• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Alan Parker kimdir?

Film yönetmeni Alan Parker kimdir?

Alan Parker

Alan Parker, 14 Şubat 1944 yılında Islington, Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. 1962 yılında okulunu bırakıp Collett Dickenson Pearceadındaki reklam ajansında David Puttnam, Charles Saatchi ve Alan Marshallgibi isimlerle birlikte metin yazarı olarak çalışmaya başladı. Bir lise öğrencisinin aşkını anlattığı S.W.A.L.K.( Sealed With a Loving Kiss) isimli senaryosu David Puttnam’ın prodüktörlüğünde ve Waris Hussein’ın yönetiminde 1970 yılında Melody ismiyle sinema izleyicisiyle buluştu. Aynı sene Alan Marshall’la birlikte free lance çalışmak üzere ajansından ayrılan Parker, Marshall’la birlikte “Alan Parker Film Company”yi kurdu. Birlikte oldukça başarı kazanan reklamampanyalarına imza atan ikilinin esas amacı sinema yapmaktı.

Alan Parker 1973 yılında Our Cissy ve Footsteps isimlerinde iki kısa film çekti. Ardından 1975’te yönetmen olarak isim yapmasını sağlayacak ve ona BAFTA’da en iyi yönetmen dalında ödül kazandıracak olan Jack Rosenthal’ın senaristliğini yaptığı TV dizisi The Evacuees geldi. BBC’de yayınlanan dizi oldukça tutulmuştu.

Kazandığı başarıya rağmen Parker’ın uzun metrajlı filmler için kaynak bulması zor olmuştu. Bu geçiş sürecinde hayata geçirmeyi planladığı yeni projesini finanse edemeyen Parker’ı National Film Finance Corporation and Rank destekledi. 1920’lerin Amerikasını anlattığı Bugsy Malone isimli yapım 1976’da sinema izleyicisiyle buluşmuştu.

1978’te Billy Hayes’in kitabından Oliver Stone’un beyaz perdeye uyarladığı Midnight Express için kamera arkasına geçen Parker, filmde, esrar kaçakçılığından tutuklu Billy Hayes’in bir Türk hapishanesinde yaşadıklarını abartılı bir biçimde anlatıyordu. Türklerle ilgili olarak büyük önyargılar oluşturan film, sinema eleştirmenlerince de objektif olmadığı yönünde eleştirildi.

2 sene sonra müzikal niteliğiyle öne çıkan, New York’taki bir konservatuarda öğrenim gören öğrencilerin hırslarını ve mücadelelerini konu alan ve daha sonra dizi olarak da devam edecek olan Fame’in yönetmenliğini yapan Parker, filmografisindeki en önemli işlerden birine daha imza atmış oluyordu. Çünkü film Michael Gore’a en iyi film müziği dalında oskar kazandırdı ve gördüğü büyük ilgi üzerine filmdeki oyuncu kadrosuyla dizisi de çekilmeye başlandı.

Alan Parker, 1982 yılında Albert Finney ve Diane Keaton’lı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Shoot the Moon’dan sonra Pink Floyd’un konsept albümü The Wall’un film versiyonunu filme aldı.

1984 yılında Cannes film festivalinde jüri özel ödülü alan, Nicolas Cage ve Matthew Modine’ın başrollerini paylaştıkları Birdy’nin yönetmenliğini yapan Alan Parker, ardından Mickey Rourke ve Robert De Niro’nun bir araya geldiği Angel Heart’ı çekti. Mississippi Burning, Come See the Paradise (1990), The Commitments (1991), The Road to Wellville (1994) filmlerinden sonra senaryosunu Tim Rice’la birlikte yazdığı ve Eva Peron’un öz yaşam hikayesini anlattığı müzikal yapım Evita’yı yönetti. Madonna ve Antonio Banderas’un başrollerini paylaştıkları film, Andrew Lloyd Webber ve Tim Rice’a en iyi film müziği dalında oskar kazandırdı. Alan Parker, ayrıca Madonna’nın Don’t Cry For Me Argentina ve You Must Love Me isimli şarkılarının video kliplerini de yönetti.

Alan Parker, 1999 yılında Frank McCourt’un best-seller romanından beyaz perdeye uyarladığı Angela's Ashes’in yönetmenliğini yaptı. Emily Watson ve Robert Carlyle’in başrolleri paylaştıkları filmin müziklerini yazan John Williams oskara aday oldu.

2003 yılında vizyona giren ve ilginç senaryosuyla dikkat çeken, Kevin Spacey ve Kate Winslet’lı oyuncu kadrosuyla pırıldayan The Life of David Gale’den sonra Alan Parker, 2008’de sinema izleyicisiyle buluşacak The Ice at the Bottom of the World isimli son filmiyle ilgili olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23