• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
11 Mayıs 2020

Türkiye bir ülke değil, medeniyettir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Mayıs’ta twitter hesabında Somali’ye hibe edilen solunum cihazları ile ilgili şöyle bir cümle kullanmıştı; “#MilliTeknolojiHamlesi ile geliştirdiğimiz solunum cihazları Somalili kardeşlerimize nefes olacak. Medeniyet imkân değil, vicdan meselesidir. Milletimizin imkânları da vicdanı da mazlum ve muhtaçların yanındadır... Aziz Milletim, senin kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır!” 

Kendileri bu cümleleri saat 14.00 gibi sarf ettiklerinde ben de Somalili bir akademisyenle telefonda konuşuyordum. Solunum cihazlarından bihaber Somalili dost aynen şu kelimeleri kullandı; “Türkiye bir ülke değil, bir medeniyettir. Bu yüzden çökertmek istiyorlar ve bu yüzden çökmüyor”. Bu ince ve derin tesbit şahsen beni hayretler içinde bıraktı. Erdoğan ya da başkası söyleyince kendi ülkesini abartılı övmek olarak görülebilir. Ama dışarıdan birileri de aynı şeyleri söyleyince kalp daha da mutmain oluyor. 

Tevafuk eden bu iki görüş akla bazı sorular getiriyor. Medeniyet imkan mı yoksa vicdan mıdır? Türkiye sadece bir ülke midir yoksa Huntington’un ıskaladığı (ya da belki de bilerek bahsini yapmadığı bir medeniyet midir?) Eğer bir medeniyetse bu yüzden mi hedef? İçeriden ve dışarıdan çökertilememesinin sebebi medeniyet midir? 

Bazı toplumlar ve insanlar şunu anlamadı; maddi ve manevi gelişim doğru orantılı değildir. 21. yüzyıldayız ve fakat insanlık daha ahlaklı, edepli ve insan haklarına saygılı değil. Toplumları bitiren kapitalizm ve komünizm canavarları son 200 yılda insanlığı ahlaken çökertti. Evet kapitalizm teknolojik gelişmeye önayak oldu ama bunu insanları ve değerlerini yok ederek yaptı. Sosyalizm ise insan fıtratına aykırı olmasının yanısıra, insanlığa sadece fakirlik vaad etti. Hiçbirinde vicdana ve insan olmaya yer yoktu. İnsan ya üretimin bir parçası, ya da üretime isyan eden birer militan olacaktı. İki seçenekte de merhamet yoktu.

 Bedenimizin dışındaki hayat gelişti ve kolaylaştı ama manevi değer olarak bizlere bir şey katmadı. Hiçbir devirde medeniyetin zirve yaptığı bu dönem kadar insan ölmemiş veya ölümlere seyirci kalınmamıştı. Çünkü insan mekanikleşirken makinenin çarkları arasına konması gereken maneviyat yağı yoktu. İmkanlar çoktu ama sadece birilerinin kontrolündeydi. Bolluğun ve varidatın en çok olduğu bir dönemde insanlar açlıktan ölüyordu. Bundan 500 yıl önce Afrika’da açlıktan ölüm diye bir şey duymadık tarih kitaplarında. 

Böyle bir hengamda çağı yakalayıp en önde giden olmasa da geride kalmayan Türkiye, bugün ölüme terk edilen Afrika’ya yardım ediyorsa sebebi; köklü bir medeniyet olmasındandır. Bu medeniyet, bilhassa Osmanlı tarafından ortak din ve değerler üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı ki gittiği yerde Müslim gayrimüslim demeden herkese vicdanıyla hizmet etti. İslam kültürünü yayarken diğer inançlara karışmadı. Fakiri fakir olduğu için doyurdu, suçluyu suçlu olduğu için cezalandırdı. Yıllar içinde bir medeniyet halini alan devlet, sosyal hayat, yardımlaşma ve adaletteki uygulamalar dünkü ve bugünkü toplumun ve devletin şahsiyetini meydana getirdi. 

İşte bu yüzden Osmanlı bakiyesi olan Türkiye bir fakir görünce yardımına koşuyor veya mülteci gelince kapısını açıyor. Çünkü kalıplaşmış ikibin yıllık devlet geleneği ve 1350 yıllık İslam kültürü bunu öğretti. Bunun adı medeniyettir. Selçuklu yıkıldı Osmanlı oldu. Osmanlı yıkıldı Türkiye oldu. Ama kadim medeniyet yıkılmıyor. Çünkü Anadolu’da, Bosna’da, Filistin’de, Somali’de kökleri ve çınar ağacı misali medeniyete sahip çıkan bir millet var. Bu medeniyeti ne yeni rejimler, ne ideolojiler, ne iki insan ömründeki ülkeler, ne içeridekiler ne de dışarıdakiler yıkabilir. Dahası, medeniyet güçtür ki böyle bir güçle uğraşmak muarızı güçsüz bırakıp kolay lokma haline getirir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Hoca

Hay diline sağlık,10 numara yazi olmuş.Nasil ki insanların vicdani olması gerekli ise,Devletlerin de vicdani olması lazım ve her olaya pragmatik hesap yapmamasi lazım.Sonra bir virüs gelir,haksiz olarak diğer insanların gaspettigin hakkini alir ve seni bütün dünyada rezil kepaze eder.
 • Yanıtla

kürşat okay

Türkiye bir ülke değil bir medeniyetdmedeniyetdir somalili bir akademisyen bile bizi bizden daha iyi tanımış.Böyle büyük bir medeniyetin mebsubu olduğum için Allahıma hamd olsun.Güzel bir yazıydı Allah razı olsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23