• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
22 Mart 2021

Türkiye’de terörün profili

Terör bu ülkenin nerdeyse 40 yılını, 40 bin insanını ve devasa bir gelirini alıp yok etti. Terörün verdiği zararın daha ne kadar süreceğini kimse bilmiyor, çünkü öyle bir mefhum ki sadece dağda eli silahlı bir terörist olarak değil şehirde bir sivil gibi veya siyasette bir parti veya partili gibi görünüp izini toplumun temiz alanının içinde kaybettirebiliyor. Dekor değiştiren terör bazen de oluyor yakayı ele veriyor. Hatta aşikâre olarak terörün kendisi olduğunu gizlemeyen yapılar ve insanlar da var. Tıpkı HDP ve mecliste “Biji Serok Apo” diyerek aidiyetini ve tabiiyetini PKK’ya bağlayan HDP’li vekiller gibi.

HDP şimdi kapatılmakla karşı karşıya. Kapatılmak çok da umurlarında olmamalı çünkü partilerin kapatılmasını zorlaştıran kanuna destek vermemişlerdi. Onlar da biliyor ki parti kapatıldığı gün yeni bir parti açılır. Nitekim öyle de olacak. Dolayısıyla kapatılmanın kendilerine bir zararı olmayacağı için mağduru oynayıp destek toplamayı bile düşünüyorlardır. 

HDP kendi tabanının da beklediği üzere siyaset yapmadı veya yaptırılmadı. Ya gönüllü olarak ya da zoraki PKK’nın siyasi uzantısı olmayı kabul etti ve talimatla siyaset yaptı. İçlerinden birisi de PKK’ya direnip kendi düşüncelerini ortaya koyamadı. Bazıları zaten PKK ile aynı çizgide oldukları için gelen talimatlara uyarken bazıları da farklı bir fikri olsa dahi korkusundan sesini çıkaramadı. 

Bu durum gösteriyor ki; PKK’nın barış gibi bir derdi yoktur. Çünkü barışı istese kendisine yakın olan bir siyasi parti onlar için bulunmaz nimettir. Bu sayede devletle görüşmeler yapılır ve barışın önü açılırdı. Ancak HDP’ye siyaset yapma fırsatı tanımaması ve onu hem siyasi hem de insan kaynakları şubesi olarak kullanması çatışmayı tercih ettiğinin göstergesidir. Ayrıca barış isteseydi daha akil ve makul düşünen adayların vekil olmasının önünü açardı. 

Öte yandan; PKK içinde de birden fazla PKK var. Sol fraksiyonlardan tutun mezhepçi gruplara kadar devletle sorunu olan ve şiddet kullanarak intikam almak isteyen birçok grup PKK’nın içinde gizlenmiş vaziyette terör estiriyorlar. Bir gün PKK’nın ana gövdesi silah bırakmak istese bile mezkur gruplar ya engel olacaklar ya da ayrılarak çatışmaya devam edeceklerdir. 

Terörün hâlâ devam etmesinde siyasi partilerin de rolü var. HDP’nin bir ittifakta olması o ittifakı iktidar bile yapabildiği için Millet İttifakı onca farklılıklara rağmen HDP’yi arasına aldı. Partilerin ittifak yapmasında bir beis yoktur ve HDP de pekâlâ ittifakta yer alabilir. Ancak HDP’nin terörle iltisaklı olmasının muhtemel bir iktidarda devlete verebileceği zararın düşünülmesi gerekir. Aslında buna da çözüm vardı. Millet İttifakının diğer üyeleri yanı başlarındaki HDP üzerinden terör örgütüne ulaşabilir ve terörün bitmesi için çaba gösterebilirdi. Belki de olumlu bir sonuç alabilirlerdi ve terörün bitmesine vesile olacaklardı. Ancak onlar HDP’yi kaçırmamak adına bu partinin suça bulaşmış siyasetine arka çıktılar. Devletin yaptığı operasyonlardaki kayıplarda bile PKK’yı anmayıp hükümeti suçladılar. Eğer ki HDP siyaseti bu kadar tolere edilirse PKK da siyasi destekten cesaret bulup silah bırakmaya yanaşmayacaktır. 

Öte yandan, Cumhur İttifakının terörle mücadeleyi eskisi gibi güvenlik güçlerine teslim ettiği görülmektedir. Bilhassa Ak Parti geçmişte Kürt halkına daha sıcak mesajlar verip din, kültür ve tarihsel birliktelik üzerinden kardeşlik vurgusu yapardı. Son dönemde bu tür mesajlar pek duyulmamaktadır. ‘Sivas’ın ötesi’ne gitmek terimi unutulmuşa benziyor. Oysa eski söylem tekrar canlandırılsa çok faydalar görülecektir. Tıpkı Ak Parti gibi MHP’nin de Kürtlere yönelik sıcak mesajlar vermesi ve politikalar geliştirmesi kendisi için artı puan olacaktır. Kaldı ki en zıt duran tarafların çağrıları daha çok dikkat çekmekte ve sonuç vermektedir. Terör aramızdaki boşluklarda yaşar. Birlik olursak yaşayamaz. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Çok yerinde bir makale .  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23