarlara ve forumlara katılmayan şirket adedi azalınca dev organizasyonlar iptal edildi. Şirketler, tanıtım faaliyetlerini sanal dünyaya taşıdı.

Corona e-fuarcılığı tetikledi paylaşımlar sanal dünyaya taşındı

Dünyayı alarma geçiren Corona virüsü (Covid-19) 300’den fazla fuarın ertelenmesine neden oldu. Bu durum fuarların dijital ortama taşınmasına, otomobillerin ve akıllı telefonların internetten tanıtılmasına imkân tanıdı. Online fuarlara ilgi gitgide artıyor.

Çin’de ortaya çıkan ve süratle dünyaya yayılan yeni tip Corona virüsü (Covid-19), global ekonomiye ortalama 350 milyar dolar katkı sunan 325 dev fuarın iptal edilmesine yol açtı.

İlk darbe MWC’ye

Ölümcül virüs ilk darbeyi ünlü cep telefonu markalarını her sene Barcelona’da buluşturan Mobil Dünya Kongresi’ne (Mobile World Congress-MWC) vurdu. Kongre, markaların talebi üzerine tehir edildi. MWC’nin ardından Cenevre Otomobil Fuarı (Geneve International Motor Show) ve Uluslararası Buluşlar Fuarı (International Exhibition of Inventions) ötelendi. Bu durum otomotiv ve bilişim şirketlerini şaşırttı, tanıtım bütçelerini yeniden planlamaya yöneltti. Uluslararası Hırdavat Fuarı (International Hardwaire Fair) ile Mobilya Fuarı’nın (İsaloni) iptal edilmesi de irili ufaklı firmaları sıkıntıya soktu.

Fiyat ve zaman avantajı sunuyor

Art arda gelen tehir haberleri, organizatörleri fuarları sanal ortama kaydırmaya itti. Firmaların ürünlerini dijital dünyaya taşıyan; fiyat, zaman ve ulaşım avantajlarıyla öne çıkan e-fuarlar revaçta. Bilgisayar başından ürünler ile markaları tanıma fırsatı sunan bu fuarlar, firmaların dünyanın her yerinden müşteri edinmelerinin önünü açıyor.

Özdemir: Talepler yüzde 80 arttı

Covid-19’dan dolayı sanal fuarlara talebin yüzde 70-80 oranında arttığına dikkat çeken Endless Fairs CEO’su Gökmen Özdemir, şunları kaydetti: “Biz de buna uyumlu olarak 2020 hedeflerimizi 2 katına çıkarmış durumdayız. Sanal fuar çözümleri, bu olumsuz ekonomik koşullarda avantaja dönüştürülebilir bir seçenek olarak değerlendirilmeli. Günümüzde şirketler Data için milyonlarca lira para ödüyor. Sanal fuarlarda bu dataların 10 katını elde ettiğinizi düşünmenizi istiyorum. Dolayısıyla fiziki fuarların ayakta kalması ve pazarını genişletmesi için daha çok dijitalleşmesi gerekiyor. Ve bu sayede fiziki fuarlara oranla ticaret hacimlerini daha 2-3 katına çıkarabilirler.”

Coronavirüse karşı kesenin ağzını açtılar

Coronavirüs salgını ve petroldeki dalgalanmanın ekonomiye olumsuz etkisini azaltmak için düğmeye basıldı.

İtalya ve Japonya milyarlarca dolarlık destek paketleri açıklarken ABD Başkanı Donald Trump’ın dün gece yarısı yaptığı seyahat sınırlaması açıklamasının ardından önümüzdeki saatlerde yeni ekonomi paketinin detaylarını kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Coronavirüs salgınını durdurmak için ülke çapında tecrit ilan eden İtalya’nın Sanayi Bakanı, virüsün ekonomiye etkisini telafi etmek için 10 milyar euroya yakın büyüklükte bir mali paketi devreye alacağını açıkladı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe de önceki gün, coronavirüsün yayılmasından kaynaklanan olumsuzluklara tepki olarak 430 milyar yen civarında bir mali destek paketi açıkladı. Abe, hükümetin ayrıca 1.6 trilyon yenlik finansman desteği de getirildiğini söyledi. Abe önümüzdeki 10 gün civarında olayların kontrol altına alınabileceğini sözlerine ekledi. Benzer açıklamaların Almanya, Fransa ve komşu ülkelerden de gelmesi bekleniyor.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YASİN

birileri ekonomiyi vurmaya çalışıyor. yaz ayına turist sayısı konusunda bize kimsenin geleceği yok gibi yada tam tersi patlama yaşanacak. sigaradan akciğer kanserinden alkolden şeker hastalığı o kadar rutin olmuşki kimsenin salladığı yok. 1000 kişi ölmüş dünya ayağa kalkıyor. Uluslararası Yeşilay Federasyon Başkanı Prof. Dr. Karaman, "Türkiye'de sigaradan her gün 300 kişi, 5 dakikada bir kişi ölüyor. Ölümler en çok kalp krizi, akciğer kanseri ve kronik bronşitten kaynaklanıyor" dedi Hayatımız reklam başka bir şey değil. Sigara içiyoruz coronadan korunuyoruz hadi bakalım......
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23