• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
19 Ekim 2020

Türkiye hâlâ savunma pozisyonunda

Medyada Türkiye düşmanlarının yaydığı propagandalardan biri Türkiye’nin birçok cephede birden savaştığı ve birçok ülkeyle düşman olduğudur. Diyorlar ki; Türkiye Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Akdeniz’de ve Azerbaycan’da savaşırken, aynı zamanda İsrail ve Mısır gibi bazı Arap ülkeleriyle husumet içinde. Söylenenler doğru ama suç Türkiye’nin mi, orası tartışılır. 

İşin aslı şu; Ortadoğu hiç olmadığı kadar sıcak bir dönemden geçerken Türkiye de terletici havadan nasibini alıyor ve kendi geleceğini, güvenliğini ve egemenliğini güvence altına almak için büyük bir çaba sarf ediyor. Dış müdahaleler bir yana, Arap Baharı sadece isyanların olduğu ülkeleri değil, Türkiye gibi tüm bölge ülkelerini etkiledi. Nerede bir otorite boşluğu olduysa orada terör yeşerdi ve bu terör Türkiye’ye kadar uzanıp kendi sokaklarımızda kendi halkımızı katletti. Suriye’deki durum herkesin malumu. Türkiye önleyici bir tedbir olarak Suriye’ye girmeseydi; 1) DEAŞ daha çok vatandaşımızı öldürecekti, 2) YPG ABD’nin desteğiyle tüm Kuzey Suriye’yi ele geçirecekti ve 3) Bugünkünün üç katı kadar mülteci Türkiye’ye sığınacaktı. 

Öte yandan; Irak’ta olmak zorundayız çünkü orada PKK var. Eğer Türk askerinin varlığı Irak’ın egemenliğini ihlal ediyorsa verilecek cevap basit; ya Türkiye’nin egemenliği ve güvenliği? Keşke Irak kendi dağlarına yerleşen terör örgütünü kendisi temizleyebilse. Ancak yapamadığı için onların yapacağı işi Türkiye üstlenmiş oluyor. Dolayısıyla Irak’ta Türk askerinin varlığı meşru ve terörü önleyici bir tedbirdir. Bunu kabul etmeyenler Irak’a 10 bin km uzaktan gelip terörü önleyici operasyonlar adı altında Irak’ı yerle bir eden Amerika’nın varlığını izah etmeliler.

Doğu Akdeniz’de ise durum malum. Ege ve Akdeniz’de bu kadar kıyımız var ama denizimiz yok. Çünkü hepsini Yunanistan sahipleniyor. Deniz de bir topraktır ve Yunanlılar topraklarımıza el koyuyorlar. O toprakların ne kadar faydalı olduğu Karadeniz’de çıkan doğalgazdan anlaşılabilir. Birileri istiyor ki Türkiye Yunan işgaline karşı sessiz kalsın. Ama kalmayınca da suçlu (!) oluyoruz.

Azerbaycan ise farklı bir ülke olsa da kardeş bir ülkedir. Birisi öz kardeşinizin malına ve canına kast ettiğinde öylece izleyip, “barışın” mı dersiniz yoksa gasp edilen mülkünü geri alması için yardım mı edersiniz? Elbette ki kardeşinize sahip çıkarsınız. Kaldı ki kardeşinize saldıran da fırsatını bulduğunda önüne geleni katleden Ermenistan. Yani sizin azılı düşmanınız.

Türkiye bahsi geçen ülkeler dışında başka bir yerde savaşmıyor. Libya’da yine deniz sahasını korumak amacıyla çatışmalara taraf oldu. Katar’da askeri bir üssü var çünkü Katar dost bir ülke. Katar’ın komşuları ise jetlerini Yunanistan’a gönderecek kadar Türk düşmanı. Somali’deki üs tamamen eğitim amaçlı olup bir insani yardım faaliyeti olarak görülmeli. Bu ülkelerde ne işimiz var diyenlere verilecek cevap da şu; siz değil miydiniz Türkiye’nin hiç dostu kalmadı diyen? Buyurun size dost. Dostun Batılısı mı makbul? O zaman bir dost söyleyin. Yunanlıları destekleyen AB mi? Mesela Fransa mı? Yoksa YPG’ye bedava silah verip bize parasıyla füze ve jet satmayan Amerika mı? Türkiye’nin ekseni mi kayıyor yoksa ekseni kaydırılıyor mu? Türkiye’ye karşı adil olunsaydı bu noktaya gelinir miydi?

Kim ne derse desin, bu ülke yayılmacı değil ve halen kendisini ve çıkarlarını savunmanın derdinde. Öyle olmadığını iddia edenler bir an için devletimizin her şeye sessiz kaldığını tahayyül etsin. Mesela bir terör devleti kurulmuş olsun. Sokaklarda bombalar patlasın. Ülkede 10 milyon mülteci olsun. Ege’de denize girmek için Yunan sahil güvenliğinden izin alınsın. Başkaları Mavi Vatan’da doğalgaz bulup çıkarsın. İyi mi olurdu?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mizan

Hakkaniyetli yazmışsınız sn. yazar. Allah vatanımıza, milletimize selâmet versin..
 • Yanıtla

Şahika

Allah içimizde ki beyinsizleri gafletten uyandırsın. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23