• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Yangınlar ve zihniyet travestileri

09 Ağustos 2021
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Bir afet daha turnusol kağıdı vazifesi görerek kimin ülkesini samimane sevdiğini, kimin de sadece siyaset yaptığını ortaya koydu. Yangınlar gösterdi ki içimizde ne idüğü belirsiz, aslını kaybetmiş, ne olacağı da belirsiz, memleket düşmanı bir güruh var. Onlardan biri aynen şöyle dedi; “Azerbaycanlı asker gelmiş. Benim topraklarımda geziyor. Ne idüğü belirsiz. Baktığınızda gerçekten bir anlam veremiyorum”. 

Kendisinin ne idüğü belli de Azeri Türkü itfaiyecilerin belirsizmiş. İhanette zirve yapmış bu şahıs İstanbul’dan video çekip Azeri itfaiyecilere hakaret ettiği sırada 600 itfaiyeci ateşin önünde siper oluyordu. Neden? Ormanlar yanıyor diye vaveyla ediyorlardı ya. İşte o ormanları söndürmek için. Ormanların yanmasından şikayet ediyorlarsa orman söndürene niye hakaret ediyorlar peki? (Cevabını aşağıda vereceğim.)

Bir örnek daha. İhanet tagı #HelpTurkey’e destek veren biri Katar’ın söndürme ekibi gönderdiğini duyunca ‘Niye bizim kendi söndürme ekibimiz yok mu?’ şeklinde bir twit attı. Yardım isteyen oydu. Yardım gelince aklına birden kendi itfaiyecilerimiz, ordumuz geliyor. O zaman kimseye sormadan niye tüm dünyadan yardım istedin? Maksat yangının sönmesiyse kimin söndürdüğünün ne önemi var? Önemli olan ormanlarımızı söndürmek değil mi? Ve onlar canlarını riske atarak söndürürken sen oturduğun yerde hakaret ediyorsun. Ormanlar yanarken yaptığın tek iş söndürenlere hakaret etmek. 

Bir örnek daha vereyim. Gazeteciliği kendinden menkul azılı muhalif biri İspanyol uçaklarının yangın söndürmek için geldiğini öğrenince sevinçten ağlayacağını yazdı. İki İspanyol uçağı çalışmalara katkı verir ama tek başına söndüremez. Ama zat-ı na/şahaneleri yine de ağlamak istiyor. Katar ve hatta soydaş Azerbaycan’ın yardımlarına kızarlar, Batıdan gelen bir yardımı gözyaşlarıyla karşılarlar. 

Şu tavırlardan birkaç sonuca ulaşılabilir. Birincisi, Hashtag yanlış olmuş. Türkiye’ye yardım edin çağrısı var ama herkesin yardımı kabul edilmiyor. Mesela Katar kırmızı listede. Çünkü hem Arap hem de Erdoğan’la dost. Azerilerin de yardımı makbul değil. Onlar Türk ama Erdoğan’a dostlar. Oysa istiyorlar ki yangınlar baş edilemez bir düzeye gelsin ve Erdoğan hükümeti altından kalkamasın -ki ağız tadıyla- iktidarı eleştirebilsinler. Dolayısıyla yangının sönmesini de istemiyorlar. İlle de sönecekse İspanyol’u, Fransız’ı, Hırvat’ı söndürsün ki hükümet tek başına söndüremedi desinler. Ama Katarlısı Azerisi söndürünce sanki hükümet söndürmüş gibi bir algıya sahip oluyorlar.

İkincisi, bu tagda amaç Türkiye için yardım istemek değildi. Tagı açanlar Türkiye’yi aciz gösterip hükümetin yönetemediği yaygarasını koparmak istediler. Nitekim yaptılar da. Bazı insanlar samimane destek verdiler ve fakat tagın botlarca yayıldığını bilmiyorlardı. Üçüncüsü, İspanyollara dökülen gözyaşı ve Katar/Azerbaycan nefreti Batıya karşı yüz küsur yıllık ezikliği bir kez daha ortaya çıkardı. Buna self-oryantalizm deniyor. Yani doğulusun ama batıcılık taslıyorsun. Bu güruh ki Batının çöpünü Doğunun altınına yeğler. İspanyol uçağını Arap uçağına tercih eder. Bunların sorunu zihinlerinde ve bu zihniyet asla değişmeyecek. Ne Batılı olacaklar ne de Doğudan kaçabilecekler. Doğuda Batıcılık oynamaya devam edecekler. Bu ülke hiç sömürge olmadı ama bu tür sömürgecilerden çok var.

Bu zihniyet bir virüs olup aşısı yoktur. Tıpkı travestiler gibi; ne erkek kalabildiler ne de kadın olabildiler. Bunların içindeki ateş ormanın ateşinden büyüktür. Müsaade edilirse o ateş herkesi yakar. Edilmezse ateş sadece onları yakar bitirir. Birlik ve beraberlik için hepimize düşen görev, bizden olmayan bu yabani (yabancı değil) zihniyeti mevcut nesle hapsedip sonraki nesillere aktarımını engellemektir. Çünkü mezkur zihniyet habistir. Toplum içinde yanmaya hazır odun gibiler. Toplumu yakmadan toplumdan ayıklamak lazım.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nerede

Nerede gördün 600 itfaiyeciyi he kilise restorasyonuna milyonlar harcarken 4 uçağa para bulamayan zihniyetin adamı travesti senin gibiler kendini nasıl tarif ettin öyle

ABDULLAH

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahîm. Elhamdulilahi rabbil âlemin vesselatu vesselâmu âlâ Rasuline Muhammed in ve ala alihi ve sahbihi ecmain. es-Selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtuhû İki cihan saadetine kavuşmak, ancak ve yalnız Allah (Celle Celâlühû) ‘ nün rahmet olarak gönderdiği Peygam­ber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e tâbi olmaya bağlıdır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23