• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
27 Nisan 2020

Virüsten dünya markası çıkarmak

2020 yılı tüm dünya ve Türkiye için zor başladı. İdlib operasyonu ve Elazığ depremi derken menşei Çin olan ve bilhassa gelişmiş ülkelerde daha çok ölüme neden olan corona virüsü ülkemize de uğrayıp 100 binden fazla kişiye bulaştı ve maalesef bugün itibariyle 2000’e yakın vefata neden oldu. Corona salgını ‘gelişmişlik hastalığı’ olarak tanımlansa yeridir. Çünkü daha hareketli toplumlarda daha çok bulaşmaya neden oldu. Mesela Afrika’da bu kadar vaka ve ölüm yok. Diğer yandan Batı dünyası o kadar gücüne rağmen salgına engel olamadı ve daha çok can kaybı verdi. Gün geldi 80 kuruşluk bir maskeye muhtaç kaldılar. Gelişmiş ülkeler çoktandır tekstili bırakıp teknolojik ürünlerin üretimine geçtiği için en basit sanayinin (tekstil) yokluğu onları ölümcül salgına karşı aciz bıraktı. Böylelikle gelişmişlik, ilginç bir şekilde hastalığa çare olamadı. Gelişmiş Batı ve Uzakdoğu bugünleri asla unutmayacak.

Şüphesiz Türkiye de unutmayacak. Kendi vatandaşını iyileştirmek için maske ve solunum cihazı eksiği çekmedi. Tüm hizmetler bedavaydı. Ayrıca 54 ülkeye yardım etti. Mevcut manzara gelecek için umut veriyor. Ekonomideki suni kırılganlık düzelse gelişmiş ülkeler kategorisine gireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bunu sakız fiyatındaki maskelere bakarak söylemiyorum. Bana umut veren şey sağlık sisteminin güçlü olmasıdır. Aslında sağlıktaki başarı ikinci umut veren unsur. İlkini aşağıda anlatayım.

Yıllardır neden dünya markalarımız yok diye yakınıp dururuz. Dünyada THY dışında bilinen başka bir global markamız yok. Bir beyaz eşya markasıyla bir lastik firması iyi gidiyor ama henüz global olamadılar. Ama gelişirsek markalarımızın sayısı da artar. Firmalar büyüye dursun, bu yıl sektörel olarak iki sektörde global marka olduğumuzu fark ettim. Birisi bahsini yaptığımız sağlık sektörü. Her hastayla ilgilenilmesi, ölümleri azaltan tedavi yöntemleri, hastane ve imkan bolluğu gösterdi ki çok iyi bir sağlık sistemine sahibiz. Eğer marka demek kalite ve güven demekse her ikisi de Türk sağlık sektöründe mevcut. 

Hal böyleyken hükümet virüs salgınından sonra sağlık sisteminin tanıtımını daha iyi yapıp yabancı hasta kabulüne kapıları açmalı. Yabancıların hem tedavi hem de fiyat avantajı için Türkiye’ye gelmesi için çalışmalar başlatılmalı. Çünkü virüs gösterdi ki; bu ülke sadece saç  ekiminde değil, diğer tüm branşlarda ileri düzeyde hizmet veriyor. Zannımca, hükümet tanıtımda geri kalsa bile Türkiye’nin bir kere adı çıktığı için yabancı hasta sayısında patlama yaşanacaktır. Çünkü tanıtımı CNN ve Reuters gibi medya kurumları yeterince yaptılar.  Öyle bir anlattılar ki, CHP’nin New York Times ile  el ele verip yaptıkları karalama kampanyalarını bile temize çıkardılar.

Benzer bir tanıtım Türkiye’nin silahlı İHA’ları için de oldu. Bahsini yapmak istediğim ikinci sektör buydu. Dünyanın sayılı medya kuruluşları Türk SİHA’larının İdlib’te Suriye tanklarını ve Rusların Pantsir dedikleri hava savunma sistemlerini nasıl avladıkların defalarca yazıp öve öve bitiremediler. Türkiye milyarlarca dolar para verse bu kadar tanıtım yapamazdı. Artık ‘Turkish drone’ (Türk dronu/İHA’sı) diye bir kavram var.  SİHA’larımız ünde Amerikalı ve İsrailli droneların önüne geçti. Hatta an itibariyle Libya’da ününü pekiştirecek saldırılar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Tunus ile 240 milyon dolarlık S(İHA) ortak üretim ve satış anlaşması yapıldı. Bu sadece bir başlangıç ve gelecekte daha çok Türk SİHA’sı satılacağının simgesi. 

Şuna da dikkat buyurun; bu markalar özel şirketlerin değil devletin. Hepsi de zor dönemlerde ortaya çıktı. Belki de daha bilmediğimiz nice başarılar gün yüzüne çıkmayı bekliyordur. Onun için umutsuzluğa kapılmayalım. Çünkü “gerçekten her zorlukla beraber bir kolaylık vardır (İnşirah, 6)”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mario

YARINDA ALİ ERBAŞ VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YAZIN DA OKUYALIM
 • Yanıtla

Abdulkadir Aytekin

Allah razı olsun bu dönemde böyle ümit verici yorumlara çok ihtiyacımız var
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23