• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
23 Mart 2020

Virüs üzerinden inanç savaşı

Korona virüsünün ortaya çıkmasında ve yayılmasında hiçbir rolü olmayan ve tam tersi mağduru olan mütedeyyin insanlara yapılan hakaretler devam ediyor. Saldırganların mesnetsiz iddiasına göre muhafazakar kesim-ki buna hükümet de dahil- virüse çare olarak duayı öneriyor. Böyle bir öneri yok ama olmayan bir şey üzerinden muhterem insanlara saldırmaları yeni değil. 

Madem saldırıyorlar, o zaman cevap vermek artık bir zorunluluk haline gelir. Evet, inanan insanlar başlarına bir musibet geldiğinde dua ederler. Çünkü her şeye gücü yeten Allah’ın gözle görülmeyen bir virüse gücünün yetmeme ihtimali yoktur. Ancak bilmezler ki (ya da çoğu bilir ama yine de iftira atar) Müslümanlar duanın yanı sıra tıbbın da kapısını çalıp bilimsel yollarla iyileşmeye çalışırlar. Çünkü tıbbı da yaratan Allah’tır. Ayrıca iyileşmek için gösterilen her çabaya fiili dua denir. Tabii onlar fiili duayı da bilmez veyahut kabul etmezler. Çünkü dua varsa kendisine dua edilen Şafi ve Kadir-i Mutlak  olan Allah da vardır. İşte onlar inançsız oldukları için dua etmezler. 

Ancak ne var ki bir din haline getirdikleri ve kendilerinin tekelinde olmayan ve olmayacak olan bilimin görünmeyen bir virüse karşı aciz kalması onları deli ediyor. Bilim çare olmayınca sonuç ölüm oluyor ki, en korktukları kavram budur. Ölüm ateistler için bir sondur. Ortalama ömürlerinin daha da kısalması demektir. Düşünün ki 80 yıl yaşamayı planlıyorlar ve fakat 40 yaşına gelmeden ölüyorlar. Ayrıca bu acıyla yaşarken bilimden bihaber (!), kitap okumaz (!), dünyayı bilmez (!) bir hacının ölümden sonrası için öne sürdüğü cennet ve cehennem gibi argümanların doğru çıkma ihtimali onları deli ediyor. Adam o kadar okumuş, kitaplar yazmış, hatta birisini 2500 TL’ye satacak kurnazlığa sahip ama yine de Tillolu bir evliyaya yeniliyor. Dahası, kalbinde azıcık imanı olanın kendilerini terk edip maneviyata yönelmesi onları korkutuyor.  

Biraz empati yapınca hepsinin böyle bir inanış içinde olması nedeniyle saldırganlaştığı kanaati oluşuyor. Ama onları üzecek başka şeyler de var. Bir kere onların iddia ettiklerinin aksine dindar kesim bilimle gayet barışık ve çok da iyi istifade ediyor. Tek fark, onlar bilimi kılavuz ve hatta mürşit yaparken, dindarlar eşek misali sırtına binip onunla ihtiyaçlarını görüyorlar. 

Bu arada kendi dinlerinin kötü mü’minleri oldukları da gözden geçmiyor. Gerçekten de bilim diye bir din olsa hepsi aforoz edilir. Çünkü çoğu fikri olmadan zikir ediyor. Örneğin birisi doktorlara güvenmediğini, vatandaşın da güvenmemesi gerektiğini ve onlara kendisinin önerdiği ilaçları doktora yazdırmalarını tavsiye edebiliyor. Bilim dininde şirk koşmak böyle bir şey olmalı. Hem her şeyin çaresini bilimde arıyor, hem de bilim aciz olunca kendi önerilerini bilime alternatif olarak dayıyor. 

Aslında kendi inançsızlıklarını iç dünyalarında yaşayıp inananlara saldırmasalar hepsine hidayet bulmaları için dua edebilirdik. Ancak hakaret eden birilerine dua etmek de zor geliyor. Yine de onların rağmına onlar için en iyisini dileriz. İsteyen istediğine inanmakta serbesttir. Fakat her inanılan şey doğru değildir. Bilhassa insanları biçare bırakan musibetlerin olduğu dönemlerde belalar inandıklarımızı sorgulamak için birer fırsattır. İşlerini kolaylaştırmak adına bir an için nefret ettikleri mütedeyyin insanların hiç olmadığını, sadece kendilerinin olduklarını farz ederek düşünsünler. Gayet basit ve külfetsiz olan bu tefekkürü yapsınlar bakalım sonuç ne olacak. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

GALİP

Allah’ın gözle görülmeyen bir virüse gücünün yetmeme ihtimali yoktur. peki neden yenmez bütün cahilliğimle soruyorum
 • Yanıtla

genç osman

iman tevhidi, tevhid teslimi, teslim tevekkülü, tevekkül saadet-i dâreyni iktiza eder. Fakat yanlış anlama! Tevekkül, esbabı bütün bütün reddetmek değildir. Belki esbabı, dest-i kudretin perdesi bilip riayet ederek esbaba teşebbüs ise bir nevi dua-i fiilî telakki ederek müsebbebatı, yalnız Cenab-ı Hak’tan istemek ve neticeleri ondan bilmek ve ona minnettar olmaktan ibarettir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23