Ağızda ve dilde mantar nasıl geçer? Ağızda, dilde mantar neden olur? Ağızda ve dilde mantar nasıl tedavi edilir?

Bağışıklık sisteminin zayıf olması, ağız kuruluğu, yetersiz yapılan ağız temizliği, enfeksiyon hastalıkları ve sıklıkla antibiyotik kullanmak dil mantarına sebep oluyor. Aynı sebeplerle oluşan ağız mantarı da insan sağlığını ve konforunu önemli ölçüde etkiliyor.

11 Eylül 2019 Çarşamba 19:02
Ağızda ve dilde mantar nasıl geçer? Ağızda, dilde mantar neden olur? Ağızda ve dilde mantar nasıl tedavi edilir?

Ağız mantarıağızdaki bakteri dengesinin bozulmasıyla oluşur. Başlangıçta küçük ülserler ile başlar ve bu ağız mantarının temelini oluşturur. Ağzın her tarafında ve hatta diş etinde bile görülebilir. En önemli nedeni vücut direncinin düşmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Kullanılan ilaçlar da sebep olabilir.

Aynı zamanda;

Stres, kontrolsüz şeker hastalığı, AIDS, ağız kuruluğu, hamilelik sürecindeki hormonal değişiklikler, aşırı sigara kullanımı, ağza uygun olmayan protez kullanımı ve anneden bebeğe geçen enfeksiyonlar ağız mantarının sebepleri arasında sıralanabilir.

Ağız mantarı evde tedavi edebileceğiniz bir hastalık değil bu sebeple doktorunuzun size tavsiye edeceği ilaçları düzenli kullanmalı ve ağız bakımınıza dikkat etmelisiniz.

Dil mantarı için ise başlangıç seviyesinde tarçın tedavisini deneyebilirsiniz. Tarçın ve limonu karıştırıp dilinize sürün. İki dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile gargara yaparak temizleyin.

Bununla birlikte florür oranı az olan diş macunları kullanarak tedaviyi hızlandırabilirsiniz. Ancak her hangi aşamada olursa olsun doktorunuza muayene olmayı ihmal etmeyin ve ağız temizliğinize ve bakımına dikkat gösterin.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 19:02

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Eylul 2019