Venezuela; petrolü var silahı yok

28 Ocak 2019 Pazartesi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, meşhur liderleri Hugo Chavez öldükten sonra yönetimi devraldı. Chavez’in liderlik vasıflarının daha iyi olduğu ve bugün yaşasaydı Amerikan baskılarına daha iyi direneceği kuvvetle muhtemeldir. Maduro’nun ülkesi hâlâ sosyalizmle yönetilen az ülkeden bir tanesi. Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreticilerinden biri. Amerika izole edip ambargo uygulamasa dünyanın en zengin ülkelerinden biri olacak (1950’de dünyanın en büyük dördüncü ekonomisiydi). Ama şimdi o kadar fakir ki enflasyon % 1,000,000’a dayanmış durumda. İnsanlar aç ve ülkeyi terk ediyorlar. 

Venezuela’nın gelir sorunu yok. Fakat yeraltı kaynaklarını satamadıkları için ekonomik kriz içindeler. Satamıyorlar çünkü Amerika’ya boyun eğmiyorlar. Amerika da boyun eğdirmek için darbe, suikast, ambargo, her yolu deniyor. En son Maduro’yu tanımadıklarını belirtip muhalif lider Juan Guaido’yu Devlet Başkanı olarak tanıdıklarını ilan ettiler. Demek ki halkın kimi istediği değil Amerika’nın kimi Başkan olarak görmek istediği önemli.

Oysa Maduro seçilmiş bir lider. Mevcut krizin nedeni kendisi değil, Amerikan ambargolarıdır. Yoksa bu kadar petrol ve gaza sahip olup da bitme noktasına gelmek gelmemekten daha zordur. Ama etrafınız sarılıp petrolünüzü satamazsanız aç kalmanız normaldir. Neticede petrolle beslenilmiyor ve paraya dönüştürülmediği sürece bir kıymeti yok. Amerika istiyor ki halk isyan etsin ve Maduro gitsin. Gitmezse devrilsin. Devrilmezse öldürülsün. 

Seçimin, partileşmenin ya da halk iradesinin Amerikalılar için bir önemi yok. Daha 30 yıl önce yeni dünya düzeninin startını verip demokrasiyi her yere yayacaklardı. Demek ki yeni düzene dair söylenmeyen gizli madde Amerika’ya itaat etmekmiş. Amerika’ya tabi olup bir de demokrat olursanız ne ala. Olmazsanız demokrasinizi başınıza yıkar. Aynısını Mısır’da da yaptılar. Türkiye ‘de 15 Temmuz darbesine destek verdiler. Ayrıca ABD’nin destek verdiği nice diktatör var. Hepsinin ortak özelliği evrensel değerlere değil Amerika’nın değerlerine/çıkarlarına sahip çıkmaları.

Maduro itaat etmediği için bir Amerikan işgaliyle bile karşı karşıya kalabilir. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Amerikalı diplomatlara bir şey olması halinde gereğini yapacaklarını söylüyor. Bir yandan da diplomatların Maduro’nun talebine rağmen Venezuela’yı terk etmelerini istemiyor. İstiyor ki kan çıksın ve Amerika müdahale etsin. Hâlbuki aynı Pompeo gizlice Kuzey Kore’ye gidip barış görüşmeleri yapıyordu. Demek ki keramet atom bombasında. Bu durum Venezuela ve her ülkenin kulağına küpe olsun.

Sadece Amerika değil çelişkileriyle bizleri şaşırtan. Maduro gibi bir solcu lidere karşı Amerika’yı tutan sözde solcular da Maduro’nun devrilmesinden mutlu olacaklar. Öyle ya Maduro hem solcu, hem de Erdoğancı. Sola ters bir durum. Zaten hep ters yönde gitmediler mi? Birçok solcu zengindir, ama fakirlikten, adaletten bahseder. Bir fakire bir lira verdiğini duymazsınız. Siz hiç fakirlere yardım dağıtan solcu bir dernek gördünüz mü? Rahmetli Sabri Ülgener’in dediği gibi; “Türkiye’de (solcu) aydın, formasyonu ve maddî şartları bakımından ters kanatta olmadığı halde [kapitalizme] karşıdır ve karşı olmayı entelektüelliğin gereği ve belki ön şartı saymaktadır.” Ülgener, solcu aydının (!) kapsamlı fikir tartışmaları yerine argo bir dil kullanıp karşı tarafı suçlayıcı ifadeler kullandığını söyler. 

Böyle beleşçi, kerameti kendinden menkul bir kesimin Madurocu olmaması gayet doğaldır. Çünkü yaşadıkları ile savundukları örtüşmüyor. Egoları her şeyden önce gelir. Bu yüzden egoizm insanlığın başlangıcından kıyamete kadar varlığını sürdürecek tek ideolojidir.

Maduro dik durur mu ya da durmaya gücü yeter mi yakında belli olur. Ama onun durumu fikirle zikrin ne kadar farklılaşabildiğini ve kaypaklığı göstermesi açısından numunelik bir olaydır. Sanılmasın ki solcu bir lideri destekliyoruz. Bizim tepkimiz Amerika’nın keyfiliklerine ve çelişkilere. Maduro’ya haksızlık yapılmamalı ve destek verilmeli. Maduro da sosyalizmi bırakıp dünya gerçekleriyle yüzleşmeli ve kendisini ve ülkesini adapte etmeli. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Bir yorumBir yorum4 ay önce
  Anlayana sivrisinek saz,anlamayan davul zurna az.yorumcuları aynı rumuz lar farklı, ulen maaşami .ı baglandiniz.hepiniz aynı telden calarsiniz.aklınızca algı oyunu görevi yaparsınız. Sahi sarayın çatısı altın kablama imiş, haberiniz varmı? Yatınca uyuyunbiraz kafayı bozacaksiniz hasetten ,fitne den.
 • selmanselman4 ay önce
  Yazarlarda en azından lise tahsili şart olmalı diye düşünüyorum.
 • OkurOkur4 ay önce
  "Söyle bana dostunu, söyleyeyim sana kim olduğunu" deniyor ya şimdi sosyalist moduro bizim dostumuz oluyorsa biz de sosyalist mi oluyoruz, moduraya bizim gelişmiş silahlarımızdan versek olmaz mı,fakir fukaraya yardım eden sol dernek vakıf zengin var mı araştırmadım ama mutlaka olduğunu düşünüyorum, peki bu memleketin son 17 yıldır kaymağını yiyenler, büyük iş adamları, müteaahitler kimler ve garibanlar için ne yapmışlar?
 • Dünya gerçekleriDünya gerçekleri4 ay önce
  Sn. Karataş, Son paragrafı açıklamanız daha iyi olur dünya gerçekleri dediğiniz sosyalizmin tam zıttı olan kapitalizm ya da özel mülkiyete dayalı adaletsiz bir sistem değil. Bire bir olarak İslam'ın bizlere söylediği ve iktisadi enstrümanların nasıl kullanılması gerektiğinin belirtildiği hak ve adalet merkezli faizsiz sistem düzenidir. Teşekkürler.
 • ihsanihsan4 ay önce
  Piyasa yı yazın hocalar, millet Ispanak alamaz oldu, bu kötü tarım politikaları yüzünden, maval okumayın.
 • esmaesma4 ay önce
  Maduronun neresi seçilmiş başkan ya. Zorla vatandaş kartı (oy verme karşılığı9 verilip yasa çıkartıp zorla başa gelmenin adı seçim mi oldu? SEn gerçek bi gazete okusana kardeş. Okuman varsa tabi
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 4 ay önce
  He adama silah verelim ! Sonra Venezuela haberlerinde izleriz , pompalı dehşet saçtı ! Pompalı pusu ! Pompalı bu ne ya her gün her gün artık yadırgar olduk cinayet , cinnet , Allah yardım et !
 • Kunta KürdeKunta Kürde4 ay önce
  Valla harita da Venezuelayın yerini kaç kişi bilir ? Ben şahsen bilmem ! Bana madurodan deyil manavdan haber ver ! Soğan da son durum ne olacak düşer mi çıkar mı! Eveen son et aldığım tarihi unuttum ! Sen ne anlatıyor hugo cavaz mugo cevez!

Günün Özeti