• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Kıvanç Tığlı Bulut
Kıvanç Tığlı Bulut
TÜM YAZILARI
30 Eylül 2018

Panik bozukluk

Danışmanlık merkezine başvuran Leyla hanım 29 yaşında ve anne babasıyla yaşıyor. Danışan iki kardeşin en büyüğü. 2 sene önce evde yalnız başına televizyon izlerken, deprem sarsıntısı olduğu sırada aniden ortaya çıkan kalp çarpıntısı, titreme, bunaltı hissi, göğüste ağrı, aklını kaybedecek gibi olma, ölüm korkusu şikâyetleri nedeniyle yakınları tarafından acil servise götürülmüş. Acil serviste gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, sakinleştirici iğne yapılıp evine gönderilmiş ve bir psikiyatri doktoruna yönlendirilmiş. İkinci gün annesi ile psikiyatri birimine başvuran danışanın daha önce herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmadığı, 5 sene önce çok sevdiği eşini trafik kazası sonucu kaybettiği ve o tarihten bu yana anne ve babası ile yaşadığı, çok istediği halde uygun bir iş bulup çalışamadığı öğrenildi. Babası ise, danışanın eşinin ölümüne, arabayı kendi kullandığı için, tanık olduğunu, bu olay sonrası son 1 yıldır en ufak bir olaya aşırı tepkiler verdiğini, çok sinirli, gergin olduğunu, uyku sorunları yaşadığını, eşinin ölümünden kendisini sorumlu tuttuğunu, tekrarlayan araba kazası rüyalarından sonra uykusundan sıçrayarak uyandığını, mutsuz olduğunu belirtti. Deprem sırasındaki yaşadıklarını “Kıyamet koptu sandım, o an Kelime-i Şehadet getirmeye başladım, ayaklarım titremeye başladı, şu sıralar geceleri uyumakta zorlanıyorum, en küçük bir seste irkiliyorum. Ya tekrar deprem olursa diye panik oluyorum….” şeklinde anlatmıştı. 

Orta düzeyde başarılı bir öğrencilik geçiren danışan aynı yıl üniversite sınavına girmiş, ancak kazanamamış. Daha sonraki yıl dershaneye devam edip sınavlara girdiği halde başarılı olamamış. Bir süre bilgisayar ve muhasebe kursuna devam etmiş. Leyla hanım, panik atak rahatsızlığı öncesi, dışa dönük, konuşkan, neşeli, girişken bir insanmış. Bu vakada görüldüğü üzere, aslında panik atağın esas kaynağı, eşinin ölümüyle ilgili Leyla hanımın travmatik yaşantısıydı. Sonra yaşadığı deprem travması onun panik atak geçirmesine sebep olmuş, terapiye başvurmasına neden olmuştu.

Değerli okuyucular, panik bozukluğu hastaları, genelde dahiliye ve kardiyoloji kliniklerine sıklıkla başvururlar. İlk panik atak sonrası hastaneye taşınan hasta, daha sonrası için gergin ve kaygılıdır. Aynı şekilde yeni bir atak geleceği kaygısı içinde sıkıntı içindedir. Bu kaygılı bekleyişe “beklenti anksiyetesi” denir. (Kalyoncu, 2011 )

Beklenti anksiyetesi sonucu gelişen huzursuzluk, kaygı ve yeni bir panik korkusu, hastada yeni bir panik atak geçirme riski ortaya çıkarmaktadır. (Tükel, 2012) Bu yoğun kaygılar şöyledir; yeni bir panik atak geleceği kaygısı olan endişeli bekleyiş, yoğun olumsuz düşünceler.

Yine panik atak geçireceğim yine savunmasız kalacağım.

Korkulu bekleyiş eğilim ve bedensel belirtilere odaklanma.

Panik bozukluğu tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ve EMDR travma tedavisi bir arada uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Panik atak hastalarına önerilerim;

“Panik atağın başlama evresinde hızlı bir nefes alışverişi yaşanır. İşte bu dengesiz ritmi kontrol edebileceğiniz sakin bir müzik türü seçip, önceden telefonunuza kaydederseniz, atağınızın başlamaya yüz tuttuğu anda dingin hissedebileceğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.

Oyun hamuru veya kil ile uğraşabilirsiniz. Bu uğraş, dokunma duyu organınızı harekete geçirerek, zihninizin dikkatini oraya çekecektir. Bir müddet sonra hamurların şekli ile ilgili düşünmeye başladığınızda kalbinizin hızlı atışının ve seri soluk alıp vermenizin düzene girdiğini göreceksiniz.

Atağınızın başladığı anda telefonunuzdan komik bir karikatür veya video açıp ona odaklanabilirsiniz. Görsel olarak kendi kendinize göndereceğiniz bu uyarıcı sayesinde zihin panik durumuna odaklanmaktan uzaklaşır.

Panik atağınızı gece gördüğünüz bir kâbus gibi düşünün. Birazdan uyanacaksınız ve kâbus bitecek. “ (Psikoloji gazetesi)

Doğru nefes alıp verme ve gevşeme tekniklerini atak sırasında uygulayabilirsiniz.

Dua etmek, namaz kılmak, maneviyatınızı güçlendirici etkinlikler yapmak (zikir çekmek, tefekkür etmek, Kur’an tefsiri dinlemek, Peygamber Efendimizin hadislerini öğrenmek gibi….) sizi panik atak hastalığına karşı daha güçlü ve korunaklı kılar.

Paniksiz sakin günler geçirmeniz duasıyla Allah’a emanet olunuz.

PSİKOTERAPİST KIVANÇ TIĞLI BULUT 

DNŞ. TEL: 0212 503 79 95-0506 401 79 91

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23