• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
09 Kasım 2020

Trump’ın kaybetmesi mi yoksa Biden’ın kazanması mı?

Demokrasinin beşiği olarak görülen ABD, oy sayımını bir haftadır bitiremiyor. Seçimden sonra açılan ilk sandıklar Trump’a net bir zaferin müjdesini verirken, vakit geçtikçe oy sayım süreci uzadı ve sayılan oyların oranı uzun bir süre sabit kaldı. Zaman geçtikçe Biden hep öne geçti. En geç bir günde bitmesi gereken sayım bir türlü bitmiyor. Bilhassa posta ile gönderilen oylarda hile olduğu, mesela ölülerin de oy verdiği ve bazılarının hem posta ile hem de direkt oy kullandığı iddiaları gündeme geldi. Eğer bir seçim varsa hile olduğu iddiaları da beraberinde gelir. Belki de gerçekten hile yapılmıştır ama kazanan da kaybeden de Amerikalı olduğu için bizleri ilgilendirmemesi gerekiyor.

Ancak bizde birileri ne yapıp edip seçimleri iç politika malzemesi yapmayı başardı. O birileri Trump kaybedince Erdoğan da kaybetmiş gibi sevindi. Hatta ukalalık yapıp Trump kaybettiği için Erdoğan taraftarlarıyla dalga geçtiler. Fakat kendilerinin Biden’in kazanmasına sevinmesini izah edemiyorlar. Belli ki Biden’in geçmişte Erdoğan’ı devirmek için muhalefetle çalışacağı sözlerine çok umut bağlamışlar. Belki de bu yüzden Kılıçdaroğlu dört gün önce CHP›nin Türkiye›yi yönetmeye hazır olduğunu söyledi. Demek ki Amerika›da esen rüzgârın buraya da erişip buradaki siyasi düzeni yıkacağına inanıyor. Ne de olsa Trump ve Erdoğan kanka(!).

Trump’ın berbat bir lider olduğunu herkes bilir. Türkiye onun döneminde az sıkıntılar yaşamadı. Ancak ambargoları hafifleten, Suriye’de Obama’nın arka çıktığı terör örgütlerine operasyona izin veren, lobilerin paralarıyla Türkiye aleyhine kararlar çıkartan Amerikan kongresinin kararlarını kısmen de olsa durduran ve FETÖ’yü Amerika’da susturan Trump idi. Trump böyleyken Biden açıktan hükümetimizi düşüreceğini söylüyor. Biden daha dostane bir dil kullansa belki de Trump’a bu kadar yanaşılmayacaktı.

Hem Erdoğan’ın Trump ile hiçbir kişisel çıkarı yok. O Trump’a değil, Trump ona yanaştı. Çünkü Erdoğan’ın cesareti ve güçlü liderliğine hayran olmuştu. Ayrıca Erdoğan ne yaptıysa memleket için yaptı. Patriotları vermediği için S-400’leri almadı mı? Ya da ilişkiler Amerika’nın PKK ve FETÖ’yü koruması yüzünden bozulmadı mı? Ülke düşmanlarına verilen destek görmezden de gelinebilirdi. Amerika doğru yanlış ne istese yapabilir ve iktidarın keyfini sürebilirdi ama kaybeden memleket olacaktı. Eğer Erdoğan muhalefetin istediği gibi yapsaydı ABD ile ilişkiler iyi olurdu ama muhalefet yine de mutsuz olacaktı. Çünkü bizim muhaliflerimiz Erdoğan›la anlaşan herkesten nefret ediyor. Yarın bakarsınız Biden de Erdoğan›la iyi olur ve ondan da nefret ederler.

Diyelim ki Biden döneminde ilişkiler daha da kötüleşti. Halk bunu şüphesiz ki Biden’in daha önce muhalefetle birlikte çalışıp Erdoğan’ı devirme sözlerine atfedecek -ki öyledir. Bu halk Biden’in ne söylediğini unutmadı ve dışarıdan bir müdahale ile hükümet değişikliğine asla müsamaha etmeyecektir. Halk Erdoğan’ın arkasında kenetlenir ve devrilmesine müsaade etmez. Dolayısıyla Biden’ın kazanmasına sevinmelerini gerektirecek bir durum yok.

Diyeceğimiz o dur ki; Bu ülkede herkes Amerikan seçimlerine Türkiye›ye vereceği fayda veya zarar bağlamında bakmalı. Biden Türkiye›ye zarar verecek gibi duruyor. Dolayısıyla onun gelmesine sevinenler ülke için değil kendileri için sevinmiş oluyorlar. Yukarıda dediğimiz gibi Biden’ın gelişi muhalefetin değil Erdoğan’ın siyasi hayatını garanti eder. Yapılması gereken şey; Biden ve Trump üzerinden duygusal savaşlara girmemek ve hangisinin ülke için faydalı olduğunu düşünerek hareket etmektir. Geçmişe dayanarak yorum yapılırsa; Trump kötü, Biden daha da kötüydü. Dolayısıyla Trump’ı Biden’a tercih etmek yanlış değildir. Eğer ki Biden Türkiye ile daha iyi geçinirse o zaman da memleket çıkarlarının hatırına Biden Trump’a tercih edilir. Kötü niyetli olmayanlar için mesele bu kadar basit.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Ehveni şer kafir hangisi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23