• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Kıvanç Tığlı Bulut
Kıvanç Tığlı Bulut
TÜM YAZILARI
16 Aralık 2018

Evlilik sorunlarında imago çift terapisi tekniği

Değerli okuyucular, mutluluk özgüvendir: Öze güvenmek, evlilikte ortak paydada partnere “istek” ve ihtiyaçlarını “güvenle açabilmektir.” Olması gerekenleri dayatmak ve inatla “-meli, -malı” zemininden konuşmak yerine; ayrışma ve buluşmamanın sentezinde olanı olduğu gibi kabul edebilmek, rol beklentilerine girmeden duygudaşlık yapabilmek evlilik sürecindeki “mutluluktur”. Evlilik sürecindeki mutluluğun son bulması da ruhsal boşanma ile gerçekleşir.

Evliliğinizde kıskançlık ve aldatma vb. şüphelerinizde artış varsa, eşinize ve evliliğinize güveninizde azalma olduğunu hissediyorsanız, cinsel ve duygusal anlamda eşinizden uzaklaşma hissediyorsanız, sık sık tartışıyor ve bu tartışmalarınız kavga ile sonuçlanıyorsa, ilişkinizde sevgi saygı, güven, bağlılık duygularında azalma varsa, eşiniz sizi küçümsüyor ve aşağılıyorsa, eşinizle küsmeleriniz çoğalmaya ve uzun sürmeye başlamışsa evliliğiniz için tehlike çanları çalıyor demektir. Yani yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

Evlilik terapilerinde terapist eşlerin kendisinden çok, eşler arasındaki ilişkiye odaklanır. Evlilik terapisindeki amaç, evlilik içi iletişim, empati ve uyumu artırarak evlilik ilişkisini yeniden düzenlemek, var olan ilişki sorunlarını iyileştirmek ve bu sırada eşlerde görülen davranış bozukluklarını ortadan kaldırmaktır. Bu amaçla terapist problemi değerlendirir ve kimsenin tarafını tutmaz. İfade edilmeyen duygular, evlilik içi iletişim sorunları, empati geliştirmeye yönelik müdahaleler, kişisel ve ailesel farkındalık gibi konularda çift ile terapist çözüm için plan yapar. Bu plan çerçevesinde “evliliğimiz neden kötü gidiyor” sorularının cevabı aranır. Çift var olan problemi, kendi bakış açısından ortaya koyar.

Çiftler terapiye başvurduklarında mutsuz ve ilişkiye dair umutsuzluk içinde olurlar. Davranış paterni haline gelen sıkıntılı ve zor süreçler sorunların içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olur. İmago tekniği bu durumlara müdahale etmek için kullanılan bir çift terapisi tekniğidir. 

İlişki, hayatı yaşamaya değer kılan en temel unsurdur. İnsanlar ilişkiler içinde doğarlar ve gelişimlerini tamamlamak için de ilişki içinde kalmaya ihtiyaç duyarlar. İmago, insanların ilişki içindeki temel ihtiyaçlarından yola çıkarak, çiftler için güvenli bir alan oluşturup karşılıklı empati ve anlayışın oluşmasına, böylelikle geçmişe dönük ilişki yaralarının onarılmasına imkan tanır.

İmago duygusal bir ilişki paradigmasıdır. Kişide var olan fakat iyi çalışmayan duyguları açığa çıkarak onları tekrar işleyen mekanizmalar haline getirir. Çünkü duygu en önemli ve değerli iyileştirici malzemedir. Çiftler ancak temel duygularını anladıklarında ve bunu paylaştıklarında bir bütün haline gelip ahenk oluşturabilirler.

İmagonun en büyük avantajı farklı duygulara sahip, farklı dünyaları olan bireylerin bu dünyalarda yan yana bağ içinde kalmalarını ve bu farklılıkla beslenip onları çatışma malzemesi olmaktan çıkarıp kendi dünyalarını zenginleştiren bir unsur haline getirmesini sağlamaktır.

Terapide asıl olan amaç çiftler için güvenli bir ortam oluşturarak, çiftler arasında kopan bağın tekrar ve daha sağlam bir şekilde oluşmasını sağlamak ve çiftlerin bağlantıda kalarak uygun çatışma çözme becerisini kazanmasını sağlamaktır.

Verimli bir ilişki için iletişim en önemli unsurdur. İyi bir iletişim elbette tek başına sorunları çözmek için yeterli değildir. Fakat eşinizi gerçekten dinlemeniz onunla aynı fikirde olmasanız bile onun anlaşıldığını hissetmesi ilişkide iyileştiricidir.

İmago kişilere kendilerini etkili bir şekilde ifade etme imkanı sunar. Söylediğiniz şey değil nasıl söylediğiniz ve duyduğunuz şey değil nasıl duyduğunuz önemlidir. İmagoyla amaç eşinizi ön yargısız ve iyi niyetle dinleme imkanı oluşturmaktır.

Hiçbir evlilik ya da çift terapisi evliliğin ya da ilişkinin devamının güvencesini vermez. Gerçekten belli durumlarda eşlere bitmesi gereken sürdürülmez bir birliktelik içinde olduklarını gösterebilir. Fakat unutmamanız gereken bir nokta var; Bilmediğiniz ya da farkında olmadığınız bir şeye müdahale edemez, dönüştürmek ya da değiştirmek için çabalayamazsınız. Çift terapisi size bu farkındalığı sağlamak için farklı bir bakış açısı sunar.

Evliliğinizde mutlu olmanız duasıyla Allah’a emanet olunuz.

PSİKOTERAPİST KIVANÇ TIĞLI BULUT DNŞ TEL:0212 503 79 95-0506 401 79 91

Not: Bu yazıda Uzman Psikolog Zeynep Kaya’nın makalesinden alıntı yapılmıştır.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23