• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Büyükbaş hayvandan kaç kilo et çıkar?

2020-06-30 15:16:23
Büyükbaş hayvandan kaç kilo et çıkar?

Kurban bayramına kısa bir süre kaldı. 31 Temmuz Cuma günü bayramının 1. günü olacak. Bayramın 4. ve son günü 3 Ağustos Pazartesi günü olacak. Bayrama kısa bir süre kala vatandaşlar hem bütçelerine uygun büyükbaş küçükbaş hayvan arıyor. Özellikle büyükbaş hayvan kesecek olanlar alacakları hayvandan kaç kilo et çıkacağını hesaplıyor. Ortaklara etin eşit miktarda dağılması için büyükbaş kesecek olanlar hayvandan kaç kilo et çıkacağını da hesaplıyor. Peki, normal boyutlardaki bir büyükbaş hayvandan kaç kilo et çıkar? Büyükbaş hayvan ortaklara nasıl bölüştürülür?

#1
Foto - Kurban bayramına kısa bir süre kaldı. Büyükbaş hayvan kesecek olanlar bir hayvandan ne kadar et çıkacağını hesaplamanın en kolay yolunu arıyor. İşte, detaylar.

Kurban bayramına kısa bir süre kaldı. Büyükbaş hayvan kesecek olanlar bir hayvandan ne kadar et çıkacağını hesaplamanın en kolay yolunu arıyor. İşte, detaylar.

#2
Foto - Büyükbaş hayvandan kaç kilo et çıkar? Büyükbaş hayvanın ağırlığı ondan çıkacak olan etin belirlenmesi için son derece önemlidir. Canlı hayvanın toplam ağırlığının yüzde 60'ı ete denk gelir. Yani aldığınız etin yüzde 60’ını hesaplayın. Canlı hayvan ağırlığının yüzde 60’ı et kalan yüzde 40’ı ise ete dahil olmayan ağırlıklarıdır. Yani 200 kiloluk bir hayvandan 120 kilo et çıkması beklenir.

Büyükbaş hayvandan kaç kilo et çıkar? Büyükbaş hayvanın ağırlığı ondan çıkacak olan etin belirlenmesi için son derece önemlidir. Canlı hayvanın toplam ağırlığının yüzde 60'ı ete denk gelir. Yani aldığınız etin yüzde 60’ını hesaplayın. Canlı hayvan ağırlığının yüzde 60’ı et kalan yüzde 40’ı ise ete dahil olmayan ağırlıklarıdır. Yani 200 kiloluk bir hayvandan 120 kilo et çıkması beklenir.

#3
Foto - Büyükbaş hayvan ortaklara nasıl bölüştürülür? Kurban bayramı öncesinde en çok merak edilen konulardan biri de kurban etinin hisse sahiplerine nasıl paylaştırılacağı oluyor. Kurban etini paylaştırmadan önce mutlaka yenilen tüm et tartılmalıdır. Tartmadan bölüşüp helâlleşmek caiz olmaz, faiz olur.

Büyükbaş hayvan ortaklara nasıl bölüştürülür? Kurban bayramı öncesinde en çok merak edilen konulardan biri de kurban etinin hisse sahiplerine nasıl paylaştırılacağı oluyor. Kurban etini paylaştırmadan önce mutlaka yenilen tüm et tartılmalıdır. Tartmadan bölüşüp helâlleşmek caiz olmaz, faiz olur.

#4
Foto - 7 kişiden dördüne etle birlikte birer bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı verilirse, tartmadan paylaşmak caiz olur. Yedinciye bir şey koymak gerekmez. Eti tartarak bölüşmeyecek olanlarsa; vekil tayin ederek onun eti bölüştürmesine onay verebilir.

7 kişiden dördüne etle birlikte birer bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı verilirse, tartmadan paylaşmak caiz olur. Yedinciye bir şey koymak gerekmez. Eti tartarak bölüşmeyecek olanlarsa; vekil tayin ederek onun eti bölüştürmesine onay verebilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı