• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Yalan felaketi

02 Ağustos 2021


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Bu ülkede doğal bir afet olsa da hükümet düşse diye dua edenler var. Öyle içlerinde de değil. Kameranın karşısına geçip deprem, yangın, sel vs. olursa hükümet gider deyip duasını açıktan yapanlar var. Yaşadığımız günler tam da onların keyfini hoş edecek günler. Önce korona virüsü ile imtihan olunduk ve mezkur güruh pandemiyi siyasi fırsatçılığa çevirdi. Kapanma olunca esnaf batıyor dediler. Açılınca virüs yayılıyor dediler. Sarhoşları konuşturup, ‘Millet aç aç’ dediler ve fakat millete verilen 200 milyarı görmediler. Bedava gıda dağıtılınca milleti makarnacılıkla suçladılar. Hem dolar topladılar, hem de Merkez Bankası dolar bozdurunca sanki doları onlar almamışçasına 128 milyar dolar nerede dediler? Nerede bir olumsuzluk varsa onu öne çıkardılar.

Sonra yangınlar başladı. Yangınlarda olağan şüpheli PKK’dır. Çünkü örgüt daha önceleri yangınları çıkardığını itiraf etmişti. Mevcut yangınların faili de PKK ama muhalefet yine duymazdan gelip kaç yangın uçağı olduğu üzerinden hükümeti ateşe vermeye çalışıyor. Korolar halinde sadece 3 uçakla yangın söndürüldüğünü söylediler ama 40 küsur helikopterin çalışmalarını görmezden geldiler. Kılıçdaroğlu daha da ileri gidip helikopterlerin yangını yaydığını söyledi. Uçak sayısı fazla olsaydı muhtemelen uçaklar aleyhine konuşacaktı. 

Devlet yangını söndürürken onlar yangın çıkaranları serinletmek için adeta üzerlerine su döküyorlardı. Yetmedi yakılan yerlere otel yapılacağı yaygarasını kopardılar. Yangının çıktığı yerlerin belediyeleri muhalefetin elinde. Otel ruhsatını verse verse muhalefet belediyeleri verir. Ama suçlu yine hükümet oldu. Hükümet elbette ki pür u pak değil. Hataları çoktur. Ancak güzel yaptıkları iş bile kötü gösteriliyorsa burada kötü bir niyet vardır. Tüm bu kötülüklerse halkın aklını çelmek için yapılıyor. Öyle bir kara propaganda ki sadece siyaset değil terör örgütleri ve mafya da işini gücünü bırakmış sosyal medyada saldırıya geçmiş.

Madem yalanın müşterisi halk, o zaman halkımız dikkatli olmalı. Tahrip kolay tamir zordur. Tahrip edenler PKK mensupları. Tamir edense devlet. Tahripçiler tahrip ederken müttefikleri devleti suçluyor. Oysa ki böyle günlerde bir araya gelinir ve soruna hep birlikte bir çözüm aranır. Ancak bizdeki muhalefet doğal afeti bile hükümete mal ediyor. Mafya bozuntuları bile hükümetin faillere benzin temin ettiğini ima ediyor. Öyle bir cehalet ki yangın için bir kibrit ya da çakmağın yeterli olacağını bilemiyor. 

Ama bu saçmalıkların da müşterisi var. Sorgulamadan söylenenlere inanıyor. Hükümet elbette ki yalanlarla mücadele edecek ama tek işi bu değil. Yalanı oturduğunuz yerden söylersiniz. Fakat söylenenin yalan olduğunu ortaya çıkarmak için öncelikle yalancılar kadar rahat olmak ve herhangi bir sorumluluğunuzun olmaması gerekiyor. Ülkeyi yönetenlerin tek işi yalanla mücadele etmek olmadığına göre iş halka düşüyor. 

Halk, söylenenden önce söyleyene bakmalı. Söyleyen kişi veya medya güvenilir mi? Değilse söylenene şüphe ile bakmalı. İkincisi, iddianın karşıtları ne diyor ona da bakmalı. Tek kaynaktan beslenmekten çekinmeli. Üçüncüsü, madem iddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. O zaman söyleyenden delil isteyin. Dördüncüsü, bazen yalanlar doğrularla birlikte söylenir. Bazen de doğruların bir kısmı gizlenir. Mesela sadece 3 tane yangın söndürme uçağımız var dediler ama 40’tan fazla helikopterin de söndürmeye katıldığını ve helikopterlerin daha verimli olduğunu söylemediler. 

Yalan bir ahlak meselesidir. Ahlak bugün yoksa yarın da yoktur. Yalancılar kendilerine bir gelecek kurarlarken sizin de geleceğinizi elinizden alırlar. Yalanlara karşı şu ayet düsturunuz olsun; “Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz. Sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurat, 6)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeref

Cumhurbaşkanının uçakları (onüç adet) niye devreye girmiyor böyle günlerde,veya yağmur duasına niye çıkılmıyor .Diyanet teşkilatı böyle günlerde lazım....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23