• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Suriyelileri nasıl kovarız? 

12 Eylül 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Bugünlerde herkesin dilinde Suriyelileri kovma ya da gönderme meselesi var. İktidarın sağduyulu tavrına karşı muhalefet sürekli ajite ediyor. En son İzmir’de 3 kadın ve çocuğu yaka paça otobüsten indirildi. Kadınlar otobüsten indirilince sorunlar çözülmüş mü oldu? Bizler sivrisineklerle uğraşmak yerine bataklıkla mücadele etmeliyiz. 

Suriyeliler meselesine yüzeysel bakıyoruz. Suriye’yi bu hale getirenleri bir kenara bırakıp garibanlarla uğraşıyoruz. Sabah akşam göçmen düşmanlığı yapanlar Suriyeliler neden Türkiye’ye geldi? Iraklılar neden ülkemize geliyor? Afganlılar neden ülkelerinden kaçıyor diye sormuyorlar. 

ABD ve İsrail bölgeyi kan gölüne çevirdi. Sözde demokrasi ve insan hakları getireceklerdi. Kan getirdiler. Gözyaşı getirdiler. Irak’ta kimyasal silah var diyerek işgal ettiler. Kimyasal silah çıkmadı. Bu ülkeye demokrasi gelecekti. Sadece acı geldi. Amaç İsrail’in güvenliği için üniter devletleri ortadan kaldırmak. Suriyelileri kovmaktan bahsedenler Siyonizm’i neden görmüyor? Onları bu hale getiren kimler? Bu soruları sormadan bir yere varamayız. 

İsrail’i korumak artık ABD için bile zor. Ekonomik yükü var. O nedenle bölgeyi iç savaşa sokmak istiyorlar. Etnik ve mezhep temelinde bölünme istiyorlar. Daha düne kadar Suriye’de huzur vardı. Belki Esat’ın zulmü vardı. Ancak bu zulmü bahane eden ABD ve Siyonist İsrail müdahale etti. Suriyeli çocuklar bir sabah kalktılar okulları yok. Memurlar bir sabah kalktılar işleri yok. Ülke tarumar oldu. Siyonizm kendi çıkarları için Irak, Suriye ve Lübnan’ı iç savaşa soktu. Öyle ki bugün bölgede can ve mal emniyeti yok. 

Hedef şimdi Türkiye. Büyük İsrail’i kurmak istiyorlar. Türkiye’nin de parçalanmasını istiyorlar. O nedenle yabancı düşmanlığı yapanlar gerçekleri görsünler. Suriyelileri bu hale getirenler Türkiye’yi de getirebilirler. Lübnan’da 60 yıldır huzur yok. Bir yandan Dürziler bir yandan Şia bir yandan Hristiyanlar bir yandan Sünniler kavga ediyor. İsrail’i bıraktılar kendi içlerine döndüler. 

ABD’nin yeni hedefi Türkiye ve İran’dır. Sözde Kürt devleti kurmak adına PKK ve YPG’yi destekliyorlar. Onları kışkırtıyorlar. Bölgede kaos istiyorlar. Bu büyük planı görmeden sadece mülteci düşmanlığı ile bu işler çözülmez. Kafanızı kuma gömmeyin. Yarın bizleri de mülteci durumuna düşürecekler. Şuurlu ve basiretli olalım. Bu büyük planı ancak yardımlaşarak bozarız. Millet olarak uyanırsak bozarız. Bir başka gerçek de şudur. 

Suriyeliler ve Afganlılar ülkemizin istihdam açığını gideriyorlar. Ankara’nın Siteler sanayi bölgesine gidin bakın çalışanların çoğu Suriyeli. Bizim gençlerimiz iş beğenmiyor. Konya’ya gidin tarım sektöründe çalışanların çoğu Suriyeli. Biz millet olarak rahata alıştık. Masabaşı iş istiyoruz. Organize sanayi bölgelerinden Suriyelileri çekin geride çalışan bulamazsınız. Elbette bizim ülkemizin göç ülkesi olmasına asla razı değiliz. Ancak bu gerçekleri de görmemiz lazım. Göç meselesini bilimsel olarak ele almalıyız. Almanya başta olmak üzere ABD bile göçmen alıyor. Bu göçmenleri alırken nitelikli olanlarına özel önem vermeliyiz. Bu ülkeye katma değer oluşturanlara önem verilmelidir. 

 Batılı ülkeler, Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiler. Milleti yurdundan yuvasından ettiler. Şimdi hedef Türkiye. Uyanık olalım. Millet olarak kenetlenelim.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muhammet kardeş

Sen yorumcuları dinle yanılmazsın, yazan algı operasyonu yapıyor yorumcular halkın kendisi, algı yapmaz....

Tencereye

Sen onların diyarlarına gitde Osmanlı Türk düşmanlıkları nasıl bi gör! Gör de sonra ümmet hayali kurarsın!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23