Evlilik doyumu ve maneviyat ilişkisi

07 Nisan 2019 Pazar

Değerli okuyucular, evlilik hayatında birtakım sorunların olması kaçınılmazdır. Burada esas mesele, ilişkide sorunun varlığı değil, çözümlenme isteğinin olup olmaması veya çözümlenme şeklinin sağlıklı olup olmadığıyla ilgilidir (Çelenoğlu, 2011). Evlilikte mutluluk, çiftlerin ilişki kurma becerileri ile ilişkilidir. Bu bağlamda sorun çözme de, önemli bir ilişki kurma becerisidir Sorunlara çözüm getirebilmek ve evlilik ilişkisini onarmak için çaba sarf etmek, ilişkiden alınan doyumda önemli bir rol oynamaktadır (Atçeken, 2014).

Çatışma, bir tarafın kendi isteklerini diğerinin engellediğini algılamasıyla başlayan bir süreç olarak tanımlanabilir. Evlilik çatışması, eşlerden birinin diğerinin eylemlerine müdahale etmesiyle ortaya çıkabilir ya da birbirine zıt ya da bağdaşmayan ihtiyaç beklentilerden kaynaklanan uyuşmazlık ya da anlaşmazlıklar olarak karşımıza çıkabilir. 

Evlilikte çatışmanın nasıl ele alındığı evliliği sürdürme açısından önemlidir. Yapılan takipli çalışmalar çatışmadan uzak duran çiftlerin, evliliklerinde çatışma yaşayan çiftlere nazaran daha az mutlu olduklarını ortaya çıkarmıştır. Eğer çatışma yapıcı bir şekilde ele alınırsa, yani kişiler neden ve nasıl çatıştıklarına odaklanabilirlerse evlilik doyumu ve ilişkinin istikrarı artar. Aksi takdirde çatışma olumsuz bir şekilde ele alınırsa, evli çiftler nispeten istenilen düzeyde olmayan, yetersiz, mutsuz ve keyifsiz bir ilişkiye katlanmak zorunda kalırlar.

Evlilik doyumu kavramı, evlilik ile ilgili en çok çalışılan bir diğer kavramlardan biridir. Yapılan araştırmalara göre, evlilik doyumunu etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Evlilik doyumu için eşlerin sağlıklı kişilik özelliklerine sahip olması, sağlıklı iletişim ve empati, anne baba evliliğinin mutluluk derecesi, evliliğin arkadaşlar ve aile tarafından onaylanma derecesinin yüksekliği, eşlerin eğitim düzeyi, aile gelirinin iyi düzeyde olması, eşler arası bağlılığın olması, eşlerin kendi yaşam tarzlarına dair doyumları, ilişkiye maddi ve manevi yatırımda bulunma, evlilik etkileşiminden sağladıkları ödül/kazanç, etnik veya dini geçmişin ortaklığı, evlenme yaşı, çocukluk çağında anne baba ile iyi ilişkiler içinde olmak, ailede çocuğun olması, cinsel mutluluk, arkadaş ve aile bağlarının kuvvetli olması gibi durumlar bu etkenler arasındadır. 

Evlilik doyumunu etkileyen diğer faktörler arasında, güçlü manevi değerler, eşe saygı duymak, cinsel yaşamda sadakat, dine bağlılık, ortak dini inanç ve uygulamalar, eşi desteklemeye ve memnun etmeye istekli olmak, eş için iyi bir arkadaş olmak ve affetme ve affedilmeye gönüllü olmak gibi dini ve ahlaki etkenler de yer almaktadır (Çağ ve Yıldırım, 2013, s. 14).

Evlilik doyumunu etkileyen birçok faktör bulunmasının yanı sıra, evlilik doyumu da bireyleri psikolojik açıdan etkilemektedir. Evlilik doyumu ve evlilikteki memnuniyet, duygusal iyi oluşun ve mutlu yaşamın önemli bir destekleyicisidir. Evlilik doyumu yüksek olan bireyler yüksek yaşam doyumuna da sahiptir ve bu bireylerin depresyona yatkınlık düzeyleri de daha düşüktür. Ayrıca evlilik doyumu yüksek olan evlilerin, kan basıncının ve stres düzeyinin daha düşük olduğu, daha kaliteli uyudukları ve doktora daha az gittikleri tespit edilmiştir (Çelik, 2015, s. 32).

Evlilikte mutlu olmada ve evlilik doyumunda en etkili faktör çiftlerin manevi yönden güçlü, dinine bağlı olmalarıdır. Dollahite ve Marks’a (2009) göre de din, evliliğe yönelik duyulan güven ve mutluluğu, sadakat ve bağlılığı, uyumu, ortak değerleri, sorunları çözümlemeyi, evlilik devamını, saygıyı, rollerin netliğini ve paylaşılan amaçları artırmaktadır. Mahoney ve diğerlerine (2001) göre ise, dini ritüeller ve birlikte dua etmek, çiftlere kendi hatalarını kabul etmek ve diğerine karşı affedici olmanın yöntemlerini vermektedir. Bu dini uygulamaların sürekli yapılması, çiftler arasında dargınlık ve düşmanlığı önleyici bir vazife görmektedir. Ayrıca birlikte dini faaliyetlere katılma, çiftlere ortak değerler geliştirme imkânı sunarak, birbirlerine özellikle dini manevi ve ahlaki konularda destek olmalarını sağlamaktadır.

Evliliğinde sorunları olan çiftlerin evlilik terapisi almaları onlar için çok etkili olacaktır. Evliliğinizde mutlu yapıcı olmanız duasıyla Allah’a (c.c) emanet olunuz.

PSİKOTERAPİST KIVANÇ TIĞLI BULUT DNŞ TEL:0212 503 7995-0506 401 79 91

 Bu yazıda Değerler Eğitimi dergisinde yayınlanan Sn.Fatma Balcı Arvas ve Sn. Hayati Hökelekli’nin makalesinden yararlanılmıştır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MakifMakif1 ay önce
  Faydalı bir yazı sağolun
 • MUSTAFAMUSTAFA2 ay önce
  çok seiyeli sdon derece guncel bir yazı
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • muhammedmuhammed2 ay önce
  yanlış anlaşılmasın. sadece müslüman bir erkek,ehli kitap bir bayanla evlenebilir. müslüman bir bayan ise sadece müslüman bir erkekle evlenebilir
 • muhammedmuhammed2 ay önce
  ahmet bey ehli kitaptan kastedilen yahudi ve hristiyanlardır ve bunlar da elbette kafirdirler.islamıreddedip müslüman olmayan herkes kafirdir dinimize göre.ehli kitapla evlilik caiz olmakla beraber mekruhtur.
 • Ahmet Ahmet 2 ay önce
  Kitabına uyan evliliğini kurtarır. Desinler veya ne derler diyehayat yaşayan kurandan ve yuvasından olur.
 • AhmetAhmet2 ay önce
  Müslümanım diyen kuranı (meal) hic okudu mu. Şalvarlı sı cübbelisicarşaflısı tesettürlüsü yaptığını Allah için mi yapıyor , yaptığı kurana uyuyorumu . Hep birileri ne der diyemi yapıyor.
 • Ahmet Ahmet 2 ay önce
  Kuranda kafirler evlilik yoktur .Ehli kitapla evlilik vardır . Ehli kitap nedir sen kitap ehli misin ?Müslümanım diyen mi kitap ehli ,kitabullahı hayatına uygulayan mı?
 • Nurullah Pelikancı Nurullah Pelikancı 2 ay önce
  Bilgilendirici bir yazıydı. Kalmeinize sağlık. Ekleme yapmak istedim müsadenizle; evlilik cağına gelmiş kişilerin yeterlilik testine tabi tutulması gerekli diye düşünüyorum. Evlilik kursu olmalı. Erkek için kadın ne demek, kadın için erkek ne demek, evlilik ne demek, yemeği beraber hazırlamaktan tutun her konuda işbirliği yapabilmeyi anlatmak gerek. Erkeğe, kadına yük olmaması gerektiğini hatta yardımcı olması gerektiği anlatılmalı. Kirli çamaşırlarını kirli sepetine renklerini ayıamadanatan erkek, sifonu çekmeyen berbat tuvalet ve banyo kullanan insan vs. Bunlar hep yük olunan şeyler. Kadir kıymet nasıl bilinir bunların hep anlatılması gerek. Bana yemek yapacak kadının elini öperim her gün. Neyse bu konu çok su götürür.
 • Ahmet Ahmet 2 ay önce
  Kafirle evliliği mubah kılarsanız. Müşrikler le evliliği normalleştirirseniz daha ne umuyordunuz.

Günün Özeti