• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
11 Ocak 2021

Trumpizm’in doğuşu

Amerika’nın bu kadar çalkalandığı ve gündem olduğu günlerin sonuncusu 11 Eylül saldırılarıydı. O gün saldırı dışarıdan gelmişti. Şimdi ise saldırı bizzat Amerikalılar tarafından Amerikan kongresine yapılıyor. Trump’ın kendi yandaşlarını kongre önüne çağırmasının şüphesiz ki rolü büyük. Ama tek suçlu Trump mı? Seçimden bir gün sonra Trump seçim zaferini ilan eder etmez oy sayımının bitmediği eyaletlerde sayımlar birden yavaşlayıp günlerce sürdü. Ne hikmetse Trump’ın önde götürdüğü tüm eyaletlerde Biden öne geçti. Trump ve taraftarları hile var demelerine rağmen kimse oralı olmadı. 

Trump da bilhassa Twitter’dan verdiği mesajlarla direniş gösterdi ve sonunda kongredeki olaylar meydana geldi. Biden’cı derin devlet ve medya kongreye zorla girenleri terörist olarak ilan ettiler. Aslında bildiğimiz kadarıyla göstericilerin elinde silah yoktu. Ayrıca polisin bariz bir zafiyeti var. Şu da var ki bir polis hariç ölenlerin tamamı göstericiydi. Fakat yine de terörist ilan edildiler. 

Demek ki birileri ABD’ye saldırınca, Amerikalı da olsa hemen terörist oluveriyor. Oysa bizim meclisimiz 15 Temmuz’da bombalandığında saldırganlara terörist dememişlerdi. Dahası, darbenin elebaşı Fetullah Gülen, Biden’ın seçim bölgesi olan Pennsylvania’da Amerikan koruması altında yaşıyor. Türkiye iadesini istemesine rağmen vermediler. 

ABD kongresinde yaşananların Biden’cılar tarafından bir fırsata çevrilmeye çalıştığı da görülüyor. Yeni Şafak’tan Yusuf Kaplan’ın da belirttiği gibi “Yaşananlar, Trump’ın sonraki seçim kampanyasının önünü kesmek ve daha önemlisi de medyanın yalan yanlış ve son derece abartılı, ayartıcı haberleriyle seçimleri kazanan Biden’ın seçimlerdeki haksızlıkların üstünü örtmek ve kendi başkanlığının meşrûiyetini ilan etmek için müthiş bir fırsat sundu Biden’a! Yaşananların, Biden’ın şaibeli seçimini meşrûlaştırmak için tezgâhlanmış olabileceğini düşünüyorum”. 

Mevzunun Türkiye bağlamında ise terör kelimesi Türk-Amerikan ilişkilerinde önümüzdeki dönemin en önemli anahtar kelimelerinden biri olacak. Çünkü YPG terör örgütünü meşrulaştıran, onu Amerika’nın müttefiki yapan, Türkiye’ye kin kusan ve bir gazetecinin tabiriyle Amerika’nın Kasım Süleymani’si kabul edilen Brett McGurk, Biden’in ekibine dâhil oldu. McGurk görevden alındıktan sonra Twitter hesabından Türkiye ve Erdoğan aleyhine çok ağır ifadeler kullanmıştı. Muhtemelen yine çelik yelek giyip peşine Amerikan askerlerini takarak Kamışlı’da poz verecektir. McGurk’un gelişi Biden’ın Türkiye ile ilgili politikasının nasıl olacağına dair bilgi de veriyor. Biden, söz verdiği gibi muhalefete destek verip hükümeti ambargolarla sıkıştırırsa sürpriz olmaz.

Tabi eğer Türkiye ile uğraşmaya fırsat bulursa. Malum, Amerikan sosyal medya devleri Trump’ın hesaplarını kapattılar. Trump’ın yeni bir çağrı yapmasından çekindiklerini söylüyorlar ama Trump’ı susturmanın Trump’ın takipçilerini daha da tahrik edeceklerinin farkında değiller. Hatta böyle yapmaları, Trump’ın kongredeki olaylar nedeniyle kaybettiği itibarını daha da artıracaktır. Ancak görünen o ki Trump düşmanlığı akıllarına kilit vurduğu için gidişatı daha da berbat hale getirecek icraatlarda bulunuyorlar. 

Tahminim o dur ki; yaşananlar daha kötü günlerin habercisidir. Amerika’da Trupmizm diye bir hareket oluştu, oluşuyor. Bu hareketin üyeleri beyaz ırkçı, aşırı milliyetçi ve alt tabakadan gelen insanlar. Küreselci değiller ve fakat kendi ideolojileri küreselcilerinkinden daha az tehlikeli değil. Mezkûr gruba mensup insanlar Amerika’yı karıştırmaya devam ederlerse terörist gibi muamele görecekler. Bu da daha çok şiddete neden olacak ve belki de daimi sokak çatışmalarına neden olacak. 

Eğer tahminlerimiz çıkarsa bir daha ki sefere Trump ya da ona benzer başka biri başkan seçilebilir. Ama öncesinde Amerika karışacağı için ABD dünya politikalarına dönüş yapamayacaktır. Sonraki başkan kim olur bilinmez ama eğer ABD dünyada varlığını terör örgütlerini destekleyerek hissettirecekse iç kargaşayla uğraşması daha iyi olur. Bizim huzurumuz bozulacağına onlarınki bozulsun.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alparslan

Korkular korkular...sarı kafadan medet umanlar...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23