• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bitcoin’i bırak, BigA’ya bak

Bitcoin’le başlayan kripto para furyası Türkiye’yi de sardı. Borsa İstanbul (BİST), altına dayalı dijital para BigA’yı geliştirdi. Kaydi altının bireyler ile kurumlar arasında transferini sağlayacak para biriminin yatırımcılardan ilgi göreceği tahmin ediliyor.

Yeniakit Publisher
2020-03-02 11:34:00 - 2020-03-02 11:35:27
Bitcoin’i bırak, BigA’ya bak

 Buğra Kardan 

Bitcoin’in prim yapmasının, pek çok yatırımcının dikkatini çekmesinin ardından kripto para basan ülke ile firmaların sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Bu artış Türkiye’ye de yansıdı. Pek çok kuruluş dijital para geliştirmek için harekete geçti. Bu kuruluşlardan Borsa İstanbul (BİST), BigA’yı piyasaya sürmek için önemli çalışmalar yürütüyor. Çalışmalara 6 finans kurumu da destek veriyor.

Talep yağacak

BİST bünyesinde bulunan Takasbank, BigA’yla ilgili testleri tamamlamış durumda. Varlığa dayalı olan, bir gram altına denk gelen para birimine talep yağacağı düşünülüyor. Borsa kasalarında saklanan ve standardı belli olan altının farklı bireyler ile kurumlar arasında transferine imkân tanıyacak BigA’nın kripto para pazarına yeni bir soluk getireceği öngörülüyor.

Güvenli para geliyor

BİST Genel Müdürü Hakan Atilla, altına dayalı dijital parayı devreye alarak yatırımcıları rahatlatacaklarını belirtti. Bu paranın güvenli olacağını kaydeden Atilla, “Bankalarca satılan her BigA için bir gram altın hazır tutulacak” dedi. Atilla, ayrıca “BigA tüm bankalara yayılınca daha geniş tanıtım yapılacak” açıklamasında bulundu.

Dalgalanmalar söz konusu

Bitcoin’le kripto para çılgınlığının başladığına işaret eden Atilla, “Fakat bir dayanak varlığı olmayan tüm bu dijital birimler sert fiyat dalgalanmalarına konu oldular. Varlığa dayalı bir birim geliştirmek bu bakımdan önemli ve anlamlı” dedi.

7/24 işlem yapmak mümkün

Atilla, BigA sayesinde karşılığı borsa kasalarında saklanan ve standardı belli olan altının bireyler ve kurumlar arasında transferinin gerçekleşebileceğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Böylece herhangi bir zaman sınırı olmaksızın 7/24 ve işlem mahremiyeti korunarak farklı kişiler aralarında varlık nakli yapılabilecek. Uygulamaya alınan projeye ilk aşamada 6 banka katıldı. Bu bankalarla Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blockchain (blokzinciri) ağı kuruldu. Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet verecek katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyeleri her gün ve her saat transfer edilebilecek.

Dünyaya göre iyi durumdayız

Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Yürütme Kurulu Üyesi Soner Canko, “Ülkemiz blokzinciri konusuna büyük önem veriyor. Dünyaya göre iyi durumda. Bu alanda daha fazla zaman harcıyor, daha fazla üretiyor” şeklinde konuştu.

Blockchain yöntemini geliştirmek için Ar-Ge faaliyetlerinin ve eğitimlerin merkeze alınması gerektiğini vurgulayan Canko, “Bu anlamda sorumluluklarımızı biliyor ve sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Kripto para ile blokzinciri teknolojisi okuryazarlığını arttırmak için de elimizden geleni yapıyoruz” diye ekledi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tr.

Ha altın almışsın ha onu almışsın ne farkı var.Altın hesabı var.
 • Yanıtla

Ahmet Taner

BİGA'yı projelendiren, uuygulatan, buna gönül verenlerden Allahu Teala razı olsun. İnşallah bu türev ürün ekonomimizin SİHA'sı olur. Çok ama çok geç kalınmış, ama çok müthiş bir finansal araç. Bunun yurtışı yatırıcılar tarafından da kullanılabilmesi, çok güvenli olması, düşük komisyon alınması, kolay erişim sağlanabilmesi bu işi hayal bile edilemiyecek boyutlara taşır. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı