• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
11 Şubat 2019

Yeni Müslümanlara sahip çıkmalı

Hollanda’daki PVV partisinin lideri Geert Wilders’i bilirsiniz. Bu zat marjinal bir insan olarak görülebilir ama partisi seçimlerde ikinci veya üçüncü parti olabiliyor. Dolayısıyla küçümsenmeyecek kadar büyük bir tabanı var. Wilders yıllardır ekmeğini Müslümanlara ve göçmenlere saldırarak kazanıyor. Peygamberimiz (a.s.m) ve İslam aleyhinde birçok belgesel ve etkinlik düzenleyen bu zat 1980’lerde İsrail’de yaşıyor. İsrail’i ikinci vatanı olarak görüyor. Ancak İsrail sevgisi kalbin dışına taşarak işbirliğine dönüşmüş durumda. 

Wilders’in 2010-11 yıllarında İsrail elçiliği ile olan sıkı ilişkileri Hollanda hükümetinin dikkatini çekmiş ve hakkında soruşturma açılmış. Ayrıca resmi kayıtlara göre partisi PVV, Amerikan Yahudi lobisiyle ilintili David Horowitz Vakfı ve Middle East Forum’dan bağışlar almış. Wilders yabancı düşmanı olmasına rağmen Yahudilere tek laf etmez. Helal gıdanın yasaklanması için çok uğraştı ama Yahudilerin Koşer’ine hiç sesini çıkarmıyor. 

Ama azılı küfür ehlinden olan işbu Wilders isimli şahıs, bugünlerde çıldırmak üzere. 2011’de partisinin önemli simalarından Arnoud Van Doorn Müslüman olmuştu. Van Doorn ki Fitne isimli İslam’a hakaret içeren belgeselin dağıtımını yapmıştı. Müslümanlardan çok tepki alınca İslam’ı araştırmaya karar veren Van Doorn, bildikleriyle öğrendiklerinin farklı olduğunu görünce Müslüman oluyor. 2014’te ise büyük oğlu Iskander Amien De Vries de Müslüman oluyor. Van Doorn şu anda Avrupa Dava Vakfına (European Da’wah Foundation) başkanlık yapıyor. 

Geçtiğimiz Ekim ayında ise geçmişte Wilders’in partisinde siyaset yapmış Joram Van Klaveren, İslam’ı seçerek Müslüman oldu. Van Klaveren, İslam’ı karalamak için bir kitap hazırlıyordu. Bunun için de İslam’ı araştırıyor ve sonunda ihtida ediyor. Allah onun gibilerin sayılarını artırsın.

Ancak sayının artması için Müslümanlar olarak ne yapılması gerektiğini sorgulamamız lazım. Yukarıda bahsi geçen iki zat kendi araştırmalarının sonucunda Müslüman oluyorlar. Bundan çıkarılacak ders; biz Müslümanların İslam’ı yeterince anlatmadığıdır. İkinci ders; Müslümanların İslam’ı başkalarına örnek olacak şekilde yaşamadıklarıdır. Bir Hristiyan’ın iman hakikatlerini ve sünnet-i seniyyeyi Müslümanlar yerine kitaplardan öğrenmesi hepimizin üzerine vebaldir. İslam’ın güzellikleri anlatılsa kim bilir daha kimler hidayete erecek. 

Bu konuyla ilgili daha önce sunduğum bir önerimi bir kez daha paylaşmak istiyorum. İslam’ı tebliğ etmek devletin işi olamaz. Devlet en fazla tebliğ edenlere destek ve kolaylıklar sağlar. Şahıslar bir nebze yapabilir ama vakit, nakit ve ilmi eksiklik onları da sınırlıyor. Geriye STK’lar kalıyor. Bilhassa insani yardım derneklerinin öncü olması gerekiyor. Bu ülkede Hayrat Yardım, İHH, Beşir Derneği, Diyanet Vakfı, Hüdayi Vakfı gibi çok sayıda güzide yardım derneği var. Derneklerin Asya ve Afrika’da ulaşmadıkları nokta kalmadı. Onların ulaştırdıkları gıda ve ilaç sayesinde nice yardıma muhtaç insan tekrar hayata tutundu.

Ancak insanın sadece maddi gıda yardımına değil aynı zamanda manevi gıdaya da ihtiyacı var. Doğu maddi gıdaya, Batı manevi gıdaya muhtaç. İnsanları manen doyurup İslam’ı tebliğ etmek, ihtida eden yukarıdaki zatlar gibi insanlara sahip çıkmak ve kendilerinden istifade etmek için mutlaka dernekler bünyesinde yeni birimler veya yeni dernekler kurulmalı. Ayrıca yukarıda da görüleceği üzere Van Doorn, Müslüman olur olmaz İslam’ı yaymaya başlıyor ve davasını yaymak için bir derneğin başına geçiyor. Sonradan Müslüman olanların birçoğu evinde oturup ibadet etmekle yetinmeyip kurdukları derneklerle İslam’a hizmet ediyorlar. 

Onların coşkularına ve hizmetlerine ortak olmak Müslümanların görevi olmalıdır. Onlar kendilerini yeni doğmuş gibi hissettikleri için daha büyük bir enerjiyle hem ibadet edecekler hem de tebliğde bulunacaklar. Bir Hristiyan bir Müslümana karşı önyargılı olabilir ama eski bir Hristiyan’a kulak verir. Onlara sahip çıkıp destek vermek ne güzel bir amel olurdu.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı