• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
21 Eylül 2020

Zor, Türkçe öğrettirir

Son birkaç günde Türkiye’yle baş edemeyen bazıları nefretlerini medyada Türkçe olarak kusmaya başladılar. Fransa’nın ne tutsa elinde kalan başarısız Cumhurbaşkanı daha iki hafta önce Türklerin diyalog değil zordan anladığını söyleyerek meydan okurken, cumartesi günü Türkçe bir twitle diyalog çağrısı yaptı. Twiti aynen şöyle; “Ajaccio’da, Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim”. Twit sosyal medyada dalga konusu oldu. Kimisi “Macron’a da Türkçe’yi öğrettik” derken, kimisi de “Fransızlar Almanlara yenilince Almanca öğrendiler, Türkleri dize getiremeyince Türkçe twit attılar” şeklinde espriler yaptı.

Espriler bir yana, bu twite kuyruğu dik tutmaktan tutun vaziyeti kurtarmaya kadar birçok mana yüklenebilir. Macron ki Suriye’de Türkiye’nin YPG’ye karşı yaptığı operasyonları durduramadı. Sonra Libya’da Hafter’i tam iktidara getirecekken karşısında Türk SİHA’larını buldu ve orada da başarısız oldu. İkide sıfır yapan Macron üçüncü başarısızlığı yaşamamak adına şimdi Doğu Akdeniz sorununun masada halledilmesini istiyor. Herhalde inat ederse giydiği Napolyon gömleğinin kendisine büyük geldiğini herkesin görmesinden korkuyor. 

Macron tam bir başarısızlık hikayesidir ve baronları arkasına alarak iktidar olunabileceğinin ve fakat kalıcı olunamayacağının göstergesidir. Fransa ki yıllardır sarı yeleklilerin protestolarıyla kaynıyor. Ülkede fakirlik yüzünden iç huzursuzluk had safhada. Büyükleri geçtik, küçükler bile hayata taciz ve/veya tecavüz edilerek başlıyorlar. Straturka.com’daki bir habere göre ülkede her yıl 165 bin çocuk cinsel tacize veya tecavüze uğruyor. Daha da tuhaf olanı, bu zulmü çocuklara bizzat aileleri yapıyor. 

Hal böyleyken kendi halkına göstermediği kahramanlığı Libya, Suriye, Irak ve Lübnan gibi ülkelerde göstermeye çalışıyor. Fransız halkı sokakta Macron’u protesto ederken, o Beyrut sokaklarında tezahürat işitmeye gidiyordu. Avrupa’da ise sözde Yunanistan’a arka çıkıp Avrupa Birliğinin liderliğine oynadı ama ona da müsaade edilmedi.  Macron’un hali evinde hanımından azarı işiten beyin kahvehaneye gidip cesurluk muhabbetleri yapmasına benziyor. Tek hedefi dikkat çekmek olduğu için bakarsınız bir gün Türkiye ile bile yan yana gelebilir. Ancak görünen o ki Fransız halkı onu ilk seçimlerde gönderecek. 

Diğer bir Türkçe paylaşımsa Yunan Demokrasia gazetesinin manşetten yaptığı küfür. Ağza alınmayacak bu küfür de çaresizliğin ve yenilginin dışa vurumudur. Bedavaya kondukları adaların kıta sahanlığını ve münhasır ekonomik bölgesini 350 kilometre kadar uzatan Yunanlılar, feribotlarımızın kalktığı iskelelerden nerdeyse vergi isteyecekler. Üzerine bir köyün bile kurulamayacağı bir ada için 20 bin kat deniz alanı istiyorlar ve istedikleri alan da Türk mavi vatanının içinde.

Yunanlılar anladılar ki Macron’un yapacak bir şeyi yok. Avrupa Birliği de para verir ama Yunanlılar için ölmez. Vaziyet istedikleri gibi gitmeyince Türkiye ile komşu olmalarına veryansın ettiler ve başta Erdoğan olmak üzere Türkleri kızdırmak için ‘anladıkları dilde’ küfür ettiler. Bel altı küfürler biçareliğin ifadesidir. İnsanlar arasında da durum böyledir. Birisi eğer başka birisiyle baş edemiyorsa önce illegal yollara başvurur. Başaramazsa içini rahatlatmak için küfür eder. Yunanlıların yaptığı da budur. 

Eğer gidişat olduğu gibi devam ederse Yunanlılar hayal aleminden çıkıp acı gerçeklerle tanışıp Türkiye ile masaya oturacaklardır. Ege ve Akdeniz’deki Türk-Yunan çekişmesi masadaki bir anlaşmayla bitecektir. Şahsen savaş ihtimali ve çözümsüzlüğü çok uzak buluyorum. İleride bir gün bahsi yapılırsa bu başarının cesaret ve meyvesini yeni veren yerli silah projelerine ait olduğu vurgulanacaktır. Ayrıca zorun oyunu bozduğunu ve hatta muarızlara Türkçe öğrettiği yazılacaktır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahika

Allah'ım bu haçlı şeytan sürülerine hidâyet ver, ıslah et..Islah olmazlarsa da bin beter olsunlar InşaAllah..
 • Yanıtla

emin

Bu yaziya neyorumu yapilir Allahim anlayan varmi yahu 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23