• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Baklava şerbeti kaç dakika kaynatılır? Baklava şerbeti kıvamı nasıl olmalı?

2020-05-23 17:09:55
Baklava şerbeti kaç dakika kaynatılır? Baklava şerbeti kıvamı nasıl olmalı?

Baklava yaparken en önemli aşaması şerbetin kıvamıdır. Baklava şerbetinin kaç dakika kaynatıldığı kıvamı etkiler. Peki, baklava şerbeti kaç dakika kaynatılır? Baklava şerbeti kıvamı nasıl olmalı?

#1
Foto - Kökeni Orta Asya Türklerine dayanan baklava, bugünkü şeklini Topkapı Sarayı’ında alır. Padişah sofralarına yaraşan bu tatlı, o zamanlarda sadece Ramazan Bayramlarında yapılsa da günümüzde yılın her ayı sofraları taçlandırır. Mahir hanımların ellerinden kat kat çıkan baklavaları şerbetiyle buluşturmak son ve en önemli adımdır.

Kökeni Orta Asya Türklerine dayanan baklava, bugünkü şeklini Topkapı Sarayı’ında alır. Padişah sofralarına yaraşan bu tatlı, o zamanlarda sadece Ramazan Bayramlarında yapılsa da günümüzde yılın her ayı sofraları taçlandırır. Mahir hanımların ellerinden kat kat çıkan baklavaları şerbetiyle buluşturmak son ve en önemli adımdır.

#2
Foto - Ramazan Bayramı'na sayılı gün kala baklava tarifi ve püf noktalarıyla ilgili araştırmalar hız kazandı. Baklava yapımında en çok merak edilen konuların basında ise şerbeti geliyor.

Ramazan Bayramı'na sayılı gün kala baklava tarifi ve püf noktalarıyla ilgili araştırmalar hız kazandı. Baklava yapımında en çok merak edilen konuların basında ise şerbeti geliyor.

#3
Foto - Kuralına uygun olmayan bir şerbet baklavanızın yavan veya fazla hamur olmasına neden olabilir. Peki, baklava şerbeti nasıl olur?

Kuralına uygun olmayan bir şerbet baklavanızın yavan veya fazla hamur olmasına neden olabilir. Peki, baklava şerbeti nasıl olur?

#4
Foto - Bir Tepsi Baklava Şerbeti Nasıl yapılır?

Bir Tepsi Baklava Şerbeti Nasıl yapılır?

#5
Foto - Malzemeler 4 su bardağı şeker 4 su bardağı su Yarım çay bardağı limon suyu

Malzemeler 4 su bardağı şeker 4 su bardağı su Yarım çay bardağı limon suyu

#6
Foto - Şerbet nasıl yapılır? 4 bardak şeker ve 4 bardak suyu tencereye dökün. Şeker eriyinceye kadar tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Orta ateşte kaynatın. Şerbet kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve kıvama gelene kadar 20-30 dakika kaynatın. Ocaktan almadan önce yarım çay bardağı limon suyu ekleyin.

Şerbet nasıl yapılır? 4 bardak şeker ve 4 bardak suyu tencereye dökün. Şeker eriyinceye kadar tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Orta ateşte kaynatın. Şerbet kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve kıvama gelene kadar 20-30 dakika kaynatın. Ocaktan almadan önce yarım çay bardağı limon suyu ekleyin.

#7
Foto - Şerbete katacağınız çeyrek limon, şerbetin şekerlenmesini önleyecektir. Şerbeti yufkalar soğuduktan sonra dökmelisiniz. Yufkalar sıcakken dökerseniz hamurlaşabilirler. Soğukken dökerseniz baklava tam kıvamında olacaktır.

Şerbete katacağınız çeyrek limon, şerbetin şekerlenmesini önleyecektir. Şerbeti yufkalar soğuduktan sonra dökmelisiniz. Yufkalar sıcakken dökerseniz hamurlaşabilirler. Soğukken dökerseniz baklava tam kıvamında olacaktır.

#8
Foto - Baklavanın şerbeti yeterince çekmesi, şerbet döküldükten sonra hamurlaşmaması için hamurun yoğrulduktan sonra 4-5 saat dinlendirilmesi gerekir. Şerbet, şeker ve su olmak üzere iki temel malzemeden oluşur. baklava şerbeti ölçüleri yapılacak olan tatlının hacmine ve içine katılan diğer malzemelere göre belirlenir.

Baklavanın şerbeti yeterince çekmesi, şerbet döküldükten sonra hamurlaşmaması için hamurun yoğrulduktan sonra 4-5 saat dinlendirilmesi gerekir. Şerbet, şeker ve su olmak üzere iki temel malzemeden oluşur. baklava şerbeti ölçüleri yapılacak olan tatlının hacmine ve içine katılan diğer malzemelere göre belirlenir.

#9
Foto - Ancak çoğu tatlı için baklava şerbeti su şeker oranı, bire bir olarak ayarlanır. Yani bir bardak su konulacaksa, bir bardak da şeker koymanız gerekir. 1 tepsi baklava şerbeti nasıl yapılır, diye baklava şerbet ölçüsü ayarlamak için, önce hamurunda kullandığınız malzeme miktarını doğru hesaplamanız gerekir.

Ancak çoğu tatlı için baklava şerbeti su şeker oranı, bire bir olarak ayarlanır. Yani bir bardak su konulacaksa, bir bardak da şeker koymanız gerekir. 1 tepsi baklava şerbeti nasıl yapılır, diye baklava şerbet ölçüsü ayarlamak için, önce hamurunda kullandığınız malzeme miktarını doğru hesaplamanız gerekir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23