• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Altan Erbulak kimdir?

Karikatürist, tiyatro ve sinema oyuncusu Altan Erbulak kimdir?

Altan Erbulak

Altan Erbulak, 11 Kasım 1929 yılında Erzurum'da dünyaya geldi. Babasının subay olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde bitirdi. Devlet Güzel Sanatlar akademisi Resim Bölümü mezunu (1950). 1947'deHergün gazetesinde karikatür çizerek olarak sanat hayatına atıl­dı.Vatan, Yeni Sabah, Milliyet, Akşam, Tef, Akbaba, Fırt, Gırgır gibi gazete ve dergiler­de karikatürleri yayımlandı. Türk mizahına Hürmüz’le Cafer, Kibar Hırsız gibi karikatür tipleri kazandırdı. Orhan Boran'ın 1960'lı yıllarda yayımladığı ve kendi radyo karakterlerine dayandırdığı çizgi roman Yuki'yi resimledi.

Tiyatroya 1955 yılında Cep Tiyatrosu'nda sahneye konan Bir Evlenme adlı oyunla amatör olarak başladı. İlk profesyonel oyunculuğu ise Dormen Tiyatrosu'ndakiTeyzesi adlı piyesledir. Burada, Kamp 17, Cengiz Han’ın Bisikleti, Bit Yeniği gibi birçok oyunda rol aldı. Midas’ın Kulakları operasında da sahneye çıkan Altan Erbulak, 1971’de Metin Serezli’yle kurduğu Çevre Tiyatrosu’nda Yüzsüz Zühtü, Deli Deli Kulakları Küpeli oyunlarını sahneledi. 1980’lerden başlayarak çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk ve yönetmenlik yapan sanatçı, güldürü tiplemeleri ve taklit yeteneği ile 1961 yılında İlhan İskender, 1982’de İsmail Dümbüllü ödüllerini kazandı. BBC’de televizyon eğitim kurslarına da katılan Erbulak, TRT için Alıngan Gemisi, Deneme Televizyonu gibi programları hazırladı. Sinemada çok sayıda filmde rol aldı ve ödüller kazandı. Ölümünden sonra adına, eşi Füsun, kızları Ayşe ve Sevinç Erbulak tarafından, yılın başarılı oyuncusuna verilmek üzere “Altan Erbulak Ödülü” konuldu.

Rol Aldığı Bazı Oyunlar: Dünyalar, Yanımdaki Yatak, Bit Yeniği mi, Her Evde Hır Var, Yedi Kocalı Hürmüz, Kim Kime Dum Duma, Işıklar Neden Karardı, Yüzsüz Zühtü, Bugün Git Yarın Gel, Ayı Masalı, Sokak Kızı İrma, Midasın Kulakları.

Rol Aldığı Bazı Filmler: Homodi, Gülümseyen Dünya, İbişo, Bir Annenin Gözyaşları, Bozuk Düzen, Barut Fıçısı, Ölüm Pazarı, Fosforlu Oyuna Gelmez, Bardaktaki Adam, Şeytan Bunun Neresinde, Bülbül Yuvası, Yeşil Kurbağalar, Gelin Ayşem, Çitlenbik.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23