• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Basiretli tüccar gibiyiz! Kazandıklarımızı şirketlere yatırıyoruz

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyımlığında yönetilen 807 şirketten 12’sini bünyesinde barındıran Aydınlı Grup, 3 milyar liralık cirosuyla en verimli yılını geride bıraktı. Grubun 2020 ciro hedefini 3.3 milyar lira olarak açıklayan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, “Bu şirket bize emanet. Basiretli tüccar gibi yönetiyoruz. Ekonominin içinde tutuyoruz ve istihdam sağlıyoruz’’ dedi. Yönettikleri problemli şirketlerdeki son duruma da değinen Gülal, “Beni, en fazla inşaat şirketleri yordu” diye konuştu.

2020-02-27 13:38:00 -
Basiretli tüccar gibiyiz! Kazandıklarımızı şirketlere yatırıyoruz

 Mehmet Canıtatlı 

Aydınlı Grup, 2019’da sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme göstererek hazır giyimde bir önceki yıla göre ciroda yüzde 27 büyüdü. Grubun güçlü performansı; ek istihdam, e- ticarette hızlı büyüme ve mağazalaşma süreçlerine de yansıdı.

Kayyım performanstan memnun

5G- Güçlü, Girişimci, Güvenilir, Global ve Güncel” mottosuyla düzenlenen, 2019 Değerlendirme ve 2020 Vizyonu’ konusunda açıklamalarda bulunan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF Fon Kurulu Üyeleri ve Üst Düzey Yöneticileri, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Safa, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Üyeleri ile merak edilen konuları da aydınlattı. Yönettikleri şirketlerde iki parametreyi dikkate aldıklarını söyleyen TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "Bunları ‘şirketler neredeydi, bizimle birlikte nereye getirdik?’ sorularına cevap veriyoruz. Aktifler, özkaynaklar ve ülke ekonomisine yararlı olan yönleri dikkate alarak basiretli tüccar gibi hareket ediyoruz. Çünkü bu şirketler bizlere emanet. Aydınlı Grubu’nun da dahil olduğu Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın gibi az sayıda şirket veya gruplar bizlerin performans olarak odaklandığı şirketlerdir” bilgisini paylaştı.

Önceliği On-line büyümeye verecek

2016 yılına kıyaslandığında on-line’deki artışın yüzde 320 olduğunu da vurgulayan Gülal, “Gelecek stratejimizde yer verdiğimiz dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamış olmakla birlikte çok daha geniş hacme ulaşacağını öngördüğümüz online satış operasyonumuz da şirketimiz için öncelikli belirlediğimiz gelişim hedeflerimizden biridir. 2020’de bu alanda yüzde 80 büyüme öngördük” diye konuştu.

Gülal, bu alan başta olmak üzere yapılacak yatırım büyüklüğünün 40 milyon lira olacağını kaydetti. Grubun ihracat kaleminde ise geçen yıl yüzde 25’lik artışla 450 milyon liradan 550 milyon liraya ulaşıldığı belirtildi. Aydınlı, istihdamda 4 bin 843 kişiye ekmek kapısı oldu.

Ödülü rekortmenlik oldu

Aydınlı Grubu, Kurumlar Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 Sıralaması 2018 verilerine göre 84’ncü sıraya yerleşerek ilk 100 vergi rekortmenleri arasına girdi. 2017 yılında 45 milyon lira vergi ödemesi gerçekleştirirken, 2018 yılında bu oranı yüzde 89 artırmayı başararak 85 milyon 233 bin liralık vergi ödemesi yaptı.

Kayyım ataması öncesinde (Aralık 2016) 186 milyon Euro olan şirket kredi borcu, yeni yönetimin çalışmalarıyla beraber 89 milyon Euro azaltılarak, 97 milyon Euro’ya çekildi.

Safa: Emaneti doğru yönetiyoruz

Aydınlı Grup Yönetim kurulu Başkanı Şeref Safa, “Ekonomik anlamda küresel çapta zor bir yılı geride bıraktık. Gerek devletimizin aldığı önlemler ve bu konudaki kararlı tutumu, gerekse de bizim şirket bünyesinde gerçekleştirdiğimiz organizasyonel iyileştirmelerle başarılı ticari sonuçlara ulaşmayı başardık” diyerek, 2019 sonunda tüm satış kanallarında toplam 2 milyar 536 milyon lira ciro gerçekleştirdiklerini, bir önceki yıl 2 milyar lira seviyesinde olan ciroda yüzde 27’lik bir artış olduğunu kaydetti. Safa, “Grubu devraldığımız 2017 başından bu yana gerçekleşen ciro artışı ise yüzde 125’i buluyor” dedi.

Safa, grubun 2020 ciro hedefinin ise yüzde 30 büyüme gerçekleştirmek ve 3 milyar 300 milyon lirayı yakalamaktır” dedi.

355’i yurtiçi 304 tanesi yurtdışı olmak üzere 2019 yıl sonu itibariyle toplamda 659 mağazaya ulaşan Aydınlı’da, yönetimin girişimleri ile 2020 yılında 55 yeni mağaza daha açılacak ve toplam mağaza sayısı 714’e çıkarılacak. 

Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Safa, “Pierre Cardin, Cacharel, U.S. Polo Assn. markalarımız ve Aydınlı, Aymerkez, katlı satış mağazalarımız ile 2019 yılı hedeflerimize ulaşmış bulunuyoruz. 2020 yılı sonunda da 3.3 milyar lira hedefi gerçekleştireceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Beni en çok inşaat şirketleri yordu”

Ekonomi Müdürümüz Mehmet Canıtatlı’nın da sorularını cevaplandıran TMSF Başkanı Muhittin Gülal, yönettikleri şirketler arasında kendisini en çok yoranların Dumankaya İnşaat ve Fi Yapı olduğunu dile getirdi.

Mağdur sayısının 8 bin olduğunu kaydeden Gülal, Dumankaya İnşaat’ın Sancaktepe ve Bahçeşehir’de yarım kalan projelerinin bitirilmesi için bir Alman firması ile üç yıl önce el sıkıştıklarını hatırlatarak, Alman firmasının faaliyetlerinin Almanya’da PKK ve Dumankaya ailesi mensupları tarafından engellendiğini, tehditlere maruz kaldıklarını söyledi. Gülal, geçen hafta vardıkları anlaşma ile Dumankaya Mozaik projesini kısa zamanda bitireceklerini ardından diğer projeler için aynı grupla yeni bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti. Muhittin Gülal, İnanlar İnşaat’ta yaşanan mağduriyetin ise Dumankaya ve Fi Yapı’daki gibi olmadığını, ağırlıklı olarak tapu problemlerinden kaynaklanan süreci en kısa zamanda sonuçlandıracaklarını söyledi.

Aydınlı’nın lokomotif markaları

-US Polo Assn                     

-Pierre Cardin                       

-Cacharel                              

-Pierre Cardin Lingerie


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

biri

neden olay sözler olsun. anlayamadım
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı