• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Kıvanç Tığlı Bulut
Kıvanç Tığlı Bulut
TÜM YAZILARI
28 Ekim 2018

Hassas bağırsak sendromu tedavisi

32 yaşında evli, ev hanımı Burcu hanım, danışmanlık merkezine mutsuzluk, karamsarlık, kilo kaybı, takıntılı düşünceler, dikkat sorunları, bağırsak sorunları nedeniyle başvurmuştu. Şikâyetlerinin son 1 yıldır başladığını belirtiyordu. Yaptıklarından emin olamıyor, tekrar tekrar kontrol ediyordu. Geçmişte yaşadığı travmatik anılar aklına geliyor, bunlardan kurtulmak için dua ediyordu. Dualarının da kendi içinde bir ritüeli vardı. Gece yatarken kapıyı ve ocağı tekrar tekrar kontrol ediyordu. Eşiyle severek evlenmişlerdi, ancak evliliklerinin daha ilk aylarında sıkıntılar başlamıştı. Eşinin annesi, gelini Burcu hanımı bir türlü kabullenemiyordu, ondan kendi evinin işlerini yapmasını bekliyordu. Misafirleri geldiğinde gelininden tüm işini gücünü bırakıp ona yardıma gelmesini bekliyordu. Rahatsızlığı o zaman başlamıştı, günde 2-3 kez ishalinin olduğunu, diyet yaptığını ancak şikâyetlerinin geçmediğini belirtti. Hastalığıyla ilgili tüm tahlil ve tetkikleri yapılmış ancak organik bir neden bulunamamıştı. Merkezimizde kendisine MMPI kişilik testi ve Rorschach testi uygulandı. Raporlar psikiyatrist doktor ile paylaşıldı ve Burcu hanıma ilaç başlandı. Takipleri sırasında destekleyici psikoterapi ve EMDR travma tedavisi uygulandı. İlk haftanın sonunda bağırsak hareketleri normale döndü, karın ağrıları kaybolmuş, kilo almaya başlamıştı. 1 ay sonunda takıntıları azalmaya başladı ve olaylara daha pozitif bakmaya başladı.

Değerli okurlar, hassas bağırsak sendromu ince ve kalın bağırsakların normal derecede artışı, kendiliğinden hareketlerinin görüldüğü bir hastalıktır ve genelde duygusal stresle artış gösterir. Bağırsakların çalışmasında bir bozukluk, dış tesirler ile tetiklenen aşırı duyarlılık vardır. Huzursuz bağırsak sendromu bilinen bir yapısal ya da biyokimyasal bozukluğun olmadığı yemek, stres ile alevlenen ve yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen bir hastalıktır.

İnce bağırsak sendromunda hastaların % 85’inde psikolojik faktörler mide- bağırsak şikâyetleri başlamadan önce veya onlarla aynı anda vardır. Şikâyetler ruhi gerginlik ile stres dönemlerinde görülebilir. Stres hastalarda kalın bağırsak spazmlarını tetikler. Hastalığın başlangıç ve tekrarlarından çoğunlukla evlilikte mutsuzluk, eşinden boşanma, çocuklara bağlı sıkıntı, sevilen bir yakının kaybı, geçmiş ve gelecek kaygıları gibi psiko-sosyal faktörler sorumludur. En dikkat çeken nokta da bu hastalarda depresyon, panik atak ve sıkıntı arasında güçlü bir ilişki vardır. Hastalar normal kişilerden daha fazla hastalıklarını kafalarına takma eğilimindedirler.

En sık görülen belirtileri: Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, şişkinlik, gerginlik, kabızlık veya ishal şikâyetleridir. Bu şikâyetler dışkılamadan sonra azalır. Ayrıca hastalarda stres, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, geğirti, mide bulantısı, kusma, gaz, iştahsızlık, hazımsızlık, sindirim güçlüğü, mide yanması, kalp çarpıntısı, halsizlik, uykusuzluğa da sıklıkla rastlanır.

Hassas bağırsak sendromuyla mücadelede yaklaşımlardan birisi davranış terapisidir. Çünkü stres ve kaygı bu hastalığı daha da kötüleştirir. Davranış terapisi sizin stres ve kaygıyla baş etmenize yardımcı olur ve hastalığın bazı semptomlarını azaltır. Davranış terapisi insanların rahatsızlık ya da acıyla daha iyi nasıl baş edileceğini öğrenmelerine ve stresli durumlarda rahatlayarak hastalığın şiddet belirtilerini azaltmaya yardım eder. İnce bağırsak sendromu hastalarında etkili olan bazı terapiler şöyledir;

Rahatlama terapisi – Hedef zihni ve bedeni sakinleştirmek ve rahatlatmaktır. Bu teknik Mindfulness teknikleri, aşamalı kas rahatlatması, yönlendirilmiş imgelem ve derin nefes almayı kapsar..

Kavramsal davranış terapisi – Psikoterapinin bir türü olan bu yöntemde size olumsuz ve çarpık düşüncelerinizi analiz etmeniz ve yenilerine daha pozitif ve gerçekçi düşünceler yerleştirmeniz öğretilir..

Geleneksel Psikoterapi - Eğitimli bir akıl ve ruh sağlığı profesyoneli hastalara çelişkilerden kurtulma ve duygularını anlama konularında yardımcı olur.

Ayrıca irrite edici bağırsak sendromu semptomlarının düzelmesine yardımcı olan ilaçlar da vardır. Diğer tedavi seçenekleri ise yeme alışkanlıklarında değişiklik, stres yönetimi ve akupunktur gibi alternatif tedavilerdir.

Stresinizi yönetebileceğiniz günler geçirmeniz duasıyla Allah’a emanet olunuz.

PSİKOTERAPİST KIVANÇ TIĞLI BULUT

DNŞ. TEL: 0212 503 79 95- 0 506 401 79 91

Kaynak: https://www.hemensaglik.com

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23