• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Coronafobi yayılıyor sağlık öne çıkıyor

Covid-19’un süratle yayılmasının ardından hijyen ürünleri de rağbet görüyor. Öyle ki marketlerde mendil, peçete, kâğıt havlu, jel, krem ve kolonya bulmak giderek güçleşiyor.

2020-02-27 13:12:00 -
Coronafobi yayılıyor sağlık öne çıkıyor

Dünyayı alarma geçiren Corona virüs (Covid-19), insanları paniğe sevk ediyor. Soğuk algınlığından zatürreye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsün hızla yayılmasının ardından maske ve eldiven satışları patladı, hijyen ürünlerine talep yağdı.

Ölümlere yol açan, pek çok ülkeye korku salan Corona virüse (Covid-19) karşı önlem arayışı devam ediyor. Yeni tedavi yöntemlerinin geliştirildiği bu dönemde insanlar da kendilerini maske takarak, vücutlarını ve çevrelerini temiz tutarak koruyorlar.

Ürünlerin fiyatları yükseldi

Temizlik konusunda hassasiyetin artmasıyla maske satışları rekor kırdı. Buna bağlı olarak fiyatlar 0.40 liradan 3 liraya fırladı. Bir kutu eldivenin fiyatı ise 12 liradan 18 liraya çıktı. Çin’e maske ve eldiven ihraç eden Türkiye’de stokların tükenmeye başlaması endişeyle karşılanıyor.

Covid-19’un süratle yayılmasının ardından hijyen ürünleri de rağbet görüyor. Öyle ki marketlerde mendil, peçete, kâğıt havlu, jel, krem ve kolonya bulmak giderek güçleşiyor. Sabun, şampuan, çamaşır deterjanı, yüzey temizleyicisi gibi ürünler ise yok satıyor.

Pazar büyüklüğü 30 milyar lira

Ölümcül salgının da rolüyle hijyen ürün pazarının büyüklüğünün 25 milyar liradan 30 milyar liraya yükselmesi bekleniyor. Temizlik malzemeleri üreten ve satan firmaların yöneticileri, Covid-19’un sabun, mendil ile jel tüketimini kat kat arttırdığına dikkat çekiyor. Hijyen konusunun her evin ve bireyin gündeminde olduğunu kaydeden aynı yöneticiler, “Bu gidişle iç satışımız ve ihracatımız artacak, rekora yürüyecek” öngörüsünde bulunuyor.

Daha fazla üretiliyor

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz de, Corona virüsünün dünyayı alarma geçirdiğini vurgulayarak, “Haliyle temizlik ürünlerinin ticareti ivmelendi. Üreticiler yoğun bir tempoya girdi. İhracatçılar da müşterilerine yenilerini eklemeye başladı” dedi.

Akyüz, ayrıca kimya ihracatçıları için 2020’nin verimli ve iyi geçeceğini dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı