• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
08 Haziran 2020

Türkiye’nin desteğiyle Arap Baharı

2010 yılının Aralık ayında bazı Arap ülkelerinde diktatörlere karşı başlayan ve Arap Baharı olarak tanımlanan halk hareketleri sonucunda sadece Tunus’ta devrim gerçekleşti. Aslında hepsinde başarı ihtimali % 100 idi ve fakat bölgenin diktatör kardeşlerinin dayanışması yüzünden bazı ülkelerde devrim başarısız olurken bazılarında süreç devam ediyor. 

Devrimin henüz nihayet bulmadığı ülkelerden biri de Libya. Libya önemli bir ülke çünkü Türkiye devrimin halk lehinde gerçekleşmesi için direkt destek veriyor. Destek başarılı oluyor da. Öyle ki dünya medyası Türkiye’nin desteğini yaza yaza bitiremiyor. Kimisi Hafter’in rezil olduğunu söylerken, kimisi de bu diktatör kaçkınına destek veren Mısır, BAE, Suudi Arabistan, Rusya ve Fransa’nın büyük bir yenilgi aldığını yazdı. Bilhassa Rusya gibi güçlü bir ülkenin planlarının bozulması ve tüm diktatörlere destek veren BAE’nin bir kez daha yenilmesine dikkat çekiliyor. 

Artık şu kesin ki meşru Libya Ulusal Hükümeti yok edilmekten kurtarıldı. Hafter’in Libya’da bir geleceği yok. Belki doğudaki Bingazi gibi şehirleri elinde tutabilir ama bir isyancı olarak anılacak ve muhatap alınmayacaktır. Eğer iç savaşın seyrinde bir değişiklik olmazsa Arap Baharı ikinci bir ülkede daha Türkiye’nin desteği sayesinde başarılı olacak ve iktidar halkın elinde baki kalacak. 

Bu büyük bir zaferdir, çünkü bölgesel olarak belki de Ortadoğu’da yeni bir Baharın fitilini ateşleyecektir. Daha önce de Tunus’ta başlayan ateş tüm Arap ülkelerini sarmıştı. Eğer ki bir halk isyanı daha çıkarsa bu sefer hiçbir diktatör karşısında duramayacaktır. Ayrıca ne BAE ne de Suudilerin desteği fayda vermeyecektir. Hem destek verseler ne olur ki? Yemen’de ve Libya’da başaramadılar. Sisi ise onlardan çok Batı ve İsrail desteklediği için ayakta duruyor. Ayrıca ekonomileri yeni diktatoryal sponsorlukları kaldıracak kadar iyi değil. Fakat siyaset bilimcilerin de dediği gibi, yeni bir dalga zaferle sonuçlansa dahi muhtemelen daha kanlı olabilir. 

Öte yandan; Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve prestij bağlamında büyük kazanımları olacaktır. Bir kere Libya’ya çok sayıda silah satılıyor ve bundan para kazanılıyor. Ülkenin yeniden inşasında aslan payı Türk firmalarının olacaktır. Ayrıca Libya ile deniz sahası için yapılan anlaşma devam edecektir. Diğer yandan Libya’daki askeri şov Türk ordusunun gücünü düşmanlık besleyen ülkelere en güzel şekilde göstermiş oldu. Eğer ki başarısız olunsaydı şimdiye Yunanistan’ından Mısır’ına kadar birçok ülke tehditler savuracaktı. Ama Hafter’e veya İdlib’de Esed’e olanların kendi başlarına da gelebileceğini artık bildikleri için susuyorlar. Örneğin daha önce Katar’ı işgal etmeyi planlayan komşu ülkeler bir daha böyle bir hayal peşinde koşmayacaklardır. 

Aslında gelişmeleri Türk Baharı olarak adlandırmak da yanlış olmaz. Türkiye bir Osmanlı değil tabi ki. Yedi düvele meydan okuyacak güçte değil. Ama aynı yedi düvel bölgede Türkiye’ye rağmen bir şey yapacak durumda değil. Dün ‘değerli yalnızlık’ gibi yaftalarla dalga geçilen bir ülke bugün herkesin müttefik olmak istediği bir ülke haline geldi. An itibariyle düşmanlık besleyen BAE, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelere bir göz kırpsa tümü tabiri caizse sevgililerini bırakıp Türkiye’nin arkadaşlığını kabul eder. 

Türkiye sınırlarına sığmayacak kadar büyük bir medeniyettir. Üç savaşı kazandığı için değil, kaybettiği için mareşal olan generallerin yönettiği ülkelere boyun eğmeyecek kadar mağrur, boyun eğdirecek kadar güçlüdür. Medeniyet aynı zamanda kökleşmedir ve Türkiye’de böyle bir kök var. Öyle bir kök ki Türkiye diğerlerine göre değil, diğerleri Türkiye’ye göre konum değiştirmek durumunda kalırlar. Dileriz ki bölgesel Türk Baharının müjdecisi olan son esintiler kalıcıdır. Eğer Türk Baharı gelirse Arap Baharı muhakkak ki takip edecektir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sadet

İNŞEALLAH REİSİN Liderliğindeki Türkiye bunu ALLAHIN Yardımıyla. Başaracak ğüçtedir içimizdeki fıransızlar istemeselerde
 • Yanıtla

Ismail

Reis esaygilar her seyi bilir
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23