• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
22 Haziran 2020

Türkiye; Avrupa’nın amansız fedaisi

Türkiye, Batılılaşma hevesi uğruna 1950’lerden bu yana Avrupa’yı korumak için ileri karakolluk görevi görmeye devam ediyor. NATO’ya girdikten sonra en büyük askeri katkıyı sunan ülkelerden biri Türkiye’ydi. Eğer Sovyetler Birliği Batı blokuna saldırsaydı ilk olarak bizim ülkemizi yok edeceklerdi. Çünkü Türkiye sadece bir adım uzaklarındaydı. Sonra soğuk savaş bitti ve fakat Türkiye’nin fedakârlıkları bitmedi. 

2016 yılında AB ile imzalanan mültecilerin geri iadesi anlaşması gereği göçmenlerin Avrupa’ya gitmesinin önüne geçildi. Karşılığında vizeleri kaldıracak, gümrük birliği anlaşmasının kapsamını genişletecek, üyelik görüşmelerini yeniden başlatacak ve mülteciler için yıllık 3 milyar Euro katkıda bulunacaklardı. Ama hiçbir taahhüt yerine getirilmedi. Hükümet buna binaen sınır kapılarını yeniden açınca, üste çıkmak için Türkiye’yi şantaj yapmakla suçladılar. 

AB’yi Rusların ve Esed rejiminin sebep olduğu mülteci akınının önünde set olarak kurtaran Türkiye, bugünlerde Libya’da farkına varmadan Birliği bir kez daha koruyor. Malum, Ruslar Libya’da Hafter’in çetelerini destekliyorlar. Ruslar meşru Libya hükümetinin Sirte şehrini ve güneyindeki petrol bölgelerini almasını engellemek için Suriye üzerinden Libya’ya çok sayıda jet gönderdi. Bunun karşılığında maddi getirilerin yanısıra askeri bir üs istiyorlar. Eğer Libya’da Rus üssü kurulursa Ruslar güneyden Avrupa’yı sarıp yeni bir cephe açmış olacak. Bunu Amerikalılar da fark etti ama Avrupalılar hâlâ uyuyorlar. Libya’da konuşlu Rus füzelerinin Libya’dan gelecek Afrikalı mültecilerden daha zararlı olacağını henüz keşfedemediler.

Bilhassa Fransa Avrupa’ya büyük bir ihanet içinde. Bugüne kadar başarısızlıklarıyla ön plana çıkan ve bir daha da seçilmeyeceği muhtemel olan Macron, amansız bir şekilde Hafter’e destek verdi ve bu amaçla BAE ve Rusya ile ittifak yaptı. Fransa ve Rusya BM Güvenlik Kurulu üyesi ve bizzat kendileri Serrac yönetimini meşru hükümet olarak kabul ettiler ama şimdilerde yıkmak için uğraşıyorlar. Hükümet yıkılacak ki Fransızlar Libya petrolüne el koysun. Ama bunu yaparken tüm Avrupa’yı da Rus füzelerinin menziline koydular. Buna rağmen halen Türkiye’yi Libya’ya müdahale etmekle suçluyorlar. Hatta Türk gemilerini durdurmaya çalıştılar ama başarılı olamayınca gidip NATO’ya şikâyet ettiler.

Bu son olay Fransa’nın Avrupa’ya ve genel olarak Batı blokuna ilk ihaneti değil. Fransa’yı Alman işgalinden müttefik ülkeler kurtarmıştı. Ancak General De Gaulle yine de 1966’da ülkesini NATO’nun askeri biriminden çıkardı. O günlerde Sovyetlerle bir savaş olsaydı Fransızlar NATO’yla birlikte hareket etmeyeceklerdi. Ama lokasyon olarak diğer NATO ülkelerinin arasında bulunduğu için yine de korunmuş olacaklardı. Fransızlar 2009’da yeniden NATO üyesi oldular. Ancak her zamanki gibi hiçbir fedakârlıkta bulunmamalarına rağmen en çok ses onlardan çıkıyor. Macron geçen yıl haddini aşarak Türkiye’nin Barış Pınarı Hareketini bahane ederek NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi. Bugünlerde ise beyni olmayan(!) NATO’yu Türkiye’yi cezalandırmaya çağırıyor. Sebep; Türkiye Libya’da hem kendi çıkarlarını hem de Avrupa’yı koruduğu için.

Ne Fransa ne de başka bir Avrupa ülkesi Türkiye’nin kıymetini bilemedi. Türkiye ise işbirliği yaparak kazan-kazan prensibine göre hareket etti. Ancak Türkiye kazanmıyor. Ve Avrupa Türkiye’yi eşit bir partner olarak görmüyor. Oysa ki kozlar Türkiye’nin elinde. Bu hengamda yapılması gereken şey Türkiyesiz bir Avrupa’nın ciddi bir güvenlik sorunu olacağını fiili olarak hissettirebilmektir. Avrupa Türkiye’ye mevcuttan daha fazla zarar veremez. Bu yüzden mültecilerle ilgili yeni bir anlaşmaya yanaşmamalı. Bu sayede bir muhasebe yapsınlar ki Fransa’nın mı yoksa Türkiye’nin mi kendileri için daha faydalı olduğunun farkına varsınlar. Avrupa zirveden inerken Türkiye yukarı tırmanıyor. Kesişme noktası bugünkü nokta değil.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

Libya dan bedava petrol ve üs sarti niye istemiyoruz ruslar bizden akilli cikiyor.
 • Yanıtla

Mehmet

Rus gazina olan ihtiyaclari Turkiye'nin karakol gorevi icrasindan daha muhim oldugundan; Avrupa'ya verilecek mesajlarda etki dusuk kalmaz mi?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23